Bugun...


Recep BULUT
NEREYE GİTTİ MEMDUH BAŞKANIN YÜZDE 18 OYU?
Tarih: 04-03-2013 12:12:00 Güncelleme: 04-03-2013 12:12:00


Bir anket şirketi 12-21 Ocak 2013 tarihlerinde Kayseri sokaklarında bir anket yapmış…

Anket Şirketinin adı: ANDY-AR Sosyal Araştırma…

Türkiye’nin sayılı anket şirketlerinden…

Şirket Merkezi Başkanı Faruk Acar…

Bu şirket 12-21 Ocak tarihleri arasında Kayseri’de kantatif araştırma teknikleri ile 203 noktada 2 bin 611 denekle anket yapmış…

Sadece Kayseri’de değil, 34 İl, 112 İlçe ve 13 köyde…

Anket sonuçlarınıda geçen hafta açıkladı…

Andy-ar Araştırma Şirketi’nin verilerine göre Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı sırlamasına göre Başkan Özhaseki yüzde 65.4 ile birinci sırada…

İkinci kim biliyor musunuz?

Konya… Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yüzde 64.7 ile ikinci sırada…

Üçüncü sırada kim var?

Kocaeli …

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yüzde 64.5 oyla üçüncü sırada…

İlk üç sıra böyle!

Peki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen kaçıncı sırada dersiniz?

Onlar yukarıda sıraladığımız gibi ilk üçte yok!

Peki kaçıncı sıradalar?

Kadir Topbaş yüzde 53 ile 5.sırada, Melih Gökçek yüzde 50.7 ile 7’nci ve Yılmaz Büyükerşen’de yüzde 48.4 ile 8. sırada…

İyi mi?

Sevdiniz mi?

Ya da daha doğrusu gerçekçi buldunuz mu?

Hele hele Başbakan Erdoğan’ın hemen her konuşmasında Diyarbakır sokaklarını, toz-toprak ve çöp götürüyor diye eleştirdiği Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir kaçıncı sırada biliyor musunuz?

Yüzde 46.5 ile 9. Sırada…

Kamuoyunda ondan çok daha başarılı diye adı geçen belediye başkanları ANDY-AR’a göre çok daha geri sıralarda… Bir daha sorayım:

Bu anket sonuçlarını çok gerçekçi buluyor musunuz?

Sizin ve benim tahmin ve görüşlerim çok önemli değil… Önemli olan Başkan Özhaseki için bu araştırma şirketi ve verileri…

Başkan Özhaseki, ANDY-AR Araştırma Şirketi’ni ve verilerini çok seviyor…

Sevmiyor ve memnun olmamış olsaydı böylesine görkemli bir tören ve şovla bu anket şirketinin verilerini kamuoyu ile canlı yayınlarla paylaşır mıydı?

Paylaşmazdı elbette!

BAŞKAN ÖZHASEKİ ANKET

SONUÇLARINI NİYE BU

KADAR ÖN PLANA

ÇIKARIYOR DERSİNİZ?

Ben oldum olası “anket-manket” işlerini inanın pek sevmem…

Sebebine gelince çok gerçekçi sonuçlar verdiğine olan inancım bir hayli zayıf…

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tamamen objektif verilere dayalı ve gerçek uzmanları tarafından eksisiyle-artısıyla elde edilen veriler olsa gam yemem…

Bence anket şirketleride belli bir statüye tabi tutulmalı…

Tıpkı Yapı Denetim Firmaları gibi…

Belli oranda yetişmiş uzman istihdam edilmeli… Gelir-gider bilançoları sıkı denetime tabii tutulmalı…Yapacağı anket çalışmaları belli bir denetim altında tutulmalı… Anketörlerin “uzman” olup olmadığı belirlenmeli…

Yoksa zaman zaman yerel ölçekte yapıldığı gibi (Yanlış anlaşılmasın lütfen, ben söz konusu bu firmayı ve bu anket sonuçlarını kastederek bu ifadeleri kullanmıyorum, genel anlamda ve geçmişte tanık olduğumuz anket sonuçlarını kastederek kullanıyorum) hafta sonları boşta kalan Üniversite öğrencileri ya da boşta gezen lise mezunu gençlerin eline birkaç anket formu tutuşturarak piyasaya salmamalı…

Biz zamanın behrinde öyle anket çalışmaları gördük ki, sormayın… Gençler gidip bir cafeye oturup ellerine tutuşturulan anket formlarını kendileri doldurup teslim ediyordu… Hoş gençlerin ellerine tutuşturulan formlarını eğri-ya da doğru  doldurup sunmaları da çok büyük önem arzetmiyor, önemli olan anketi yaptıran “patronun” isteği… Anket şöyle çıkmış-böyle çıkmış çok önemli değil! Siz, gerçek anket sonuçlarını mı öğrenmek istiyorsunuz, yoksa sözde anket sonucuymuş gibi kamuoyu oluşturmak ve kamuoyu nezdinde, “Başkana bak başkana! Anketlerde birinci sırada çıkıyor! Helal olsun adama, önümüzde ki seçimleri de silip süpürecek! Karşısına çıkacak adayların hiç birinin zerre kadar şansı yok! Baksanıza anket sonuçlarına!” mı dedirtmek istiyorsunuz?

Bu da seçime girmeden hatta aday belirleme de bile büyük bir avantaj!

Geçmişte bunun örneklerine gazetecilik mesleğinde çok tanık olduk! Bir ben değil, üç aşağı-beş yukarı benimle birlikte uzun yıllardır bu mesleği yapan bir çok meslektaşım bunu çok iyi biliyor! Hele hele gazetelerin yaptırdıkları anketleri…

Neyse geçmişte ki örnekleri boşverelim de bugünkü anketlere gelelim…

Doğrusu merak ettiğim Başkan Özhaseki, bu anket sonuçlarını niye bu kadar önemsiyor ve niye bu kadar ön plana çıkarıyor?

Anket şirketinin sahibini (Ya da Merkez Başkanı diye geçiyor! Acaba Sayın Acar Şirket Yönetim Kurulu Başkanı mı?) Kayseri’ye kadar getirteceksin, Kadir Has Kongre Merkezi’nde “yandaş televizyonlarının” kameralarını da kurduracaksın ve sonuçları canlı yayın şovuyla Kayseri kamuoyuna açıklatacaksın?

Cidden merak ediyorum; Başkan Özhaseki’nin buna ihtiyacı var mı? Ben pek ihtiyacı olduğu kanaatinde değilim!

Acaba bizim bilmediğimiz bir takım sıkıntıları mı var?

Daha önce ulusal çapta yayın yapan gazeteler, bir dizi yayınlar yaptı ve bazı illerde belediye başkan adaylarının değiştirileceği ve yerine de bazı bakanların kaydırılacağı yönünde haberler yer aldı… Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin adı da bu listede zikredilmiş ve yerine de Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın aday gösterilebileceği ileri sürülmüştü… Şahsi kanaatimi söylüyorum, ben bu haberleri çok gerçekçi bulmuyorum… Ben tabii bildiğim kadarıyla söylüyorum…Bilmediğim boyutlar varsa onu da bilemem tabi! Yine aynı ulusal çapta yayın yapan gazeteler bu kezde bu anket sonuçları açıklandıktan sonra ve özellikle Başbakan Erdoğan’ın İçanadolu grubuyla yaptığı toplantı öncesi bu anket sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olmak üzere bir çok Belediye Başkanın tekrar aday gösterilmesine karar verildiği yönünde haber ve yorumlar yaptı…

Ben şahsen bu işin bu kadar basit olabileceğine ihtimal vermiyorum…

Ne yani, şimdi Başbakan Erdoğan’ın önüne bir anket şirketinin yaptığı anket sonuçları konuldu ve şu şu Belediye Başkanları Başarılı bulundu hadi tekrar aday gösterelim mi diyecek? Ya da mesela İstanbul ve Ankara için yorum yapmak gerekirse Kadir Topbaş ve Melih Gökçek bu anketlere göre çok geriden geliyor, onları alalım ve yerlerine yenilerini mi koyalım diyecek?

Ben şahsen Başbakan Erdoğan’ın tercihlerini bu kadar kolay değiştireceğini sanmıyorum…

Ama kamuoyu nezdinde bir kanaat oluşturuyor mu? Oluşturuyor elbette! Hele hele Başkan Özhaseki gibi ilgili anket Şirketinin yöneticisini de Kayseri’ye getirip, “yandaş” televizyon kameralarının karşısına da geçip bu işi büyük bir şovla pazarlarsan toplum nezdinde elbette bir kanaat oluşur!

Haa işte o zaman dediğime geliyorsunuz!

Ne diyorum?

Amacınız “sözde anket” sonuçları yoluyla kamuoyu oluşturmaksa bu yönde mesafe aldığınız söylenebilir! Kamuoyunun epeyi bir bölümünü elinizde ki anket sonuçlarına inandırabilirsiniz! Bu durumda siyaset yapanlar için önemli bir hamle!

Ama gerçekçi mi?

Onu bizde bilemeyiz!

Ne zaman öğreniriz?

29 Mart 2014 yılında yapılması planlanan ilk yerel seçimlerde!

Araştırma Şirketi ANDY-AR bundan önceki seçimlerde, tahminleri yüzde 2 hata payıyla yüzde 95 ile güvenirliğini ispatladığını iddia ediyor!

Dediğim gibi bunun testi yapılacak ilk yerel seçimler…

Bu seçim sonuçlarında verdiği oranları yüzde iki kayıpla tutturursa taktir etmek ve önünde de “Helal olsun!” diye şapka çıkarmak lazım!

Peki ya tutturamazsa?

O zaman ne olacak?

Veballi iş değil mi?

Hele hele Başbakan bile bu anket sonuçlarına bakarak kimin tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceğine bile karar veriyorsa çok ama çok veballi bir iş demektir! Bu anket şirketinin verileri bu kadar dikkate alınıyorsa, bu anket şirketinin anket çalışmaları çok daha kıymetli ve çok daha masraflı demektir!

Bir de bu anketlerden ilk sıralarda çıkan isimlere bakıyorum… Mesela Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül! Sayın Sarıgül, bu anket şirketinin verilerine göre Türkiye genelinde en başarılı bulunan Belediye Başkanları sıralamasında yüzde 72 gibi çok yüksek bir oranla birinci sırada gösterildi… Gerçi Sayın Sarıgül, bir tek Belediye Başkanları sıralamasında değil, aynı ANDY-AR Şirketi, Türkiye’de beğenilen ilk üç kişi kim diye sorunca Başbakan Edoğan’dan sonra üçüncü sırada yine Sarıgül çıkıyor!

Yani Sayın Sarıgül, bu tür anket çalışmalarını çok seviyor ve Allah var  her birinden de büyük başarıyla çıkıyor!

Başkan Mehmet Özhaseki’de kamuoyu nezdinde yapılan butür çalışmalar da hep yüksek oranda oy alıyor!

28 Mart 2009 Yerel seçimlerinde Başkan Özhaseki,  yüzde kaç oy almıştı biliyor musunuz?

Yüzde 60.5…

Peki, 28 Mart 2004 Yerel seçimlerinde yüzde kaç oy almıştı biliyor musunuz?

Yüzde 70.2… Süper bir oy!

Başkan Özhaseki o seçimde kelimenin tam anlamıyla rekor kırmıştı!

Ama Başkan Özhaseki her ne hikmetse 2004’ten sonra girdiği 2009 yerel seçimlerinde yüzde 60.5 alarak yaklaşık 4.3 oranında oy kaybına uğramış!

Üstelik rakipleri de çok güçlü olmamakla birlikte…

28 Mart 2009 seçimlerinde Başkan Özhaseki’nin karşısında Büyükşehir de MHP’nin adayı Mustafa Eraslan’dı…

Mustafa Eraslan, müthiş bir sıçramayla yaklaşık yüzde 24 civarında oy aldı… (Tam rakam yüzde 23.7 civarındaydı herhalde).

CHP’nin adayı Ali Genç’de yüzde 10’larda bir oy almıştı…

Yani böylesi bir seçim ortamında Başkan Mehmet Özhaseki, yüzde 4.3 oranında oy kaybına uğramıştı…

Üstelik o zaman henüz Büyükşehir Belediyesi hakkında basın ve kamuoyunda bu kadar yolsuzluk iddiaları konuşulup-tartışılmıyordu!

Anketi yapan ANDY-AR Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar’ın beyanına göre Başkan Özhaseki Kılıçdaroğlu ile girdiği “yolsuzluk tartışmalarından” dolayı yüzde 10 oy kaybına uğramış!

Bu araştırma şirketi bu haliyle bile Başkan Özhaseki’nin bugünkü şartlarda oy oranını yüzde 65.8 olarak çıkarıyor…  Yani Başkan Özhaseki, Kılıçdaroğlu ile yolsuzluk tartışmalarına girmemiş olsaydı bugün itibariyle oyu yüzde 65.8 değil, yüzde 75.8 olarak Türkiye rekorunu kıracak! Sayın Faruk Acar, Başkan Özhaseki’nin yukarı da verdiğimiz ve 2004 yerel seçiminden başlayıp 2009 yerel seçim sonuçlarına kadar düşüşe geçen oylarından haberdar değil herhalde!

Üstelik kendi ifadesiyle o dönemlerde (gerçek ya da gerçek değil!)bu kadar yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalmadığı seçim ortamlarında…

ANDY-AR!

ANDY-AR!

Başkanım sizi çok seviyor ANDY-AR!

Ne demek, Başkan Özhaseki’nin karşısında “palazlanabilmiş hiç kimse yok!”

Ne demek palazlanmış aday yok?

Palazlanmanın kelime anlamını biliyor musunuz Sayın Acar? Açın Türkçe sözlüğe bir bakın!

“Palazlanma” tabirinden ziyade “güçlü bir aday yok!” derseniz anlarım!

Ne yani Başkan Özhaseki çok palazlandı da onun kadar palazlanmış aday yok mu demek istiyorsunuz?

En azından güçlü aday yok deyinde kullandığınız kelimeden farklı anlam çıkmasın!

Başkan Bekir Yıldız’da Sayın Acar’ın bu “gafını” anlamış olmalı ki lafını bölme gereği duydu…

NEREYE GİTTİ MEMDUH BAŞKANIN YÜZDE 18 OYU?

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile ilgili ANDY-AR Araştırma Şirketi’nin verdiği anket sonuçları üzerinde önümüzdeki günlerde daha çok yorum yaparız… Ama aynı anket araştırma şirketinin verilerine göre ESAS VURGUNU Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç yemiş!

ANDY-AR Araştırma Şirketi’nin verilerine göre Türkiye genelinde İlçe Belediye Başkanları düzeyinde yapılan anket çalışmasında ilk yirmi sıranın içinde yüzde 52.1 oranıyla 17. Sırada yer alıyor…

Bu rakam Memduh Büyükkılıç için korkunç bir oy kaybı demek!

Memduh Büyükkılıç 2004 yerel seçimlerinde kelimenin tam anlamıyla Türkiye rekoru kırarak yüzde 71.2 oy almıştı…

Buna rağmen Memduh Büyükkılıç’ta 2009 yerel seçimlerinde yaklaşık 3.2 oy kaybına uğrayarak yüzde 68 oranında oy almıştı…

ANDY-AR Araştırma Şirketi’nin 12-21 Ocak tarihleri arasında yaptığı anket sonuçlarına göre Memduh Büyükkılıç çok büyük bir oy kaybına uğramış ve oy oranı yüzde 52.2’e düşmüş!

Gerçekten Memduh Büyükkılıç bu kadar oy kaybına uğramış mı?

Yani Memduh Büyükkılıç yaklaşık yüzde 17’ler civarında oy kaybetmiş mi?

Cidden Memduh Büyükkılıç bu kadar oy kaybına uğramışsa vay Memduh Başkanın haline!

Memduh Büyükkılıç ANDY-AR Araştırma Şirketi’nin verilerine göre Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız’ın da gerisine düşerek ilk 20 İlçe Belediye Başkanı içinde sondan üçüncü sırada yani 17. Sırada gösterildi!

Bu verilerin gerçeklik oranı acaba ne olabilir?

En doğru sonuçları elbette sandık verir! Memduh Büyükkılıç, yüzde 52.1 oy oranıyla Türkiye’de ki Başarılı Belediye Başkanları arasında 17. Sırada gösterilirken Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız’da yüzde 53.3 oy oranıyla 15. Sırada gösterildi… Aslına bakarsanız Bekir Yıldız’ın 15. Sırada ki yeri de pek inandırıcı değil…Yani Bekir Başkan da Türkiye’de başarılı ilk 20 İlçe Belediye Başkanı arasında sondan beşinci… Bekir Yıldız, 2004 seçimlerinde 66 oranında oy alırken Bekir Başkan’da 2009 yerel seçimlerinde ciddi bir oy kaybına uğramış ve yüzde 53 küsürlere düşmüştü…Yani Bekir Başkan da diğer iki Belediye Başkanı gibi 2004’ten itibaren sürekli oy kaybına uğramış…

Ama ANDY-AR Araştırma Şirketi verilerine göre Bekir Yıldız, 2009 yerel seçimlerinde ki oy oranını neredeyse korumuş ve yüzde 53.3 oranında oy alarak Memduh Büyükkılıç’ı da sollayarak 15. Sıraya oturmuş… Yani anlayacağınız ANDY-AR Araştırma Şirketi’nin 12-21 Ocak 2012 tarihleri arasında yaptırdığı anketlerden en karlı çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki!

Yaşasın Başkan Özhaseki! Yaşasın ANDY-AR Araştırma Şirketi! Helal sana! Başkanım sizi çok seviyor ANDY! İşte iftiharla Kadir Has Kongre Merkezi’nden Kayseri kamuoyuna sunulan anket sonuçlarının yorumu…

Son Bir Not: En son yapılan 2009 Yerl seçimlerine birkaç gün kala BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu elim bir kazada hayatını kaybedince Türk halkı duygusal bir yaklaşımla Sivas’ta BBP adayını Belediye Başkanı seçmiş, o üzücü olayın yansımaları Kayseri’ye de yansımış, Kocasinan’da yüzde 0.5 oranında çıkan oy oranı Kocasinan bölgesinde İbrahim Özbek yüzde 6 oranında Melikgazi adayı da yüzde 3 oranında oy almıştı. Ama hatırlanacağı gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin karşına aday çıkarılmamıştı. Yani o seçimlerde Başkan Özhaseki’nin bu açıdan da avantajı vardı…Bu yazı 7581 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI