Bugun...

KTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI MAHMUT HİÇYILMAZ:
Tarih: 17-09-2015 12:03:00 + -


“MİLLİ GELİRİN ARTIRILMASI BAKIMINDAN TÜM GAYRETLERİMİZİ” Ticaret Odası (KTO) tarafından Eximbank Kredileri Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda düzenlenen toplantıya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Türk Eximbank Eximbank Genel Müdürlüğü Pazarlama Müdürü Metin Çelik, KTO üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

KTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI MAHMUT HİÇYILMAZ:

Toplantının açılışında konuşan Başkan Mahmut Hiçyılmaz, “ Biz, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, 20 bin 25 bin dolar kişi başına milli gelir ve dünyadaki ekonomiler arasında en ilk ona girmeyi hedefleyen bir ülkeyiz. Ancak bu hedeflere bizim dışımızdaki gelişmelerin normal olması şartlarına bağlı olmak üzere varılabilir. Nitekim hem ülkemizin içinde hem de dünya ülkeleri içindeki kriz ve son yaşanan terör olayları ülkemizde ümitsizliğe sebebiyet vermiş olabilir. Ancak hiçbir zaman şunu unutmayalım ki Türkiye’nin başına çorap örmeye çalışanlar her dönemde zarar görmüşlerdir. Bundan sonraki dönemde de aynı şey olacaktır ve Türkiye tek yürek tek millet olarak yoluna devam edecektir. Bu vesile ile son zamanlarda vermiş olduğumuz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.
   Cari açığın önlenmesi bakımından da çareler aranması gerektiğini vurgulayan Hiçyılmaz, “Dünyada rekabetçiliğin arttığı günümüzde artık AR-GE ve inovasyona ağırlık vermemiz gerekiyor. AR-GE’ye, tasarıma, inovasyona ağırlık vermediğimiz sürece dünya ülkeleriyle rekabet etme şansımızı zorlayamayız. Ancak o zaman ihracatta rekabetçiliğin önüne geçer ve dünya ülkeleri ile rekabet edebilir hale geliriz. Gelişmiş olan ülkelerde AR-GE’ye ve inovasyona ayrılan paylar hem ülke bakımından hem de şirketler bakımından baktığımızda yüzde 3’lere, 4’lere varıyor. Ama bizim ülkemizde hem ülke olarak hem de şirketlerin ayırmış olduğu paylara baktığımızda yüzde 1’lere dahi varmıyor” dedi.
   Tüm bu çalışmaların yapılabilmesi için desteklerin olması gerektiğini de belirten Hiçyılmaz, “Çünkü her zaman söylediğim bir şey var, ülke olarak da zaten yatırımları yapabilmemiz bakımından kendi sermayemiz yetmiyor. Mutlaka dışardan yabancı sermayenin gelmesi gerekiyor. Bunları Türkiye’ye getirebildiğimiz oranda gelişmemizi daha kısa yoldan daha iyi bir şekilde elde etmiş oluruz. Onun için özellikle ihracat yapan ve ihracat yapma noktasında gayret gösteren firmalarımızın da desteklenmesi gerekiyor. Bu desteği sağlayan en önemli kuruluşlardan biri de Türk Eximbank. Onların vermiş olduğu kredilerde hem işyerinizin daha verimli çalışmasına yönelik hem de yeni ürünlerin imalatına yönelik destekleri var. Ankara’dan gelen konuklarımız sizleri bu konuda bilgilendirecekler” diye konuştu.
   Hiçyılmaz’ın konuşmasının ardından, Türk Eximbank Genel Müdürlüğü Pazarlama Müdürü Metin Çelik tarafından sunum eşliğinde katılımcılara bilgi verildi.
Bu haber 3830 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR