Bugun...
KEYKUBADİYE SARAYI KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
Tarih: 10-08-2018 10:38:00 + -KEYKUBADİYE SARAYI KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan ve beş yıldan beri kazı çalışmaları devam eden 1.Aladdin Keykubad’ın yazlık sarayının olduğu mekânda başlatılan kazılardaki elde edilen verilerin Türk tarihine ışık tutması bekleniyor.  
   Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Keykubadiye kazı alanında incelemelerde bulunarak Kazı Başkanı Prof Dr. Ali Baş’tan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.
   Kazı çalışmaları hakkında Keykubadiye Kazısı Başkanı Prof Dr. Ali Baş yaptığı açıklamada; "2018 yılı kazı çalışmalarımıza geçen seneki kazının devamı niteliğinde Kuzey yöndeki su kaynağına doğru çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Keykubadiye Sarayın özgün durumu ile ilgili verilerin hepsi toprak altında bulunuyor. Bu duvarların açığa çıkarılmasına yönelik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle Şeker’in ve Büyükşehir Belediyesinin kazı çalışmalarımızdaki desteğinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
   Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada; "Bilindiği üzere burası Kayseri şekerin arazisi içerisinde bulunan tarihi bir mekan. Bu mekanda 1.Alaaddin Keykubad'ın yazlık sarayının kalıntıları bulunuyor.  Burası, Türk sarayları adına Türkiye'de yapılan önemli kazı alanıdır. Bu çalışmalar beş sene önce sondaj çalışması izni almamız sonucunda başladı. Sağ olun daha sonra siz de arkeolojik kazı çalışma iznini de alarak kazı çalışmalarını uzman bir ekiple sürdürüyorsunuz. Burada çıkacak sonuçları belki tarihe ışık tutacak ve belki bizim tarihi mirasımızı tekrardan ihya edilmesine katkı sağlayacak. Anadolu'daki Türk tarihi açısından da belki de farklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bunun için de çalışmalarınız çok değerli ve anlamlıdır. Biz size zor şartlarda fedakarca yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı şükranlarımızı ifade ediyoruz. Kayseri Şeker olarak iş ve buna karınca kararınca katkı sağlıyor olmak bizim için bir şereftir" diye konuştu.   
   Haber Merkezi                                         
Bu haber 211 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR