Bugun...


Recep BULUT
BARO’NUN SOSYAL KONUTLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN VETO GÖRECEK Mİ?
Tarih: 21-08-2013 18:09:00 Güncelleme: 21-08-2013 18:09:00


Kayseri Barosu’nu sık sık niye eleştiriyorum?

Hukuka uyması gereken ve uymayanları da uyarması gereken bir merci!

Öncelikle hukuka kendileri uymuyor!

Yasadışı olarak kamuya ait olan ve kendi kullanımlarına sunulan yeni Adliye binasındaki bölümü hukuksuz olarak yakıp-yıkıyorlar!

Kapısını, tavanını ve zeminini çatır çatır kırıp döküyorlar!

Yaptıkları iş hukuksuz mu?

Tamamen hukuksuz!

Yukarıda izah ettiğim gibi tüyü bitmemiş yetimin parasıyla Adalet Bakanlığı tarafından yaptırılan yeri sen hangi yetkiyle ve hangi hakla izin almadan yakıp yıkarsın?

Orası kamunun malı!

Kullanımı size  geçici olarak sunulmuş!

Yani emanet!

Size emaneten verilen bir yeri kırıp dökmeye ne hakkınız var?

Gerekçe ne?

Bura bize yakışmaz, kırıp dökelim milyonlar harcayarak yeniden yapalım…

Şimdiler de milyonlar dökerek (Eski para birimiyle) yaptırdıkları yerleri boy boy sergiliyorlar!

Demem o ki, Kayseri Barosu hukuka inanıyorsa önce kendileri hukuki kurallara saygı göstermeli…

Bu işin bir boyutu!

Gelelim bugünkü manşetimize…

Seçim arifesi dönemin Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar, sırf oy avcılığı yapmak için rahmetli Özdemir Özok’un binbir gayretle biriktirdiği paralarla Türkiye’nin dört bir tarafında o İl’de bulunan Baro’ların kullanımına sunulmak üzere ha bire sosyal tesis adı altında daireler, binalar ve Kayseri örneğinde olduğu gibi çifter çifter villalar satın aldı…

Düşünebiliyor musunuz, Tunceli İl’inde bulunan Baro’ya kayıtlı 40 avukat varmış, oranın avukatlarının oyunu alabilmek için onlara çarşının orta yerinde 4 katlı bina satın almış!  K.Maraş’ta öyle bilmem hangi İl’de öyle…Kayseri’de de Kayseri Barosu’na kayıtlı avukatların oyunu alabilmek içinde tam seçim arifesinde Talas’ta rahmetli Ömer Uzunefe tarafından yaptırılan bitişik iki lüks villayı 750 bin Avro karşılığında yine mülkiyeti Türkiye Barolar Birliği’ne ait olmak üzere Kayseri Barosu için satın aldı…

Kayseri Baro Başkanı üyelerine seçim arifesin de bu müjdeli (!) haberi facesinden ve Kayseri Barosu’nun sitesinden duyurdu…Ama Allah’ın takdiri işte, Vedat Ahsen Coşar Türkiye’nin dört bir tarafında aldığı mülklerle Türkiye Barolar Birliği’ni mülk zengini yapmasına rağmen seçimi kazanamadı ve hemşerimiz Metin Feyzioğlu kazandı…

Buraya kadar anlattıklarım sürecin bir parçası…

Şimdi anlatacaklarım da devam eden süreçle ilgili olacak…

Kayseri Barosu’nun ne denli hukuka aykırı işler peşinde koştuğunun yeni bir göstergesi daha olacak…

 

M M M M M

 

Türkiye Barolar Birliği’nin Kayseri Barosu için 750 bin AVRO vererek “seçim rüşveti” olarak aldığı iki villa malum rahmetli Ömer Uzunefe tarafından konut olarak planlanarak yapılmış bir yerdi…Yani işin Türkçe’si o iki villa konut alanı içinde...

Eee…Bizimkiler buraya 750 bin AVRO ödeterek  gözleri kapalı hemen Türkiye Barolar Birliği’ne satın aldırdılar; Şimdi ne olacak?

Arkadaşlarımız hukuk dışı işlerle uğraşmayı alışkanlık haline getirdiler ya!

Tıpkı yukarı da verdiğim örnek gibi!

İmar Planında Konut Alanı olarak geçen yeri tutacaklar İmar Planını delerek Sosyal Tesis Alanına çevirecekler…

Etrafı onca konut alanıyla çevrili olan yeri sosyal konut alanına çevirmek şık olur mu?

Bizimkiler için olur, bir mahsuru yok!

Adam kafasını dinlemek için Talas’ta milyonlar sayarak (Eski para birimiyle milyarlar)  villa satın aldı ya da yaptırdı ama bitişiğinde gecenin bir yarısına kadar hahaha, huhaha  gürültülerin kopacağı ve araçlarını bile park edebileceği bir yer kalmayacak, araçların biri gidecek diğeri gelecek  bir yere dönüştürülmesini ister mi?

 İstemez elbette!

Ben de olsam istemem!

Ben çoluğumla-çocuğumla kafamı dinleyebilmek için milyonlar dökerek şehir merkezinden kaçıp Talas’a yerleşmişim, bitişiğimde ki iki villa konut alanı konumundan çıkarılacak ve sosyal alana çevrilecek sonra da gece yarılarına kadar kahkaha sesleri, okey taşı sesleri, araç gürültüleriyle keyfimce aldığım villam da dinlenemeyeceğim öyle mi?

Üstelik hukuku ve adaleti savunmakla yükümlü olan Baro buranın İmar mevzuatını usulsüz olarak değiştirecek ve sosyal konuta dönüştürecek öyle mi?

Yani İmar Planını delecek öyle mi?

O vatandaş o villaya milyonlar sayarken her tarafı konut alanı olduğu için saydı, orta yerinin sosyal alana çevrileceğini bilse o komşular o villalara milyonlar sayar mıydı?

Kesinlikle saymazdı!

Şimdi Kayseri Barosu kalkacak ve o imar planını değiştirterek İmal Planını delecek öyle mi?

Kayseri Barosu bu yapar mı yapar!

Bakın nasıl imar planını delme hareketine kalktılar!

Önce söz konusu  çifte villanın bulunduğu konut alanı Talas İlçe sınırları içinde bulunduğu için önce Talas Belediyesi’ne başvurdular…

Konu Belediye İmar Müdürlüğü’nün, sözkonusu çifte villanın konut alanı olmaktan çıkarılıp sosyal alana dönüştürülmesine ilişkin önerisi Talas Belediye Meclisi’ne geldi…Konu Belediye Meclisi’ne nasıl anlatıldıysa (Ya da diğer bir ifadeyle nasıl anlatılmadıysa !) değişiklik önerisi Meclis’te kabul edildi…

( Ha bu arada son zamanlar da Baro Başkanı Fevzi Konaç ve ekibi ile Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım’ın etkinliklerine ya da davetlerine nasıl eksiksiz katıldıklarının sırrı da ortaya çıktı!) .

Edildi edilmesine ancak iş Talas Belediye Meclisi’nin İmar Planında yaptığı değişiklikle de bitmiyor, 1/5000’lik İmar Planına göre onay için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçmesi lazım…Yani Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de Talas Belediye Meclisi’nin yaptığı imar plan tadilatını onaylaması lazım…

Konu Büyükşehir Belediye Meclisi’ne de geldi…

Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri Talas Belediyesi’nin yaptığı İmar Planı değişikliğine hemen onay vermedi…

Dediler ki, incelenmek üzere ilgili komisyon olan İmar Komisyonuna havale edelim…

Bize bu imar değişikliğinin gerekçelerini bir bir anlatan bir komisyon raporu sunsun, sonra ortaya çıkacak tabloya göre Talas Belediyesi’nin yaptığı değişikliği onaylayalım ya da reddedip geri gönderelim dediler…

Ve yakışanı da yaparak Talas Belediyesi’nin değişiklik önerisini İmar Komisyonuna havale ettiler…

Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri arasında  Talas’ı temsilen Büyükşehir Belediye Meclis üyesi sıfatıyla Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım da bulunuyor…

Anlayacağınız Talas Belediyesi’nin “İmar Planını delen” değişiklik önerisi Büyükşehir İmar Komisyonunda… Komisyon Başkanı Serdar Altuntuğ’u aradım… Talas Belediyesi’nin imar planı tadilatı önerisinin kendilerine ulaşıp ulaşmadığını sordum, “Doğru Komisyonumuza ulaştı!” dedi.

“Peki, ne yapmayı düşünüyorsunuz? Talas Belediye Meclisi gibi sizde o hukuksuzluğa evet mi diyeceksiniz?” diye sordum.

“ Bizim peşinen öyle bir düşüncemiz yok!  Çünkü bu değişikliği onaylamamız için orada fiziki şartlarında tutuyor olması lazım. O villaların taraf etrafı hep konut. Artı oto park alanı ve benzer sıkıntıları var. Bu durumda doğrusu bizim o plan tadilatı önerisine sıcak bakmamız mümkün değil!” dedi.

İşte bu!

Hukuk dili bu!

Adalet dili bu!

Vatandaşın hakkını-hukukunu saymak bu!

Yarın öbür-gün  bu çifte villaların bitişiğinde oturan bir vatandaş çıkıp Rıfat Başkana:

“Ey Başkanım ben bu villayı çoluğumun-çocuğumun rızkıyla gönül rahatlığıyla oturacağım diye aldım! Sen ne demeye benim vatandaşlık hakkımı-hukukumu koruman gerekirken avukatlar burada yiyecek-eğlenecek diye imar planını değiştirdin? Bu mu şehreminlik? Bu mu vicdan? Bu mu adalet?” diye yakasına yapışsa nasıl cevap verecek?

Aynı yanlışa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Belediye Meclis üyelerinin de (Rıfat Yıldırım hariç) düşeceklerini sanmıyorum!

Düşerlerse Talas Belediye Başkanı ve Meclis üyeleriyle aynı konuma girerler!

Merakla neticeyi bekliyorum ve de büyük bir titizlikle de takip edeceğim…

Sonra bir Baro, bir yere talip olunca oranın imar durumunu araştırmaz mı? Talip olduğunuz villalar konut alanı içinde mi yoksa sosyal alan kapsamında mı?

Küçücük bir arsa parçası bile alınırken insan kılı kırk yarar! 

Bu arkadaşlar bunu bile araştırma lüzumu görememişler mi?

Eee nasıl olsa parasını Türkiye Barolar Birliği veriyor…

O halde fırsat bu fırsat alınsın!

Vay Rahmetli Özdemir Özok vay!

Ne hallerle o paraları biriktirmiştin sen?

Türkiye’de ki tüm avukatları ikinci bir sağlık güvencesine kavuşturmak için biriktirdiğin o paralar bir seçim kazanma uğruna nerelere saçıp-savruluyor kalk da bir bak ne olur?

Şimdi Sayın hemşerimiz Metin Fevzioğlu’nun bu konuda takınacağı tavrı da merak ediyorum…Bir araştırsın bakalım Türkiye Barolar Birliği yut satında nasıl mülk zengini haline dönüştürülmüş? Manzarayı bir görsün de işin vahametini anlasın!  

 Bu yazı 17661 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI