Bugun...

ŞEHİR HASTANESİ HEMATOLOJİ BÖLÜMÜ UZ. DR. KORKMAZ
Tarih: 14-06-2019 10:20:00 Güncelleme: 14-06-2019 10:51:00 + -ŞEHİR HASTANESİ HEMATOLOJİ BÖLÜMÜ UZ. DR. KORKMAZ

            “KKKA ATEŞİ TEDAVİSİ KÂBUS OLMAKTAN ÇIKIYOR”

   Şehir Hastanesi’nde kullanılan Trombosit Transfüzyonu Aferez cihazı ile kenenin ısırdığı 9 hasta sağlığına kavuştu. 
   Trombosit Transfüzyonu Aferez cihazı ve uygulama ile ilgili olarak bilgi veren Şehir Hastanesi Hematoloji Bölümü Uz. Dr. Serdal Korkmaz, “KKKA esasında kenelerle bulaşan viral bir hastalık. Her viral hastalıkta olduğu gibi biz de destek tedavisi uyguluyoruz” dedi.
   Uz. Dr. Korkmaz, “Trombosit Transfüzyonu Aferez cihazı ile biz enfekte kişinin kanını cihaza alıp, plazma kısmını ayırıp, sonra sağlıklı donörün plazmasıyla birleştirerek yeniden hastaya geri veriyoruz. Bu şekilde uygulanan bir tedavi yöntemi. Bu yöntem ile 4 ve 7 seans arasında hastada tam yanıt veya tam şifa elde edebildiğimiz bir tedavi yöntemi” diyerek şunları söyledi: “Bu zamana kadar 9 hastamız oldu. Bizim skorlama sistemimiz var. Bu uygulamayı orta ve ağır olan hastalara yapıyoruz. Her KKKA hastasına uygulanmıyor. Buna enfeksiyon hastalıkları uzmanı ile birlikte karar veriyoruz ve işleme başlıyoruz. Kliniği ağır ve gerekli müdahale zamanında yapılmazsa ölebilecek olan hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Ünitemizde toplam 4 cihaz var. Bunlar son model ve teknolojik aletler. Hem hastalar açısından hem uygulayıcı operatörler açısından güvenli. Hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadan çok rahat işlemlerimizi yapabildiğimiz bir tedavi yöntemi.”
   Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Uzmanı Doktor Zeynep Türe Yüce, “KKKA hastalığı yaz aylarının gelmesi ile birlikte özellikle Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgelerinde sık gördüğümüz viral kanamalı ateş dediğimiz enfeksiyon hastalıklarından biri” diyerek şu bilgileri verdi: “Bu viral bir etken ve bakteri değil. Burada hastalar bize ateş, karın ağrısı, yaygın kas eklem ağrısı ve kan değerlerinin düşmesi, kanama bulguları ile gelebiliyorlar. Özelikle endemik bölge dediğimiz bu hastalığın yaygın olduğu bölgede olan, kene temas öyküsü olan veya olmayıp hayvancılıkla uğraşan, kırsal bölgede yaşayan, piknik yapan, kasap olan vatandaşlarımız bu belirtilerle geliyorsa, laboratuvar ve klinik bulguları uyumluysa biz KKKA hastalığını kabul ediyoruz ve hastaneye kabul ediyoruz. Serdal hocamın da dediği gibi kendi evrelemeskorlama sistemimizi yapıyoruz ve ağır hastalarda destek tedavisinin yanı sıra yine Serdal hocam ile birlikte karar vererek Plazma Ferez uygulamasını yapıyoruz.   Hastalarımız acil servise başvurduktan taburcu oluncaya kadar, Acil klinik çalışanları, Hematoloji kliniği ve enfeksiyon hastalıkları klinik çalışanları tarafından özveri ile takip edilmektedir” dedi.
   Haber MerkeziHABER VİDEOSU

Bu haber 847 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR