Bugun...
“REFLÜ TEDAVİ EDİLMEZSE...”
Tarih: 09-04-2015 19:43:00 + -


Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Gök, "Toplumda her 5 kişiden biri reflü hastası" dedi.

“REFLÜ TEDAVİ EDİLMEZSE...”

          Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Gök, "Toplumda her 5 kişiden biri reflü hastası. Mide içeriğinin ve asitlerinin mideden yemek borusuna doğru geri kaçması anlamına gelen reflü, tedavi edilmediğinde yemek borusu kanserine yol açabiliyor" dedi.
         Op. Dr. Mustafa Gök" Reflünün tedavisi günümüzde, birkaç delikten girişimsel olarak uygulanan özel cerrahi tekniği ile yapılabiliyor. “Nissen funduplikasyonu” adı verilen laparoskopik ameliyat seçeneği sayesinde, hastalar ameliyattan birkaç saat sonra günlük işlerini yapabiliyor ve bir hafta sonra da aktif yaşamlarına geri dönebiliyor." diye konuştu
         Gök, reflü tedavisinde uygulanan “Nissen funduplikasyonu” hakkında şu bilgileri verdi: "Gaströzofageal Reflü Hastalığı (GÖR) hastalığı; mide yanması, göğüs ağrısı, yutma güçlüğü ya da besinlerin takılması, ağrılı yutma, ses kısıklığı, farenjit ileri evrede inatçı öksürük ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçması ile uykudan ani uyanma gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Reflü şikâyetleri birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Nedeni bulunamayan inatçı öksürüğü olan her üç hastanın ikisinde reflü vardır. Hastalarda göğüs ağrısı nedeniyle kalp hastalığının varlığından şüphelenilerek kalp muayenesi ve anjiyo yapılmasına sık rastlanılmaktadır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde geceleri öksürük nöbetleri olabilir.
           Reflü, cerrahi ve medikal olan iki ayrı yöntem ile tedavi edilmektedir. Hasta için uygun olan yöntem, muayene ve yapılan tetkikler sonrası belirlenir. İlaç tedavilerinde elde edilen başarı sınırlıdır. Düzenli ilaç kullanımı hastalığın etkilerini azaltsa da istenmeyen birçok yan etkiye de yol açabilir. Bu nedenle bazı hasta gruplarında reflünün kalıcı tedavisi cerrahidir. Eğer hastanın geniş mide fıtığı, şiddetli ve özellikle de kanamalı yemek borusu iltihabı ve hasarı, yemek borusunda daralma, asit reflüsüne bağlı şiddetli bronşit, pnömoni ve boğaz problemleri varsa, ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa ve tekrarlayan şikayetleri nedeniyle hasta ilaç kullanmayı reddediyorsa ameliyatla tedavi gerekir.
Bu haber 3789 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR