Bugun...

TÜBİTEM 2019 KONFERANSI BAŞLADI
Tarih: 12-09-2019 11:18:00 + -TÜBİTEM 2019 KONFERANSI BAŞLADI

   Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) konferansı bu yıl Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılıyor.  TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, ülkelerin güçlü olmasının yolunun bilimden geçtiğini belirtti. Mandal, “Bilim toplum faaliyetlerine ne kadar doğru ve anlamlı yatırım yaparsak gelecekteki hedeflerimize ulaşma noktasında da başarılı oluruz” dedi.
   TÜBİTEM Konferansı’nda bu yıl Bilim Merkezleri ve Okul Dışı Öğrenme temasıyla başladı. İki gün sürecek olan konferansın açılışı Kadir Has Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Nuri Kuş, Kayseri’nin bilime en yatkın şehirlerden birisi olduğunu söyledi.   
   Kayseri Bilim Merkezi’nde bulunan TÜBİTAK’ın 150 deney düzeneği ve özel tasarım galerileriyle yetinmeyerek yeni bilimsel alanlar oluşturduklarını da dile getiren Başkan Vekili Hasan Nuri Kuş: “Bilim Akademimiz; Öğretmen Akademileri, Lise grupları için Astronomi, Robotik, Kimya ve Biyoloji Akademileri, ilk ve ortaokullar için de Fen Okulları adı altında çalışmalar düzenleyecek. İlkokuldan lise son sınıfa kadar ve dahası öğretmenlerimize kadar planlamalarımız hazır durumda. 2’şer aylık periyodlarda eğitim anlamında her kesimin bilimsel çalışmalardan faydalanmasını amaçlıyoruz. Bir sonraki çalışmamız da inşallah Çocuk Üniversitesi olacak.”
     TÜBİTEM 2019’a katılan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da, ülkelerin güçlü olmasının yolunun bilimden geçtiğini belirtti. Bilime yönelik farkındalığı artırmak için gayret ettiklerini ifade eden Mandal, “Bölgesel ve küresel lider olmak istiyorsak ürettiğimiz bilginin etki değerinin yüksek olması lazım. Bunun için nitelikli bilginin üretilmesi ve nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi gerekiyor. Bunun da bilim ve teknoloji farkındalığı olmadan olmayacağını biliyoruz. Bilim toplum faaliyetlerine ne kadar doğru ve anlamlı yatırım yaparsak gelecekteki hedeflerimize ulaşma noktasında da başarılı oluruz” dedi.
   TÜBİTEM Konferansı açılış konuşmalarının ardından bilim merkezleri ve okul dışı öğrenmeyi ele alan oturumlarla devam etti. Konferansa belediye başkanları, rektörler, akademisyenler, bürokratlar, farklı şehirlerdeki bilim merkezlerinin yöneticileri ve eğitimciler katıldı. Konferans çerçevesinde bilimsel çalışmalardan oluşan sergi alanları da oluşturuldu.
   Haber Merkezi
Bu haber 268 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR