Bugun...
TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 12,3’ÜNÜ ENGELLİLER OLUŞTURUYOR
Tarih: 14-05-2018 10:36:00 + -TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 12,3’ÜNÜ ENGELLİLER OLUŞTURUYOR

   Zihinsel Engellilerin Eğitimi Rehabilitasyonu ve İstihdamı Derneği, zihinsel engelli çocuklar için el sanatları kermesi düzenledi.
   10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, Mimarsinan Parkı’nda zihinsel engelli çocukların kendi yaptıkları el sanatlarının satışa sunulduğu kermes açıldı.
   Etkinlikle ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Aykülteli, Türkiye nüfusunun yüzde 12,3’ünü engelli bireylerin oluşturduğunu söyledi. Söz konusu engelli oranıyla, nüfusun yaklaşık 30 milyonunun engelli sorunlarından doğrudan etkilendiğini belirten Aykülteli, 2002 yılından itibaren sosyal devlet anlayışı doğrultusunda engelliler için bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da,, engelli birey ve ailelerinin ortak sorunları olan eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik ve sosyal güvenlik konularında eksikler olduğuna dikkat çekti. Engellileri başkalarına bağımlı ve topluma yük olma ezikliğinden kurtaracak en önemli faktörlerden birinin istihdam olduğunu kaydeden Aykülteli, “İstihdamı zor olan ağır engellilerin sosyal güvenlik kapsamında korunmaları ve kendilerine yeterli düzeyde gelir sağlanması gerekmektedir. Evde bakım desteği hususunda hane halkı gelirine bakılmadan engellinin kendi gelirine bakılarak aile bireylerinin eline bakar durumdan çıkarılmalıdır” diye konuştu. 12’ncisi düzenlenen kermes etkinliği bir gün boyunca açık kalacak.
    İHA

 
Bu haber 1894 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR