Bugun...
KBB UZMANI MURAT DOĞAN:
Tarih: 28-08-2019 10:21:00 + -KBB UZMANI MURAT DOĞAN:

            ”MEVSİMSEL ALERJİLER ÇOCUKLARDA SES KISIKLIKLARINA SEBEP OLABİLİR”  

    Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doktor Murat Doğan, çocuklarda ses kısıklıkları hakkında bilgiler vererek, "Mevsimsel alerjiler çocuklarda ses kısıklıklarına sebep olabilir” dedi.  
   Çocuklarda sıkça rastlanan ses kısıklıkları problemleri hakkında konuşan Murat Doğan, içerisinde kimyasal bulunan gıdaların midede oluşturduğu reflüden kaynaklı olarak, mide asitlerinin ses tellerine ulaşabileceğini ve çocuklarda mevsim geçişlerinde alerjilerin de ses kısıklığına sebep olabileceğini belirtti.
   Ses kısıklığı hastalığının tanısı zor olsa da tanındıktan sonra tedavisinin kolay olduğunu söyleyen Murat Doğan, “Çocuklardaki ses kısıklıkları ve bozuklukları, özelikle tedavisinin kolay olması ve tanısının diğer hastalıklara göre biraz daha olması ve tedavi edilmezse daha önemli sorunlara yol açması nedeniyle önem arz ediyor. Sebeplerine baktığımızda özellikle 5 ile 10 yaş arası ve gelişim çağındaki çocuklarda sesin kötüye kullanımı, gereksiz fazla kullanımı veya psikolojik nedenlere bağlı olarak gırtlağın çok sert kullanılması sebebiyle, özellikle erkek çocuklarında ses kısıklığını daha çok görmekteyiz. Sesin yoğun kullanılması veya fazla bağırmaya bağlı olarak ses tellerinde oluşan modüller, polipler veya kist gibi yapılar, çocuklarda uzun süreli tedavisi zor olan ama tanındığı zaman da ses terapisiyle düzelen farklı tedavi yöntemleri gerektiren ses bozukluklarıdır. Çocuklarda özellikle mevsimsel alerjilerden dolayı ses tellerinde oluşan ödemle öksürük ataklarıyla ciddi ses problemleri görmekteyiz. Bunun dışında özellikle çocukluk çağı hastalıklarında günümüz dünyasında sıkça rastladığımız reflü problemleri ki çocuklardaki cips yeme alışkanlığı veya asitli gazlı içeceklerin kullanımı ve bunun dışındaki şekerleme ve kimya malzemelerindeki boya maddelerine bağlı olarak, ciddi mide problemlerinin ve mide asitlerinin ses tellerine kadar ulaşarak ödem oluşturması ve reflüye bağlı olarak ses kısıklıkları da diğer sebeplerden birisidir” dedi.
   İHA
Bu haber 1768 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR