Bugun...
SAADET PARTİSİ İL BAŞKANI NURİ ÜRKÜNDAŞ;
Tarih: 06-08-2019 10:37:00 + -SAADET PARTİSİ İL BAŞKANI NURİ ÜRKÜNDAŞ;

            “11. KALKINMA PLANI HAYAL KIRIKLIĞI OLUŞTURDU”

   Saadet Partisi İl Başkanı Nuri Ürkündaş bir basın açıklaması yaparak TBMM’de kabul edilen 11. Kalkınma Planı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ürkündaş, 2023 vizyonunu taşıyan 11. Kalkınma Planı’nın, 10. planın gerçekleştirilemeyen hedeflerinin yarısını hedefleyerek hayal kırıklığı oluşturduğunu söyledi.
   Ürkündaş 2023 vizyonunu taşıyan 11. Kalkınma Planının,10’uncu planın gerçekleştirilemeyen hedeflerinin yarısını hedefleyerek hayal kırıklığı oluşturduğunu söyleyerek “Yatırım ortamı desteği ve kaynak paketi içermeyen bir planlama en temel sorun olan işsizliği de aşağı çekmekte zorlanacaktır. Şeffaflık düzeyi yükseltilmeden 11 değil, 111 kalkınma planı da hazırlansa sorunlara çözüm üretemez” dedi.
   Ürkündaş, yöneticilerin aklı selimle gerçekle yüzleşmeleri gerektiğini ve ‘Rant Ekonomisini değil ‘Reel Ekonomiyi esas almaları gerektiğini ifade etti.
   İl Başkanı Ürkündaş, ülkenin gündeminin sürekli değiştiğini, döviz kuru, enflasyon artışı ve faiz indirimi gibi konuların ekonominin asıl sorunlarını perdelediğini, asıl sorunların temelinde plansızlığın olduğunu söyleyerek şunları vurguladı; “Milli geliri 2023 yılında 2 Trilyon dolara çıkmasını hedefleyen iktidar, 11’inci Kalkınma Planı’nda ise bu hedefi 1,08 trilyon olarak küçültmüştür. Kişi başına düşen milli gelirin 2023’te 25 bin dolara yükseltilmesi hedefi de 12 bin 244 dolar olarak revize edilmiştir. 10’uncu Kalkınma Planı’nda 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi, 11’inci Kalkınma Planı’nda 227 milyar dolar olarak güncellendi. Sadece bu üç gösterge bile hedeflerin bir kaynağa, bir tasarruf modeline ve bir yatırım heyecanı uyandıracak ortama göre düzenlenmediğini göstermektedir” dedi.
   Suriyeli mültecilere de değinen Ürkündaş; “Bugün hamasi nutuklarla bu meselenin üzerine gitmek isteyenler var muhacir ensarız diyorlar. Elbette muhacir ve ensar benzetmesi güzel bir benzetme ama çözüm için yeterli olmuyor. Mesele ancak ciddi bir dış politika vizyonu ile çözülebilir. Bunun çözümü mültecileri dışlamakta değil Suriye’de barışın tesisi için elimizden gelen bütün gayreti göstermekte yatar. Suriye’de barış olmadan bu mülteciler ülkelerine dönemezler” ifadelerin kullandı.
   “İktidar yaşanan bu dış göçün sebeplerini bilmiyorsa biz kendilerini kısaca burada hatırlatalım” diyen Ürkündaş şunları söyledi; “Bugün Türkiye’de; İşsizlik oranı %13, Genç işsizlik oranı %25, Açlık sınırı 2075 lira, Yoksulluk sınırı 6795 lira. Ekonomisi bu halde olan bir ülkeye bırakın yatırımcı gelmesini kendi yetişmiş insanınızı bile ülkede tutamazsınız. Türkiye’de bugün hala üretim yapılmıyor. Tarıma gereken değer verilmiyor. Çiftçiye nasıl yarım edeceklerini bilmiyorlar. Çiftçinin ekip biçtiği oranın üzerinde cebine para girmezse ekip biçmez. İktidar genel manada bir politika belirleyebilmiş değil. Ekonominin yanı sıra liyakate önem verilmiyor. Sadece ekonomi değil bugün Türkiye’de adalet müessesi yara aldı. Eğitim politikalarımız 17 yıldır rayına oturmuş değil. Dış politika tam bir keşmekeşe döndü. Bu durumda olan bir ülkede elbette beyin göçü meydana gelir.”
   Haber Merkezi

 
Bu haber 794 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR