Bugun...

İbrahim İLBASMIŞ
MHP İl Başkanı Mete Eke:
Tarih: 25-02-2013 16:20:00 Güncelleme: 25-02-2013 16:20:00


MHP İL BAŞKANI METE EKE “OCAKTA START VERİYORUZ”

 

Kongreleriniz başladı mı, tarihleri belirlendi mi, il kongresi ne zaman yapılacak?

Şuanda 8 Kasım 2011- 8 Kasım 2012 arası tüzük gereği Milliyetçi Hareket Partisi ilçe, il kongresini tamamlamak zorunda. Tabii biz şuan itibarıyla ilçe kongrelerimizi önce yapıp daha sonrada il kongremizi yapacağız. Startı ocak ayında vereceğiz. Ocaktan dördüncü ve beşinci aya kadar ilçeleri tamamlayacağız daha sonrada beş, altı ve yedinci ay gibi tam kesin olmamakla beraber il kongresini tamamlayacağız.

Mayıs ayında il kongresini yapacaksınız…

İlçe ve il kongreleri hakkında kesin bir tarih yok.

 

 

“MEVCUT İLÇE BAŞKANLARIMIZ İLE BU ÇALIŞMALARIMIZI

DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

 

 

İlçe kongreli ile ilgili çalışmaları yaptınız mı herhangi bir sıkıntı var mı?

Şuan itibarı ile bize iletilen adaylık anlamında ya da ismi kamuoyuna duyulan hiç kimse yok ancak tabii ki her ülküdaşımızın aday olma hakkı vardır. Bizim bu anlamda kimseye sen ol sen olma deme gibi bir lüksümüz yoktur. Ancak biz mevcut ilçe başkanlarımız ile bu çalışmalarımızı devam ettirmek istiyoruz.

 

 

“ÇALIŞMAYA YENİ BAŞLIYORUZ. GENEL BAŞKANIMIZDA

BİZİMLE DEVAM ETMEK İSTİYOR”

 

 

Siz il başkanlığına aday mısınız?

Şuan itibarı ile kesin olan bir kararım yoktur. Ama biz çalışmaya daha yeni başlıyoruz. Takdir edersiniz ki bizi buraya atayan, görevlendiren irade, bize dur ya da devam et gibi bir şey söylemeden hareket etmeyiz. Ancak altına çizerek şunu söylemek istiyorum Ben seçimlerden sonra Genel Başkan’ıma vardım bunu tüm camianın bilmesinde fayda görüyorum. “Efendim bana ne emrediyorsunuz” dedim. Dedi ki! “Yol haritamızı sizin ile birlikte devam ettirmek istiyoruz, size güveniyoruz çalışmalarınızdan memnunuz, zira başarılı da oldunuz” Bana bu söylemlerde bulundu. Bundan da yola devam etmemizin sinyalini alabilirsiniz.

 

 

“KENDİMİZİ ÇOK BAŞARI SAYMASAK TA YÜZDESEL VE OY

BAZINDABİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”

 

 

Genel seçim atlattınız ve sadece 1 milletvekili çıkardı. Sayın Bahçeli bunu başarılı mı gördü?

Tabii ki. Sebebi şudur. 2007 ile yüzdesel oranda mukayese yapıldığında 15’ten 18 küsura çıkıyor. Oy bazında yaptığınızda da 41 bin oy artışı söz konusu 2007 ile 2011 arasında. Dolayısıyla bu aritmetik hesaba bakıldığında olay net. İkinci vekili 2007’de 10 bine yakın bir oy ile kaybediyorsunuz. 2011 de ikinci vekili 800 civarı bir oy ile kaybediyorsunuz. Bu bile bir şeylerin ifadesi. Dolayısıyla biz kendimizi çok başarı saymasak ta görüntü itibarı ile yüzdesel ve oy bazında bir artış söz konusu. Bizi tabii ki ikinci vekili hatta üçüncü vekili istiyorduk ama bunun neden olmadığının iyi irdelenmesi gerektiğini düşündük ve irdeledik ve onları tespit ettik. Allah ömür verirse önümüzdeki süreçte bu hataları bir daha yaşamamak için tedbirlerimizi şimdiden alacağız.

Yani 2015 yılında yapılacak genel seçimlerde hedefleriniz daha büyük olacak...

İnşallah.

 

“ŞİMDİ EK KALE MAÇ OYNANIYOR GİBİ”

 

 

Yüzdelik ve oy oranlarını çıkardınız; ama MHP Kayseri’de 4 milletvekili çıkarmış bir parti…

Efendim sene kaç 1999. Şimdi sene kaç 2011. Yani Türkiye’de 1999 şartları ile 2011 şartları bir mi. Amiyane tabirle tek kale maç oynanıyor gibi. Sizin sesiniz soluğunuz, yaptığınız açıklamalar kısıtlı boyutta halka ulaşabiliyor. O sebepten bizler sınırlı sayıdaki, elimizdeki olan imkânları kullanarak ancak bu şartlarda yerelde 20 senedir iktidar olan bir güç var. Aynı güç ikinci dönem genel iktidar olmuş. Dolayısıyla bu güce karşı alınan bu yüzde 18 küsur oyun iyi irdelendiğinde ciddi bir başarı olduğunu kimse inkâr edemez.

 

 

“İLK ÜÇ ADAY İKİ İLÇEDENDİ, OYSA 14 İLÇEMİZ DAHA VAR”

 

 

Madem irdelediniz MHP’nin tek milletvekili çıkarmasını neye bağlıyorsunuz?

O gün ki şartlarda malum 16 ilçemiz var. İlk üç adayımız iki ilçeden, bu bir tespit. Yusuf Halaçoğlu’nun Sarızlı oluşu, Nihat Canpolat’ın Çerkez kökenli oluşu Uzunyayla anlamında ve Mazhar Gündoğ’un Pınarbaşı oluşu. Demek oluyor ki ilk üç aday iki ilçeden. 14 ilçemiz daha var bizim. Bu 14 ilçe adayı olmadığından sebep performansında zafiyet oluşturdu.

 

 

“BU SEÇİMDE ADAYLARIN BÖLGESEL ANLAMDAKİ DİZAYNINDA

ZAFİYET OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

 

 

Yani adaylar problemliydi?

Bu seçimde adayların bölgesel anlamdaki dizaynında zafiyet olduğu ortaya çıktı. Yoksa adaylarımız Kayseri ve Türkiye kamuoyuna mal olmuş çok değerli insanlardan oluşuyordu ama maalesef siyasette bölgesel faaliyetlerin bölgeselliğini göz ardı edemiyorsunuz. Adam diyor ki Develi benim adayım yoktu az çalıştı mesela örnek veriyorum yani öyle bir şey yokta halk anlamında söylüyorum yani. Halk, Yeşilhisar’da yaşayan insan atıyorum Pınarbaşılı bir adaya niye oy vereyim diye düşünebiliyor ya da bir başka ifade ile Yozgatlı Kayseri’de yaşayan bir vatandaş Sivaslı bir vatandaşa niçin oy vereyim diyebiliyor. Yani buradan şu çıkıyor particilik bir anlamda bölgesel bir olaya da dönüşebiliyor. Yani bu dizaynı, bu listeyi yaparken bunları hep göz ardı etmemek gerektiği bir kez daha göz önüne çıktı.

Diğer sağ partilerde bunlar yaşansa da MHP tabanında bu farklılık gösterir. Artık MHP’de de mi bölgesellik yaşanıyor…

Şimdi efendim oyu kimden alıyorsunuz vatandaştan alıyorsunuz. Milliyetçi Hareket Partisi camiası da bu vatandaşların içindeki insanlar. Dolayısıyla halk ile bizleri ayrıştırmamak lazım. Biz bu halkın özüyüz. Halk biziz, biz halkız. Netice olarak milletvekili önümüzdeki seçimlerde daha iyi bir tertip düzen sıralama yapılmasından yanıyız. Bölgeselliği de göz ardı etmemeliyiz altına çizmek istediğim bu.

Milletvekili aday sıralaması geldikten sonra herhangi bir yaptırımınız olmuş muydu?

Hayır. Zira ben son halini Genel Başkanım ile konuştum. Listenin böyle olduğunu bana ifade ettiler. “Emredersiniz efendim” dedim geldim ve burada çalışmalarıma ciddi bir şekilde başladım.

 

 

“MADDİ VE MANEVİ TAVAN YAPAN BİR ÇALIŞMA SİSTEMİ UYGULADIK”

 

 

Teşkilatta çalışma bazında hiçbir sorun olmadı mı?

Sorun olmadı. Belki de maddi ve manevi tavan yapan bir çalışma sistemi uyguladık. Bunu bilenler biliyor.

 

 

“KOL KIRILIYOR YEN İÇİNDE KALIYOR”

 

 

Seçimlerde kırılanlar oldu mu?

Mutlaka olmuştur ama kol kırılıyor yen içinde kalıyor. Milliyetçi Hareket Partici ve ülkücü camia mensubu insanlar şuurlu insanlardır ziya biz önce vatan millet sonra nefsim diyen insanlarız. Tabii ki herkesin gönlünde bir takım farklı düşünceler olabiliyor. Fakat biz de aslolan hiyerarşik yapıdaki emir komutaya bağlı faaliyetlerimizi sürdürmektir.

Seçim sonucunu göz önünü aldığımızda kırılan insanların etkisi olduğu söylenebilir mi?

Ben öyle düşünmüyorum.

 

 

“HALAÇOĞLU İLE HİÇBİR PROBLEM YOK AMA PROBLEM VARMIŞ

GİBİ GAYRET GÖSTEREN VAR”

 

 

Sayın Halaçoğlu ile parti il teşkilatı olarak bir sorun mu yaşıyorsunuz?

Efendim Halaçoğlu ile hiçbir problem yok ama problem varmış gibi gayret gösteren, olmasını isteyen insanlar olabilir. Bizim vekilimiz ile ne sorunumuz olabilir ki. O milletvekilidir, devlete ve millete hizmet etmek için görev verilmiştir. Bizde teşkilatız bu millete hizmet etmek için görevimizin başındayız.

 

 

“TEŞKİLATIN DÜZENLEMEDİĞİ BİR PROGRAMI TEŞKİLAT

NASIL DUYURACAK”

 

 

Sayın Halaçoğlu’nun Kayseri ziyaretlerinin hiçbiri il teşkilatı tarafından duyurulmuyor…

Teşkilatın düzenlemediği bir programı teşkilat nasıl duyuracak. Teşkilat bir program düzenlerse derki bizim şu programımız vardır. Öyle bir şey yok ki. Bizim programlarımızı zaten sizler vasıtasıyla kamuoyunu biz bildiriyoruz. Bizim onun haricinde bir şeklimiz olmaz. Yani münferiden bir takım programlarda bizi ilgilendirmez.

Sayın Halaçoğlu geldiğinde teşkilata uğruyor mu?

Hayır, hiçte öyle değil. Teşkilata da uğruyor. Zaman zamanda görüşüyoruz. Bunları çıkaranlar da halk etmişler. Yani aramızda hiçbir sorun yok.

Genel başkanınız il teşkilatlarına genelge göndererek dikkatli olmanızı istedi. Sayın Bahçeli neden böyle bir genele yayınlama ihtiyacı duydu?

Sayın Genel Başkanımız bu seçim, bu teşkilat seçimleri öncesi yayınlamış değil ki. Bunu zaman zaman sistemli olarak bu tip uyarılarda bulunur. Sürekli bize talimatlar genelgeler gelir. Buda sistematik sürecin devamdır; ama yaşadığımız Türkiye konjöktöründeki son gelişmeler bizlerin her anlamda daha dikkatli olmamız noktasında uyarılmamızla eşdeğerdir.

MHP’yi AKP’nin alternatifi olarak mı görüyorsunuz?

Herhalde yani. Her halükarda MHP’nin trendi her geçen gün yükselmektedir. Şuanda yapılan bir takım anketlerde bu sonuç ciddi ce ortaya çıkmaktadır. En somut örnek altı ay evvel bir yasa çıkarıyorsunuz, bu çıkan yasa meclisten onaylanıyor gidiyor Reisi Cumhur’un önüne, Sayın Reisi Cumhur’umuz veto ediyor. Tekrar buraya geliyor hükümet sözcüleri diyor ki! “Bu eksiksiz gidecek” Şimdi efendim altı ay evvel çıkan yasa bu meclis tarafından çıkmadı mı, o gün ile bugün arasında değişen şey nedir anlamak mümkün değil. Tabii ki hükümet sözcüleri farkı farklı söylemlerde buluyorlar. Bunlar bizler tarafından iyi takip ediliyor. Biz önümüzdeki süreçte bunların artarak çoğalacağını ve her halükarda da alternatifin MHP olacağına eminiz. Biz zira her zaman söylüyoruz biz bu milletin temel kolan direkleriyiz.

Sizde mi AKP’de bölünmeler olduğunu düşünüyorsunuz?

Efendim düşünmemek mümkün değil zira bir milletvekili diyor ki! “Ben bu yasayı içime sindiremiyorum, ret oyu vereceğim” Bu iktidar partisinin bir vekili olunca farklı düşünceler ister istemez ortaya çıkıyor. Bakan düzeyinde de bu anlamda söylem var. Dikkat ile izliyoruz; ama biz Sayın Genel Başkanımızın da açıkladığı gibi aldığımız kararın ve attığımız imzanın arkasındayız.

 

 

“KAYSERİ’DE Kİ BÜTÜN BELEDİYELERE TALİP OLMAZ ÜZERE ALT YAPI OLUŞTURMAK İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİZ”

 

 

2014 yılında yerel seçimler yaklaşıyor bu çerçevede aday bulmakta zorlanır mısınız yoksa adayınız belli mi?

Şuan evvela ilçe kongrelerimizi yapıp çok kuvvetli bir teşkilat yapısı ile bu memlekete mal olmuş, memleketimize hizmet edebilecek, benkrauntu güzel, kaliteli, kalifiyeli insanlardan oluşan bir başkanlar listesi de oluşturacağız yani biz Allah izin verirse Kayseri’de ki bütün belediyelere talip olmaz üzere alt yapı oluşturmak için gayret göstereceğiz.

Sayın Eraslan’ı daha önce Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını koydunuz. Aynı ismi 2014 içinde düşünüyor musunuz?

Efendim şuanda bunları açıklamak çok erken; ama Mustafa Bey o günkü şartlarda o gün ki zorluklarda partimizin teklifini geri çevirmemiş ve bu anlamda madden manen aday olarak hizmet etmiş bedel ödemiş bugün ki şartlarda bu benim yönetimimle aldığım bir karar değil ama şahsen aday olacağım demesi halinde kapımızın açık olduğunu söyleyebilirim.

 

 

“GENEL BAŞKANIMIZ KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞINI VE BİZİMDE ARKAMIZDA OLDUĞUNU BEYAN ETTİLER VE BİZE GÜVENDİKLERİNİ SÖYLEDİLER,

BİZDE ÇIKTIK GELDİK”

 

 

 

Şeker operasyonu çerçevesinde siz de gözaltına alındınız. Bunun sonrasında başkanlığınız ile ilgili bir sorun yaşadınız mı?

Efendim bilakis yaşanmadığı gibi bu konuya Sayın Genel Başkanımız birebir takipçisi oldu ve benimle ilgili her aşamada genel merkezimiz tarafından yönlendirilen avukatlar konuyu takip ettiler. Benim serbest bırakılmamın paralelinde Sayın Genel Başkanımız beni makama istediler ve konuyla ilgili bütün teferruatları anlatımları sundum. Kendisi bu konunu takipçisi olacağını ve bizimde arkamızda olduğunu beyan ettiler ve bize güvendiklerini söylediler, bizde çıktık geldik.

 

 

“ÜLKÜCÜ SIR SAHİBİDİR, ÜLKÜCÜ ŞEREFLİDİR, ÜLKÜCÜ DELİKANLIDIR, ÜLKÜCÜ KONUŞACAĞI ŞEYLERİ GELİR PARTİSİNİN VE

CAMİASININ İÇİNDE KONUŞUR”

 

 

Yani Mayıs’ta yapılacak olan il kongresinde adaylığınız kesin…

Efendim bunun olması için bir sebep var mı? Kayseri’de bunu kaşıyorlar. Diyelim ki ben olmadım. Yani kime ne katkı sağlayacak bu. Dün burada hizmet edenler gibi bende burada hizmet etmeye çalışıyorum. Yarında bir başkası edebilir. Şunu herkes bilmeli. Özellikle bütün camia bilmeli. Ülkücü sır sahibidir, ülkücü şereflidir, ülkücü delikanlıdır, ülkücü konuşacağı şeyleri gelir partisinin ve camiasının içinde konuşur. Dışarıda bu tip söylemler yaparak bir takım pusuya yatmış hasma ne tavır izleyen hasım gibi bekleyen çevrelere fırsat vermezler. Yani ben burada partimi elimden geldiği kadar yükseltme anlamında çalışmalarımı devam ettireceğim. Bundan hiç kimse şüphe etmesin. Hem biz daha yeni başladık hizmete. Bir anlamda bu kongre sürecinden sonra partideki iç disiplin, belediye meclisi üyelerindeki iç dizayn, il genel meclisindeki sistem, zira bunları ben kurmuş değilim ben burada atamayım. Benim kuracağım ekiple Kayseri’de ki MHP’nin çıtasının Allah’ın izni ile daha yükseleceğini herkes görecek, atlattığımız 12 Haziran 2011 seçimi bunun alt yapısıdır, bunun örneğidir, bunun ispatıdır.

 

 

“HASAN ALİ KİLCİ BEY BENİM DE 30 SENEYİ AŞKINDIR HUKUKUMUZ OLAN BİR AĞABEYİMİZ BİR DOSTUMUZDUR. BAŞINA BÖYLE İŞİN GELMESİ TABİİ Kİ BİZLERİ ÜZMÜŞTÜR”

 

 

Sayın Kilci ile ilgili neler düşünüyorsunuz. Siz de Sayın Kilci ile birlikte ifade vermiştiniz…

Efendim tabi ki kayseri kamuoyun mal olmuş ve şuanda ticaret odamızın başkanlığı yapan Hasan Ali Kilci Bey benim de 30 seneyi aşkındır hukukumuz olan bir ağabeyimiz bir dostumuzdur. Başına böyle işin gelmesi tabii ki bizleri üzmüştür. Ama biz inanıyoruz ki bir şekilde Türk adaleti gereğini yapacak ve tecelli ettirecektir. Biran evvel kurtulması anlamında da duacıyız.

Sayın Kilci’nin altı ay zarfında çıkmaması ile birlikte hem başkanlığı hem üyeliği düşüyor. İlk sırada yedek üye Rahmi Yağmur var. Sayın Yağmur sizin de yönetiminizde. Ondan fazla aday çıkabileceği iddia deliyor. Bu çerçevede sizin tavrınız ne olur?

Şimdi bu konu kendi içyapılarında değerlendirilir. Yani o konuya müdahil olan oranın yöneticileridir. Biz dışarıdayız ama o gün ki konjöktör de bizim oradaki arkadaşlarımızın bizlere verecekleri bilgiler doğrultusunda biz ilgili sivil toplum kuruluşlarından sorumlu başkan yardımcısı, yönetimimiz ve divanımızla o konuyu irdeleyerek sıhhatli, memleketimiz için doğru olan karar neyse vermeye çalışırız. Şuan için müdahil olmayız.

 

ac.semra@mynet.comBu yazı 7300 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI