Bugun...

KTO BAŞKANI GÜLSOY İLE İŞKUR İL MÜDÜRÜ AK’TAN ORTAK AÇIKLAMA
Tarih: 02-04-2020 10:53:00 + -KTO BAŞKANI GÜLSOY İLE İŞKUR İL MÜDÜRÜ AK’TAN ORTAK AÇIKLAMA

“İŞVEREN, KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN İNTERNETTEN BAŞVURABİLİR”

   Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy ile İŞKUR İl Müdürü Ayşe Ak, korona virüsün yol açtığı ortamla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında üyelerin ve iş dünyasının merak ettiği soruları cevapladı.
   Programa TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’da telefon bağlantısı ile katılarak şu bilgileri verdi; “İşveren kardeşlerimize şunu söylemek istiyorum. Firmandan kaç kişi düştü ise  Kısa Çalışma Ödeneği’ne müracaatı yapıyorsun, brüt % 60 kadarıyla işçimizin maaşı bağlanıyor. Bu hepimizin ortak kaynağıdır. Bundan 3 ay süreyle faydalanabiliyoruz. Bunda önceden epeyi prosedür vardı. Üyelerimizden gelen talep doğrultusunda Bakanımıza ilettik. 10 evraktan 2 evraka düşürüldü. İŞKUR’a gitmenize gerek yok. Elektronik ortamda bunu yapabiliyorsunuz.”
   Üyelerinden gelen sorunları ve talepleri rapor halinde birinci ağızdan TOBB Başkanı’na aktardıklarını belirten Gülsoy, “Bugüne kadar vergi, kredi, kısa çalışma ödeneği, çekler konusunda 34 madde halinde sonuçlanan taleplerimiz oldu. Çözüm önerilerimizi sunmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
   Ticaret Odası ne iş yapar?diye soranlara da cevap veren Başkan Gülsoy, “ Biz Merkez Bankası değiliz, para basmıyoruz. Yasa çıkartmıyoruz. Üyelerimizden gelen sorunların çözümü noktasında canla, başla çalışıyoruz. İşadamlarımıza ve üyelerimize yardımcı olmak için istihdamın sürmesini sağlıyoruz. Bütün varlığımızla mücadele meydanındayız” İfadelerini kullandı.
   İŞKUR İl Müdürü Ayşe Ak ise “Kısa Çalışma Ödeneği” ile ilgili yeni uygulamayı detayları anlattı. Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanma şartlarının esnetildiğini aktaran İl Müdürü Ak, işverenlerin dikkat etmesi gerekenler, yapılan yanlışlıklar ile formun nasıl doldurulacağı konusunda bilgiler verdi.
   İstenilen evraklarla ilgili de bilgi veren AK, “İşverenler, kısa çalışma talep formunu ve kısa çalışma uygulanacak işçi listesini, kurumumuza internet üzerinden imzalı ve kaşeli olarak teslim edecekler. İşletmenin belirtildiği vergi levhası veya işyeri açma ruhsatının fotokopisi de eklenirse, işyerindeki kısmi süreyle azalma veya tamamen kapatılma görüleceğinden, başka bir evraka ihtiyaç duymuyoruz. Büyük şirketler ise, yönetim kurulu kararını ek olarak verebilirler. İptal yazıları veya stokta artma belgeleri de yeterlidir. Kısacası korona virüs olayından etkilendiğini gösteren belgeleri istiyoruz. Destekten yararlanmak için sektör ayrımı da bulunmuyor” diye konuştu.  
   Haber Merkezi
Bu haber 3529 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR