Bugun...
PARKAN: “KADINLARA VERİLEN HAK ÖNEMLİ BİR VATANDAŞLIK GÖREVİDİR”
Tarih: 06-12-2018 10:17:00 + -PARKAN: “KADINLARA VERİLEN HAK ÖNEMLİ BİR VATANDAŞLIK GÖREVİDİR”

 CUMHURİYET KADINLAR DERNEĞİ, ADD VE CHP TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİNİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI           

 

   Cumhuriyet Kadınları Derneği Kocasinan Şube Başkanı Zeliha Sevgi Parkan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 84.yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Parkan, Kadınlara seçme ve seçilme hakkı demokratik bir hak olması yanında önemli bir vatandaşlık görevidir dedi.
   Cumhuriyet Kadınları Derneği Kocasinan Şubesi, ADD üyeleri ile CHP'li kadınlar Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84.yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunarak saygı duruşunda bulundular. Etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cumhuriyet Kadınları Derneği Kocasinan Şube Başkanı Zeliha Sevgi Parkan yaptı.
   Parkan; "Demokrasi ile yönetilen ülkelerde seçmen milletvekilini seçer, milletvekilleri de mecliste kendi aralarında hükümet üyelerini yani bakanları seçer. Yerel yönetimlerde de yerel yöneticileri seçer. Böylece ülke seçmenin seçtiği kişilerce yönetilir. Şimdi yeni anayasaya göre bakanları milletvekilleri seçmiyor. Siyasi partilerde milletvekili ya da belediye başkan adayları parti liderleri tarafından belirleniyor. Seçmene bu kişilere oy vermesi söyleniyor. Bu bilgilerin ışığında aklımıza şu sorular geliyor. Ülkemizde siyasi partiler yasası ne derece demokratik? Parti içi demokrasi var mı? Seçmen siyasi bilince sahip mi? Seçim öncesi oy vereceği parti ve adaylar konusunda bilgi edindi mi? Özgür basın seçmeni doğru bilgilendiriliyor mu? Yargı bağımsızlığı ne durumda? Seçmenin siyasetçiye güveni var mı? Seçim sonuçları güvenilir mi? Vatandaşın bilinçli eğitimli ve özgür iradeli olmadığı ülkelerde demokrasi nasıl bir demokrasidir. Tüm bu sorunların ışığında kadın ya da erkek vatandaşların seçme ve seçilme hakkının yasalarda olması, sağlıklı kullanıldığı anlamına gelir mi? Yaklaşan yerel seçimlere gidilirken ülkemizin ekonomik kriz, bulunduğumuz bölgede yaşanan savaş ve olumsuzluklar, işsizlik eğitim sistemi, kadın cinayetleri, kadına şiddet, kadınlara ve çocuklara cinsel taciz ve kapanan işyerleri gibi pek çok sorun çözüm beklerken seçmene büyük görevler düşmektedir."
   Haber-Foto: Mehmet Yılmaz


 
Bu haber 174 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR