Bugun...


Recep BULUT
YENİ ADLİYE SARAYI İÇİNDEKİ BARO İNŞAATI BÖYLE YAKILIP YIKILDI!
Tarih: 08-07-2013 13:36:00 Güncelleme: 08-07-2013 13:36:00


Cuma günü yapımı tamamlanan ve yargılamanın başladığı yeni Adliye sarayını gezdim…

Tek kelimeyle muhteşem olmuş…

Katlar arası oldukça geniş koridorlar ve yerler fayanslarla döşenmiş… Herşey bilgisayar otomasyon sistemine bağlanmış… Kablolar açıkta değil, oldukça güzel gizlenmiş… Bir tek dikkatimi çeken boyut dış yapı da fazlasıyla cama yer verilmiş olması… Kış mevsimin oldukça sert geçtiği Kayseri iklimi için bu kadar cama yer verilmesi eleştirilebilir… Sadece kış için değil, yaz içinde Adliye Sarayı’nın etrafının bu kadar camla çevrilmiş olması sakınca yaratabilir… Bir de baştan beri endişe edilen otopark sorunu var… Neyse bunlar eleştirilebilecek konular…

Gelelim işin rezalet olarak tanımlanabilecek boyutuna…

Dedim ya Cuma günü yeni Adliye Sarayı’nı gezdim… Büyük ölçüde yeni Adliye binasının inşaatı tamamlanmış ve artık yeni bina da yargı süreci başlamış…

Sadece inşaat olarak kalan yer Baro’ya ait bölmeler…

Tanıdığım ve yeni Adliye Sarayı içinde karşılaştığım Avukatlara bu durumu sordum:

“Bir sorun mu var?” diye…

Karşımda iki genç avukat vardı:

“Ooo! Demek ki basının olup-bitenlerden haberi yok! Bu nasıl basın?” diye espri yaptılar…

“Hayırdır? Bilmediğimiz bir şeyler mi oluyor?” diye üsteledim…

Anlattıkları karşısında şaşırıp kaldım…

Meğer yeni Adliye Sarayı ile birlikte Baro’ya ayrılan bölümlerin inşaatı da tamamlanmış ve Adalet Bakanlığı Müteahhidi tarafından iş eksiksiz teslim edilmiş…

Üstelik Adliye Sarayı inşaatı içinde Baro’ya ait bölümlerin yapım işi olmamasına ve bu işte ek iş olarak sonradan eklenmiş olmasına rağmen:

“Peki, bu iş nasıl oldu?” diye sordum.

“O dönem Adalet Bakanlığı Müsteşarı  Ahmet Kahraman’dı…Dönemin Baro yönetimi hemşerimiz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek, yeni Adliye Sarayı inşaatına Baro ile ilgili inşaatın yapım işinin de eklenmesi için  yardım talebinde bulunmuştu…Sayın Cumhurbaşkanımız rica etmesine rağmen Müsteşar Kahraman kesinlikle kabul etmedi. Nihayet daha sonra Ahmet Kahraman bir kararnameyle emekli edilince yerine gelen yeni Müsteşar Birol Erdem, Başsavcımızın da yakın arkadaşı olduğu için inanın belki de ilk olarak Kayseri Yeni Adliye Sarayı yapım işine Kayseri Barosu’na ait bürolarında yine aynı şekilde Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanması kararını ekletti.  Ve böylece Adalet Bakanlığı bütçesinden Baro’ya ait ofislerde aynı standartta yapıldı ve teslim edildi!” dediler.

“Peki, madem Baro’ya ait bölümlerde Adliye Sarayı standardında yapılıp teslim edilmiş ise niye şimdi bu hale geldi… Adeta harabe gibi… Kapıları sökülmüş, yerlere döşenen fayanslar sökülmüş, ne oldu da bu hale geldi?”

“Esas skandal bu süreçte koptu işte! Sanırım Sayın Baro Başkanımız ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri yeni Baro’nun ofislerini beğenmemişler… Kafalarına göre karar almışlar ve Adalet Bakanlığı bütçesinden yapılan o kapıları, yer fayanslarını ve tavan kaplamasını söküp söküp attılar… Hatta tavanı sökünce D Blok’da bu tavan bağlantılı olduğu için alarm vererek D Blok’u olduğu gibi su bastı…”

“Allah! Allah! Biz basın olarak tüm bunları atlamışız demek ki?” dedim.

Karşımda ki genç avukatlar:

“Sayın Başsavcımız da haklı olarak bu duruma çok tepki gösterdi… Burada yapılan iş Adalet Bakanlığı bütçesiyle yapılmış bir iş… Yani kamu bütçesinden… Baro Başkanı veya birkaç arkadaş oturup, ‘Ya biz bu işi sevmedik… Biz daha lüks daha kaliteli malzeme kullanacağız diye kafalarına göre söküp atamazlar… Üstelik Baro Yönetiminin de böyle bir kararı yok! Şimdi bir müteahhitle anlaşmışlar, yapılan bu yerlerin kapılarını, yer  ve tavan döşemesini bir bir söküp attılar… Yani şu an gördüğünüz harabe hale döndü. Başsavcı Bey de talimat verdi ve bu inşaat görüntülerini kapattırdı!” dedi.

Diğer genç Avukat:

“Herhalde ilgililer hakkında da Başsavcı Bey soruşturma başlatacak diye duydum! Çünkü söküp atılanlar Adalet Bakanlığı bütçesiyle yapıldı!” dedi.

Bu olayları anlatan avukat:

“Bazı avukat arkadaşlarımız buradan sökülen kapı ve yerler ile tavan kaplamalarının fotoğraf ve yorumlarını Facebook’ta paylaşıyorlar,  Facebook’a girerseniz o fotoğrafları da bulabilirsiniz, hem de genç avukatların bu işle ilgili eleştiri ve düşüncelerini de bulabilirsiniz!” dedi.

Büroya gelir gelmez, adı verilen birkaç genç avukatın facebook sayfalarını açtık…

Baktım ki tabak gibi fotoğraflar var…

Baro Başkanının odasında ki fayanslar sökülmüş… Keza aynı şekilde kapılar sökülüp yan yatırılmış, tavan kaplamaları yine öyle…

Allah! Allah!

Bu ne israf böyle?

Hem de her konuşmalarında ayetten örnekler verenler tarafından sıkça “İsraf haramdır!” diyen bir Baro Yönetimi tarafından!

Sadece fotoğraflar yoktu, genç hukukçuların ilginç yorumları da vardı işte bazı yorumlarla, yeni Adliye binası içinde yapımı tamamlanan ancak bir bir kapıları, tavan ve yer kaplamaları sökülen yeni Baro’nun görüntüsü…

1. Mehmet Özer

1 Temmuz, Talas yakınlarında, mobil ile

Birazdan bir kamu kurumunun yeni yapılmış tüm malzemelerinin sökülüp sökülüp bir kenara fırlatılmasının, yeni yapılmış fayanslarının kırılmasının fotoğraflarını yayınlayacağım. Takdir Yüce Allah'ın ve ilgili kamu kurumu mensuplarının!!

Beğen •  • Paylaş

2. Mehmet Özer

1 Temmuz, Argıncık yakınlarında, mobil ile

"Ey insanoğulları, her mescide girişinizde güzel elbiseler giyiniz. Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez. " (Araf suresi 31. ayet)

1Beğen •  • Paylaş

Mehmet Soytürk ve 24 kişi daha bunu beğendi.

Zafer özçelik Ramazan ayının yaklaştığını hatırlattın bana

1 Temmuz, 23:28 • Beğen • 1

Zehra Karakulak bu yüzden az yemek, yerken afrikalı açları yani kadın ve çocukları düşünmek , ihtiyacımız kadar yiyecek almak gerekir.

2 Temmuz, 17:34

Ayşe Akyürek Burası neresi?

1 Temmuz, 23:09, mobil ile • Beğen

Mehmet Özer Bir kamu kurumu !

1 Temmuz, 23:10, mobil ile • Beğen

Ayşe Akyürek Yazıklar olsun ya! Senin benim vergimle kesintimle alınan şeyler hale bak

1 Temmuz, 23:17, mobil ile • 

Muharrem Yıgen

1 Temmuz, Kayseri yakınlarında

Yeni adliye baro odasi komple yikilmis... Fayanslar kapinin onunde atili... Adliye binasini yapan insaat firmasi Dİ-MAR insaatta tanidigim birine sordum maliyeti 650 bin TL dediler... Fayanslar kapilar,mermerler, tavan dahil sokulmus yeniden yapiliyor... İsraf haramdir...Neyse hayirli olsun hepimize... Devletmiz sagolsun (5 fotoğraf)”

Görüyorsunuz değil mi yorumları?

Yeni Baro ofislerinin yapımı için eski para birimiyle 650 milyara yakın bir harcama yapılacak mış!

Ünlü bir büro ofis donanımı yapan firmayla görüşmelere başlanmış… Yepyeni çizimler yapılıyormuş! Yeni kapılar, yeni masalar yeni dolaplar velhasılı yepyeni bir mobilya donanımı siparişi veriliyormuş!

Yazık!

Çok yazık!

Bu kadar lüks, bu kadar şaşa niye?

Tamam, yakışanı olsun! Amma bu kadar şaşaya da pes doğrusu!

Hem israf haramdır diyecek, hem de o güzelim kapı ve yer fayansları ile tavan kaplamalarını söküp söküp atacaksınız! Madem oraya kafanıza göre bir dizayn yapacaksınız niye işin başında müdahale etmediniz de yapılıp bittikten sonra söküp söküp attınız?

Yazık bu kaldırıp attığınız kapılar, yer ve tavan döşemeleri kamunun imkanıyla yapılan işler!

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var! Senden,  benden,  ondan toplanan vergilerle yapılan işler!

Çok yazık!

 

ÜÇ GÜZEL KIZ KARDEŞ

HANGİ ÜNLÜLERİ

DOLANDIRMIŞ?

Üç kız kardeş…

Üçü de bir birinden güzel…

Adeta manken gibiler…

Kayseri’ye gelmişler…

Önce kandırılmışlar ve paraları son kuruşuna kadar ellerinden alınmış!

Bir anda Kayseri şehrinde meteliksiz kalmışlar!

Ona-buna-şuna verdiklerini istemeye kalkmışlar ama ne çare?

Kimse borcunu vermeye yanaşmamış!

Bakmışlar ki olacak gibi değil, bu kez üç kız kardeş o güzel cazibelerini kullanarak Kayseri’de birçok ünlüyü dolandırmışlar!

Epeyi yüklü para toplayıp çekip gitmişler…

Onları cep telefonunda arayıp:

“Aldığınız paraları geri vermezseniz Savcılığa şikâyet edeceğiz!” diyorlarmış!

Peki,  bu güzel üç kız kardeş ne cevap veriyor dersiniz:

“Siz bilirsiniz! Bizde çok güzel video kayıtlarınız var! İsterseniz bizde size onları gönderelim!” tehdidinde bulunuyorlarmış!

Acaba o videolarda ne tür görüntüler var ki, alacağını isteyenler bu cevap üzerine sus-pus oturup kalıyormuş!

 Bu yazı 14411 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI