Bugun...
SÜREKLİ MESAJ YAZMAK EL SİNİRLERİNİ ZEDELİYOR!
Tarih: 02-01-2018 10:29:00 + -SÜREKLİ MESAJ YAZMAK EL SİNİRLERİNİ ZEDELİYOR!

   Hayatımızı kolaylaştırıcı özellikleriyle vazgeçilmezimiz haline gelse de, akıllı telefonların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Köse Özlece, akıllı telefonların uzun süre kullanımını el sinirleri ve kasları üzerinde olumsuz etki yarattığını söylüyor. Hatta mesajlaşma uygulamasını çok kullanan kişilerde el kaslarında oluşan bu sorun artık ''WhatsAppitis'' olarak tanımlanıyor.
   Şu an dünya üzerinden 1,5 milyarın üzerinde kişinin akıllı cihaz kullandığı biliniyor. Ve bu sayı giderek artıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber, mobil cihazlar hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdiği de bir gerçek. Ancak sağladığı iletişim kolaylığının yanı sıra kullanım yaygınlığının her yaş grubunda artması olayın farklı boyutlarını gündeme getiriyor. Bunların başında da elbette sağlığımız geliyor. Dolayısıyla araştırmaların da gündem maddelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Uzmanlar elde ettikleri araştırma sonuçlara göre, akıllı telefon kullanımının bağımlılık düzeyine ulaştığına dikkat çekiyor. Ancak son yıllarda konuşulan bir başka konu el ve parmakların yoğun kullanımına bağlı ortaya çıkan sorunlar. Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Köse Özlece, sürekli ve tekrarlayıcı şekilde yapılan hareketlerin tendon ve kas yapısında olumsuz etki gösterdiğini söylüyor.
   Sorun özellikle yoğun mesaj kullanan kişilerde ortaya çıkıyor. Öyleki günde 50’den fazla mesaj yazan kişilerde başparmak tendonunda inflamasyona bağlı olarak gelişen “de-quervaintendiniti” sıklığının arttığı gözleniyor. Bu sorunu yaşayan kişilerde inflamasyon sonucu tendon çevresinde şişme parmak hareketleri sırasında ağrıya neden oluyor. Dr. Hatice Köse Özlece, “Dahası bir mesajlaşma uygulamasını çok kullanan kişilerde el kaslarındaki tendonda iki taraflı inflamasyon oluşuyor. Ve bu durum 'WhatsAppitis' olarak isimlendiriliyor” diyor. Hastaların iki taraflı el bileği ağrısını tanımlayan bu sorun, tıp dünyasının en prestijli dergilerinden biri olarak kabul edilen “Lancet” de 2014 yılında yayınlanmıştı.
   Akıllı telefon kullanımının sıklığı arttıkça bu etkilenmenin daha fazla olduğunu söyleyen Dr. Hatice Köse Özlece, ağır derecede sinir sıkışmalarında sinirin geri dönüşümsüz olarak hasarlandığını ve eski fonksiyonlarını yerine getiremediğini belirtiyor. Bu yüzden özellikle akıllı telefonu sık kullananlarda, elde ağrı, el kaslarında güçsüzlük, parmaklarda uyuşma gibi şikâyetler oluşması durumunda vakit kaybetmeden nöroloji hekimine başvurulması gerekiyor. Dr. Hatice Köse Özlece, “Özellikle el sinirleri üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmalı. Dolayısıyla akıllı telefon kullanımı sınırlandırılmalı, gerekirse sesli yönlendirmeler kullanılarak el sinirleri korumaya alınmalı” diyor.
   Haber Merkezi
Bu haber 438 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ