Bugun...
PROF. DR. ASLANTAŞ:
Tarih: 11-01-2018 10:06:00 + -PROF. DR. ASLANTAŞ:

“O HEYKEL ORADAN KALKACAK”

   Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Necip Fazıl Fikir ve Sanat Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Veysel Aslantaş, Ankara Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünden kaldırılarak, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinin önüne dikilen, Kısakürek heykeli ile ilgili olarak, “O heykel oradan kalkacak, yoksa biz kaldıracağız” dedi.
   Necip Fazıl Kısakürek’in heykelinin, tepkiler üzerine Ankara Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün önünden kaldırılarak, Altındağ Belediyesindeki Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinin önüne dikilmesine tepki gösteren Prof. Dr. Aslantaş, durumu Kısakürek ve onun Büyük Doğu fikrine hakaret olarak değerlendirdi.
   Heykelin ne İslamiyet’te ne de Kısakürek’in fikir hayatında yeri olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Aslantaş, “Heykel, puta alet olma gibi bir risk taşıdığı için İslami olarak kabul edilmeyen bir sanat çeşididir. ‘Yazmak için yaratıldım’ diyen Üstadın, baş eseri olarak kabul ettiği ‘İdeolocya Örgüsü’nde, heykel mevzu bahsi altındaki ilk cümlesi, ‘Bizde heykel yoktur’ diye başlar. Türkiye’de ve bütün dünyada putçuluk fikrini ve putları yeryüzünden kazımak gibi bir amacı olan bir dava adamının heykelini yapmak ona karşı yapılmış bir ihanettir. Üstadın heykelini şuraya, buraya dikmek ve bunu da ‘Onlar Ali’nin heykelini dikti, biz de Veli’nin heykelini dikelim’ şeklinde ucube ve fikirden uzak davranmak yerine; eğer Üstada ve Büyük Doğu fikrine bir hizmette bulunmak istiyorsanız, Büyük Doğu fikrinin abidesinin dikilmesi gerekir” diye konuştu.
   İHA
Bu haber 155 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR