Bugun...
KEYKUBADİYE SARAYI 5. YIL KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI
Tarih: 18-07-2019 10:26:00 Güncelleme: 18-07-2019 10:49:00 + -KEYKUBADİYE SARAYI 5. YIL KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan, Keykubadiye Sarayı'nın 5. yıl kazı çalışmalarına Prof. Dr. Ali Baş başkanlığında 26 kişilik kazı ekibi ile başlandı.
   Şeker Fabrikası arazisi içerisinde yer alan Keykubadiye Sarayı'ndaki kazı çalışmaları Prof. Dr. Ali Baş başkanlığında beş yıldan beri Büyükşehir Belediyesi,  Şeker Fabrikası ve Türk Tarih Kurumu’nun katkılarıyla devam edilmekte olduğu belirtildi.
   Keykubadiye Sarayı Kazı çalışmalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ve Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ile birlikte yerinde inceleyip Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Baş’tan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.
   Keykubadiye Sarayı Kazısındaki incelemeler sonrasında açıklama yapan Başkan Memduh Büyükkılıç: “Keykubadiye sarayımız bizim için çok önemlidir. Keykubadiye Sarayının biran evvel kazısının yapılarak açığa çıkarılmasını arzu ediyoruz. Selçuklunun en önemli merkezlerinden biri olan Kayseri’de böyle bir sarayın ortaya çıkartılması için gereken desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.
   Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da inceleme sonrası yaptığı açıklamada; “Keykubadiye Sarayı elbette i Şeker Fabrikası’nın arazisi içerisinde olmasından dolayı bizim öncelikli olarak ilgimizi çekiyor ve bu işi 2014 yılında başlatmak bize nasip oldu ve biz böyle bir şerefe nail olduk. Değerli hocalarımız ekibi ile beraber o zamandan beri gerçekten önemli bir gayret gösteriyorlar, asıl olan burada tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak, bunun eğer mümkünse yeniden ihya edilmesini arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.
   Haber MerkeziHABER VİDEOSU

Bu haber 238 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR