Bugun...
PANCAR KOOPERATİFİ BAŞKANI HÜSEYİN AKAY;
Tarih: 06-02-2018 10:24:00 + -PANCAR KOOPERATİFİ BAŞKANI HÜSEYİN AKAY;

           “ŞEKER SEKTÖRÜNDEKİ ASIL SORUN NBŞ VE YYT’ DEN KAYNAKLANIYOR”

   Anadolu Aslanları İşadamları Derneği tarafından düzenlenen Kültepe Ekonomi Zirvesinde konuşan Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şeker sektöründeki asıl sorunun Şeker’e alternatif olarak üretilen NBŞ ve YYT den kaynaklandığını açıkladı.
   Kültepe Ekonomi Zirvesinde “Türkiye Ekonomisinin Genel Görünümü ve Sürdürülebilir büyümenin önemi konulu” oturumda konuşan Başkan Akay mısırdan elde edilen Nişasta bazlı Şeker’in sağlık açısından ciddi manada sorunlar teşkil ettiğini belirtti.
   Başkan Akay, Sağlık Bakanlığı’nın “Nişasta Bazlı Şekerlerin sağlık etkileri” hususundaki son açıklamasının ve zamanlamasının da önemine dikkat çekerek; “Gelişmiş ülkelerde ve Avrupa ülkelerindeki NBŞ üretimi toplam üretimin yüzde ikisi kadardır. Ülkemizde kota olarak yüzde on olarak uygulanıyor ama gerçekte kontrolsüzlük olduğu zaman yüzde on beşleri ve yirmileri geçtiği oluyor. Bu bizim nesillerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği ve tüm insanların sağlığı açısından önemlidir” dedi.
   Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; “2016 yılından beri Şeker kuruluna atama yapılmayınca dolayısıyla sektörde düzenleme ve denetleme faaliyetlerinin de ortadan kalkması gerçek pancar şekerinin dışında NBŞ üreticilerine avantaj sağladı. Çünkü onlar yılın her ayında üretim yaparak bu boşluğu farklı şekilde değerlendirdiler. Aynı zamanda yurt dışından da ithalat yapılmaya başlandı. Türkiye’de NBŞ’nin kotası 265 bin ton iken üretim kapasitesi 1 Milyon 350 bin tondur. Bu kadar kapasiteyi ne için oluşturdukları konusunda şüpheler bulunmaktadır. Bu nedenle denetim faaliyeti önem arz ediyor. Bunun yanında daha tehlikeli olan ve ülke dışında kimyasallardan üretilen Yüksek Yoğunluklu tatlandırıcılar da insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Geçen sene ülkemizde 2.963 tonYYT ithalatı yapılmış olup bu miktar Şeker’in yıllık toplam şeker pancarı kotası olan 328 bin 800 ton Şeker’e eş değerdir. Bu kadar YYT ithal etmek demek Şeker gibi bir fabrikayı aslında üretimden uzaklaştırmak anlamına da geliyor. Bu nedenlerle Şeker sektöründeki asıl sorunun Şeker’e alternatif olarak üretilen NBŞ ve YYT den kaynaklanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Şeker sektörünün sürdürülebilirliği önemlidir. Ülkemiz Şeker sektöründe de ihracatçı konuma gelebilir. Avrupa Birliği, 13 sene planlı bir sistem uyguladı ve ithalatçı konumdan bunu başararak ihracatçı konuma geldi. Ülkemizde de Şeker sektörü bu çerçevede yeni bir planlamayla ele alınıp bu noktaya getirilebilir. Bunun düzenlemesinin yapılması lazım. 2000 yılından beri kamuya ait 25 Şeker Fabrikası özelleştirme kapsamında bekliyor. İki kere ihalesi yapıldı. İhale gerçekleştirilemedi. Bunların netleşmesi lazım. Şeker sektörünün daha sağlıklı zemine oturup kendi ayaklarının üzerinde devam ederek kendi ülkemizin ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi çevremizdeki ülkelerin şeker ihtiyaçlarını da  bu şartlarda karşılayabiliriz. Bizim çiftçimizin böyle bir üretim gücü var. Fabrikalarımız da eğer yeni şartlara göre düzenlenip de bunu başaracak olursa ülkemiz bu noktada önemli bir gelir kalemine kavuşmuş olur” dedi.
   Haber Merkezi

 
Bu haber 648 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR