Bugun...
TARLA GÜNÜ’NDE ÜNİVERSİTE, SANAYİCİ VE ÇİFTÇİLER BULUŞTU
Tarih: 10-08-2018 10:28:00 + -TARLA GÜNÜ’NDE ÜNİVERSİTE, SANAYİCİ VE ÇİFTÇİLER BULUŞTU

    Kayseri Şeker tarafından tarla günleri düzenlendi.  Şeker Fabrikası Deneme ve Demonstrasyon alanında düzenlenen organizasyona katılan firmalar uygulama alanlarında çiftçileri ürünler ve uygulamalar hakkında bilgilendirdiler.
    Şeker’e ait 55 parselde 35 pancar çeşidi, 20 çeşit gübre ve ilaç denemesi ile 20 çeşit deneme tarlasında gerçekleştirilen damla sulama sistemlerinin de sergilendiği tarla gününe; Rivulis Eurodrip, KWS, Endotar, Alfa, Bayer, Sector, YSL Tarım, Perduga, Hexaferm, Cifagro, Akras, Beta, Timac Agro, Basf olmak üzere 14 firma katıldı.
   Tarla günü etkinliğinde konuşan Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Arslan “Üniversite olarak Şeker Fabrikası ile birlikte Şeker pancarı tarımında birim alanda verimliliği ve şeker oranını artırmak için ortak projeler yürütmekteyiz. İnşallah kısa sürede Kayseri Şekler olarak Türkiye’nin ilk pancar tohumlarını geliştireceğiz” dedi.
    Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da konuşmasında; “Geçen sene başlamış olan tarla günleri çerçevesinde ikinci uygulamamızı gerçekleştiriyoruz. Tarla günü uygulamaları Trakya'da Ege'de daha yaygın şekilde yapılıyor. Ama artık yavaş yavaş orta Anadolu'da uygulanmaya başladı. Uygulamaların önemi kendisini göstermeye başladı. Üniversite ve sektörde hizmet veren firmalarla beraber bu işin yapılıyor olması elbette önem arz etmektedir. Üniversite, Hizmet veren firmalar, çiftçiler ve Şeker hepsinin bir arada olunca bir değerlendirme yapma imkânı bulunuyor. Bu değerlendirmenin sonucunda da fayda elde etmek niyetindeyiz. Buradaki uygulamalarımız da bahsetmek gerekirse. Özellikle damlama sulama konusunda Şeker’in ve Bünyan, Develi, Yeşilhisar ve Mahzemin’de çiftçilerimizin tarlalarında bu uygulama gerçekleşiyor. Şimdi biz Şeker olarak birtakım uygulamaları iddialı bir şekilde yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. İşimizi Avrupa’yla yarışacak noktaya getirmek istiyoruz. Ancak bu çalışmalar yerli ve Milli çalışmalarımızın sonuçlanması ile olabilir. Yapılan çalışmalar sonucunda İnşallah başarılı sonuçlar elde edeceğiz.  Biz inanıyoruz ki Kayseri'de çiftçimizin verim sağlayacağı gönül huzuru içerisinde kullanacağı tohumlar da yetiştirerek önemli bir adım atmış olacağız.
    Haber Merkezi

                                        
Bu haber 163 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR