Bugun...
KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR:
Tarih: 18-05-2019 10:27:00 Güncelleme: 18-05-2019 10:55:00 + -KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR:

            "MOBİTEK, TÜRKİYE'DE MOBİLYANIN GELECEĞİNE YÖN VERECEK"  

    Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yerli ve yabancı birçok markayı bir araya getiren MOBİTEK ile Kayseri’nin, mobilya sektöründe pazardan daha fazla pay alacağını ve Türkiye’de mobilyanın geleceğine yön vereceğini söyledi.  
   Kocasinan Belediyesi’nin de üyesi olduğu, Orta Anadolu Kalkınma Birliği (ORAKAB) Meclisi olağan toplantısı Kocasinan Belediyesi encümen salonunda gerçekleştirildi.
   Toplantıda ilk olarak meclis gündeminde bulunan maddeler görüşüldü. Gündem maddeleri arasında yer alan Meclis içi seçimleri yapılarak görev dağılımı gerçekleştirildi. Gizli oylamayla yapılan seçimde Meclis Divan Katipliğine; Ahmet Kürtüncü ve Yasin Bağcı seçilirken Meclis 1.Başkan Vekilliğine Abdulbaki Karataş, Meclis 2. Başkan Vekilliğine Ekrem Şahin seçildi. Encümen Üyeliğine; Cevdet Aslan, Mithat Yıldırım, Yasin Bağcı, Seyhan Arifoğlu, Behçet Şafak ve Rahmi Hamurcu oy birliğiyle seçildi.
   Toplantıda daha sonra ORAKAB tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Mali İşbirliği ile finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Mobilya Üretim Altyapısını Güçlendirme Projesi  (MOBİTEK)  hakkında bilgilendirme yapıldı.
   Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin de Başkanlığını yürüten Başkan Çolakbayrakdar, projenin Kayseri’yi dünya pazarında söz sahibi yapacağını ve mobilyada dünyanın kalbinin Kayseri’de atacağını ifade etti. Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin 2004 yılında kurulduğunu belirten Başkan Çolakbayrakdar, MOBİTEK’in küçük ve orta ölçekli işletmeleri büyük ölçekli işletmeler haline getirmek amacıyla yapılan bir destek projesi olduğunu hatırlatarak, “Kocasinan’da büyük bir yatırım olan ve 10 milyon avroya yakın Avrupa Birliği Hibe Projesiyle yapılan MOBİTEK Projesi ile şehrimiz, uluslararası pazarda söz sahibi olacak. Şimdiden üretime başlayan MOBİTEK, zamanla daha fazla çeşitli üretim gerçekleştirecek. Nihai hedefimiz; burayı bir AR-GE merkezi olarak çalıştırmaktır. Burada yapılacak olan AR-GE, dış ticaret, pazarlama ve imalatla ilgili destek çalışmalarıyla birlikte Kayseri, mobilya sektöründe dünya pazarında çok daha fazla pay alabilecek ve söz sahibi olacak” diye konuştu.
   Toplantının ardından meclis üyeleri ile birlikte MOBİTEK’in merkez binasını,  projenin ofislerini ve teknoloji donanımlarını inceleyen Başkan Çolakbayrakdar, AB hibe projesi kapsamında 10 milyon Avroluk bütçesi ile mobilya alanında hem ar-ge hem de üretimin yapılacağı bir tesisi Kayseri’ye kazandırıldığını belirtti.
   Haber Merkezi               HABER VİDEOSU

Bu haber 285 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR