Bugun...
SİNAN'IN USTALIK ESERİNİN BENZERİ MEMLEKETİNDE YÜKSELİYOR
Tarih: 10-10-2017 11:35:00 + -SİNAN'IN USTALIK ESERİNİN BENZERİ MEMLEKETİNDE YÜKSELİYOR

   Organize Sanayi Bölgesi’nde Osmanlı Padişahı 2. Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan ve büyük mimarın "ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi'nden esinlenilerek inşa edilen cami tamamlanma aşamasına geldi.
   Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Mimar Sinan'ın ustalık eseri, dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından Selimiye Camisi'nin bir benzerini yapmak için 4 yıl önce karar aldıklarını söyledi. Cami inşaatına kısa sürede başladıklarını ve caminin akustiği, kubbesinin uzunluğu ve silueti ile Selimiye Camisi'ni andırdığını belirten Nursaçan, "Organize Sanayi Bölgesindeki cami inşaatımızda sona yaklaştık. Bu camimiz yaklaşık 10 bin kişilik.  Mimar Sinan'ın torunları olarak, Sinan'ın doğduğu şehirde Selimiye'nin benzeri bir caminin inşaatını yapıyoruz. İnşallah,  Kayseri'nin ilk dört minareli ve üç şerefeli camisini bu ay sonunda ibadete açacağız" diye konuştu. Caminin mimarının Hakan Şahan olduğunu aktaran Nursaçan, maliyeti 19 milyon lirayı geçen cami inşaatına, Kayserili hayırseverlerin 6 milyon lira bağışta bulunduğunu ifade etti.
   Cami nakkaşı Önder Narin ise Selimiye Camisi'ne defalarca gittiklerini, her ayrıntısını incelediklerini ve detaylı bir gözlem yaptıklarını dile getirdi. Selimiye Camisi'ni kendilerine örnek aldıklarını anlatan Narin şöyle devam etti: "Süslemeleri, mukarnasları, fil ayakları ve kolonlarıyla Selimiye'yi yansıtmaya çalıştık. Camiyi,  Selimiye'ye elimizden geldiği kadarıyla benzetmeye çalıştık. Dört minaremiz var, dışarıdan baktığımız zaman Selimiye'yi anımsatıyor.  Selimiye'yi Kayseri'ye taşıyalım,  Kayseri'de de bizim küçük bir Selimiye tarzımız olsun istedik. Ölçüler,  Selimiye Camisi ölçüsünde."
Bu haber 224 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ