Bugun...
"TARİH YAŞATILACAK”
Tarih: 03-04-2015 18:43:00 + -


Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehrin en önemli sivil mimari örneklerinden olan geleneksel Kayseri Evlerinin yıkılıp kaybolmasının önüne geçerek ortaya güzel 'Kayseri Mahallesini' çıkardıklarını söyledi.

Setenönü mahallesindeki eski Kayseri Evlerinin restorasyonu ile oluşturulan Kayseri Mahallesindeki çalışmaları yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgiler alan Başkan Çelik, 7 konağın restorasyonu ile başlayan projenin bugün bir mahalleye dönüştüğünü belirterek, "Kayseri'nin sivil mimari alanındaki en güzel örneklerinden olan 7 konağın restorasyonu ile işe başladık. Ayakta kalan, son anda yakalayabildiğimiz bu eserleri restore ederek yıkılıp kaybolmalarının önüne geçtik. Ardından diğer bölümlerin ilavesi ile yüzyıl öncesinin Kayseri'sinden bir mahalle ortaya çıktı. Berberi, butik oteli, hamamı, mahalle bakkalıyla ve bizim eski atalarımızın büyüklerimizin yaşadığı konakların hayata kazandırılmasıyla çok güzel tarihi bir mekân oluştu. İnşallah hem Kayserili hemşerilerimiz hem de dışarıdan gelen turistler, Kayseri mutfağının eşsiz yemeklerini yiyebildikleri gibi Türkiye ve dünya mutfağından farklı lezzetleri de tadabilecekler. Ayrıca hamam, yine eski doğal haline uygun olarak işletilecek" dedi.
          Başkan Çelik, hem günümüz insanının hem de gelecek nesillerin, eski Kayseri Mahallesindeki yaşantıyı burada görme imkânı bulacağını ve bu mahallenin de kültür yolunun en önemli parçalarından birisi olacağını sözlerine ekledi.
          Gezi esnasında, çalışma yapan taş ustalarıyla da yakından ilgilenen Başkan Çelik, bir ara keski çekici eline alarak taş yonttu ve bu konudaki ustalığını da göstermiş oldu.
Bu haber 9014 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR