Bugun...

MHP BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ HALİT DEMİR
Tarih: 18-05-2019 10:36:00 + -MHP BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ HALİT DEMİR

Teferruatlı dökümanlar yok. Ancak kesene sap bir belediye açısından önemsenmesi gereken özellikle de meclis tarafından önemsenmesi gereken bir veri. Dolayısıyla kesene sap 2018 yılı içindeki gelirimizin giderimizin netliğidir. Önce meclisimizin bilmesinde yarar var. Biliyorsunuz son günlerde kamuoyunda bir sürü sözler dolaşmakta ancak bizlerin net olarak meclis üyeleri dahil bütün belediye başkanlarının bilmesi gereken belediyemizin borcu net olarak ne kadardır?  Hangi kurumlaradır? 2018 yılı içinde faize verdiğimiz para ne kadardır. Bunlar kesin hesap içinde vardır diye düşünüyorum. En azından bir iki cümlelik meclis üyeleri arkadaşlarımızın dahil arkadaşlarımızın bilgi edinmesinde yarar var diye düşünüyorum. 

          İYİ PARTİ BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ KAZIM YÜCEL
          
Kayseri'ye hizmet etmek hepimizin aşkı. Bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Biz eleştirirken yapıcı eleştirelim kırmayalım. Sayın başkanım aslında bir belediye başkanı göreve oturduğu zaman borcunu açıklamalıdır. Neyle burayı aldığını o gün açıklamalıdır, beş yıl sonra değil. Beş yıl sonra da görevi bırakırken ben aldım, 1 lira ile bırakıyorum demesi lazım. Bunların yapılması içinde Kayseri vekillerimize sesleniyorum. sayın vekillerimiz TBMM'ye bir önerge vermesi ve bununla ilgili bir değişiklik talebinde bulunması lazım. Yoksa bir belediye başkanımız görevi devretti diğer beledi başkanımız görevi devraldı aldı aldı aldı. Yav ne oluyor hiç birimizin bildiği bir şey yok. Sonra biri çıkıyor bir beyan, bir açıklama, acaba mı diyoruz o mu doğru diyoruz ama önemli bir rakamdan bahsediliyor. 1.5 eski rakamla katrilyondan devraldım diyor. Devrederken de 1.282 ile devrettim diyor, bende okudum gazeteyi. Aslında giderayak ödemesi gereken parayı ödese aldığı gibi devrediyor gibi bir hava var. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Zengin ailenin damadı idi Memduh Başkan  50-60 milyon borcu vardı büyük bir aileye geldi, damat oldu oturdu. Valla borcu çok adama bizde yardımcı olalım. Böyle ise eleştirirken de haddimizi bilelim. Nereyi satacaksa yardımcı olalım, kredi çekecekse tamam ama 80 milyon civarında bir kredi ödememiz var. Bu 80 milyon kredi emin olun dört tane küçük ilçemizin bütçesi. Biz bunu faize veriyoruz. sonrada cami kapılarında falan çorba dağıtıyoruz. Hatta biraz daha uzatayım. Yarın önümüze gelecek tatile falan girelim diyorlar. Uludağ'a kaplıcalara çünkü çok yorulduğunuz ya bu yarım saatte falan. Orada görüşmelere katılalım, daire başkanlarımız çoluk çocuk aile falan... Vallahi bir tanesine bir gece gittim. Borcumuz varsa gitmeyelim. Borcumuz varsa tasarruf edelim. Borcumuz varsa lütfen özel araçları kenara bırakılım. Seçim satında verdiğimiz sözlerin takipçisi olalım.  çok uzatmak istemiyorum. Efendim açıklarsanız Sayın Halit Başkanımızın sorularını bizde tatmin oluyoruz. Belediye başkanlarımız hangi borçla geldi hangi borç ile gidiyor, yoksa Memduh Başkanım bir yıl sonra bende geçmişte burayı şu borçla aldım lafını ben kabul etmem, o bütçeyi de bu bütçeyi de kabul etmeyiz onaylamayız reddederiz.

         CHP BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ ÖZGÜR ÖZER
         Ben yıllardır gazete ve sasından okuyorum. belediyelerimizin hiç borcu yoktu. Borçsuz belediyeydik bu borç nasıl oldu anlayamadım. Yani gazetelerde okuduğumuz kadarıyla iştiraklerle, kurulu A.Ş.'ler ile beraber oldukça yüksek bir borç. Ben rakam söylemek istemiyorum yanlış yapmayım diye ama bakıyorum ki borç büyük. Tabii ki hizmet yapmanın bir bedeli olacak. Hiç bir hizmet bedava yapılmaz bizde muhalefet olarak Memduh Başkan'ın yanandayız. Tasarruf tedbirleri alırken bu borcu azaltırken yanındayız, yapılması gereken ne varsa yanındayız. Birde burada rahmetli Niyazi Bahçecioğlu'nu anmadan geçmeyeceğim eskiden hizmet yapardı belediyeyi borca soktu denilirdi. Demek ki borç olmadan belediyeler yönetilemiyormuş. Kendisine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.
Bu haber 436 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR