Bugun...
KTB BAŞKANI RECEP BAĞLAMIŞ;
Tarih: 09-08-2019 10:25:00 + -KTB BAŞKANI RECEP BAĞLAMIŞ;

           “SOKAK ARALARINDA KIYMA ÇEKTİRMEYİN”

   Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış kurban bayramı münasebetiyle bir açıklama yayınladı.  Bağlamış; “Vatandaşlarımızı kendi sağlıkları açısından sokak aralarında kıyma çektirmemeleri konusunda uyarıyoruz” dedi.
   Başkan Bağlamış konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “ Bir farz ibadeti olan kurban kesmek için vatandaşlarımızın şu hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Kurbanlık için satışa sunulan hayvanın kendine özgü bir pasaportu bulunuyor. Pasaportun üzerinde cinsi, ırkı ve yaşı ve aşılarının tam olup olmadığı yazmaktadır. Ayrıca pasaport üzerindeki barkod sayesinde hayvanın tüm bilgilerine, cep telefonuna yüklenecek uygulama ile bakmak mümkündür. Büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmuş olması, hayvanın bir uzvunun eksik olmaması gerekiyor. Geçen yıllara göre, tahmin ettiğimiz hayvan sayısından daha fazla kesilebilecek nitelikte büyük ve küçükbaş kurbanlık mevcut durumda. Vatandaşlarımız kesinlikle kurbanlık bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır.”
   Başkan Bağlamış her kurban döneminde kasap esnaflarının yaşamış oldukları sıkıntılara da değinerek şöyle konuştu;  “Kurban Bayramı kasaplarımız için oldukça önemli bir gelir kapısıdır. Vatandaşlarımız kurban etlerini kıyma çektirirken, işinin ehli kasaplara gitmelerini öneriyoruz. Gelişi güzel merdiven altı olarak tabir edilen mekânlarda etlerini çektirmesinler. Çünkü buralarda gerekli hijyenik ortamlar sağlanmamaktadır. Kurban bayramı gelince kıyma makinesi alanların mahalle aralarında, bakalda, manavda, nalburda hemen et çekmeye başlıyorlar. Vatandaşlarımızı kendi sağlıkları açısından sokak aralarında kıyma çektirmemeleri konusunda uyarıyoruz. Et kıyımında bıçak ve kıyma makinesi hijyen kurallarına uygun olmalıdır. Bir kısım insanlar et makinesini kurbandan kurbana bodrumdan çıkarıp kıyma çekmektedir. Kurbandan kurbana kullanılan makineleri küf bağlamaktadır. Kasaplar ise, soğutma sistemli makinelerinin sürekli temizliğini yaparak kullanıyorlar. Vatandaşlarımızı bu yönde tercih yapmaya davet ediyoruz. Diğer bir hususta; kurbanlıkların kesimleri ehil kişiler tarafından yapılmalıdır.  Eti doğru parçalamak çok önemlidir. Satırı yanlış yere vurduğunuz zaman küçük kemik parçacıkları etin içerisine karışır. Etin satırı vurmadan önce kesilebilecek yönleri vardır. Kesim işleminden önce et hemen parçalanmamalıdır. Biraz dinlendikten sonra etin parçalanması daha kolaydır. Kesilen kurban etlerinin muhafazası da oldukça önemlidir. Et bir süre dinlendikten sonra poşetlenmelidir. Etlerin dolapta bekleme süresi en fazla 3 aydır. 3 aydan sonra etler vasfını yitirmektedir. Etler dışarıda bekletilmemelidir. Dışarıda bekletilen etler siyahlaşır, kokma derecesine gelir. Bu vesile ile sözlerime son verirken, birlik ve beraberliğimizi kardeş ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek kurban bayramınızı tebrik ediyorum” diye konuştu.
   Haber Merkezi

 

 

 

 
Bu haber 202 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR