Bugun...
SANAYİ ODASI BAŞKANI BÜYÜKSİMİTÇİ,
Tarih: 13-03-2018 10:36:00 + -SANAYİ ODASI BAŞKANI BÜYÜKSİMİTÇİ,

            "İHRACATTA TÜRKİYE ARTIŞININ ÜZERİNDE GİDİYORUZ"  

   Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, ihracat, gençlerin sanayiye yönlendirilmesi ve reel sektörün KDV alacakları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pazar günü yapılacak olan KAYSO Meslek Komiteleri ve Oda Meclisi seçimleri için Meslek Gruplarına ait üye listeleri dünden itibaren askıya çıktı.
   Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, 2018 yılına iyi bir başlangıç yapıldığının altını çizerek, "Geçtiğimiz yıl sonunda 2018 için 2.2 milyar dolar hedef koymuştuk, şu anda geçtiğimiz ocak ve şubat ayı toplamında geçtiğimiz senenin ocak ve şubat aylarına göre %27.70 ihracatımız artmıştır” dedi.
   Gençlerin sanayi yerine hizmet sektörüne yönlendiğini ve bunun ileride üretimi de etkileyeceğini ifade eden KAYSO Başkanı Büyüksimitçi, "Şimdi hem hizmetler sektörüne ciddi şekilde yönelme var gençlerimizde hem de 'devlette bir yerde çalışabilir miyim?' hevesiyle sürekli KPSS sınavları ve diğer devlet kuruluşları nasıl girileceği ile ilgili çaba var. Bence gençlerin bir kere kendilerine 'ben nasıl girişimci olurum, nasıl özel sektörde görev alırım, nasıl iyi konumlara gelirim?' diye düşünmesi ve kendini ona göre yönlendirmesi lazım" diye konuştu. Büyüksimitçi, "Biz Türkiye olarak üretme zorunluluğu olan bir ülkeyiz bu anlamda da üretim ile ilgili iş gücümüzü sağlam ve bu genç nüfusumuzu özellikle sağlam bir şekilde sanayiye kanalize etmeliyiz. Maalesef şu anda gördüklerimiz ülkemiz adına çok şey değil. Gençlerimiz açısından sanayiye yönelmeleri açısından iyi bir durumda değil ama bunu eğitim sistemiyle ve cazibesini arttırarak sanayide çalışmanın bir şekilde önümüzdeki dönemlerde gençleri yönlendirmemiz gerekir. Bunun için herkesin ama herkesin devletin, özel sektörün el birliği içerisinde çalışması gerekir" ifadesinde bulundu.
    15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra devletin çok ciddi ve çok hızlı önlemler alarak piyasayı canlandırdığını, sanayinin ve ticaretin durmaması adına çok doğru kararlar aldığına dikkat çeken Büyüksimitçi şunları söyledi: "Yasa tasarısında yeni çıkacak torba kanununda olacak inşallah tabi bunun uygulama tarihi ne zaman olacak ne şekilde ödenecek bu kanunlaştıktan sonra göreceğiz ama son bilgilerimize göre 2019 yılı itibarı ile ödenmeye başlanacak ve bütçe imkânları ölçüsünde bu KDV'lerin ödeneceği söyleniyor. Bununda şu anda 120 milyar TL civarında olduğu her yılda 10-15 milyar TL rakamın arttığı yani 140 milyar TL civarında yılsonu itibarı ile reel sektörün devletten KDV alacağı var. İnşallah tabi bunlar reel sektöre dönerse reel sektöre bunlar yatırım, üretim ve istihdam olarak geri dönecek buna canı yürekten inanıyoruz. Çünkü sanayicinin, ticaret erbabının harcayacağı yer yine sanayi üretim ticaret istihdam"  dedi.
  Diğer yandan Sanayi Odası organ seçimleri, Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsaların organ seçimleri hakkındaki yönetmeliğin ilgili maddeleri doğrultusunda Kocasinan 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın gözetim ve denetimi altında yapılacak.
   KAYSO Meslek Komiteleri ve Oda Meclisi seçimleri ( 6 ) Adet Seçim Sandık Kurulunca, Pazar günü Oda hizmet binasında yapılacak.
   İHA                                         
Bu haber 247 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ