Bugun...
KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ;
Tarih: 26-02-2020 10:16:00 + -KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ;

            “EKONOMİMİZ BÜYÜME TRENDİNE GİRDİ”

   Sanayi Odası (KAYSO) Şubat ayı meclis toplantısını yaptı. KAYSO meclis salonunda yapılan toplantıya, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri katıldı.
   Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkan Yardımcı İlhan Baloğlu, şehitlerimize ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, doğal afetlerden korunma adına gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. 
   Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Hükümet tarafından atılan adımların meyvelerini vermeye başladığını ve ekonominin büyüme trendine girdiğini ifade ederek; “Sıkıntılı bir yılın ardından, son birkaç aydır ekonomide yaşanan toparlanma gelecek adına bizlere umut veriyor. Aralık 2019'da sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,6 artışla son 21 ayın rekoruna ulaştı. Bu artış büyüme trendinin başladığını gösteriyor.Bu performansı hep birlikte kalıcı hale getirmeliyiz” diye konuştu.
 İş dünyasının en büyük şikâyetlerinden olan ve her ortamda dile getirdikleri bankaların yüksek işlem ücretleri ve erken kredi kapama komisyonlarına üst sınır ve standart getirildiğini aktaran Başkan Büyüksimitci, “Yapılan düzenlemeye göre, bankalar tarafından ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400'den 51'e indirildi.  BDDK tarafından 2014'te 20 ile sınırlandırılan ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı da 16'ya düşürüldü. Bu düzenlemelerle hem faiz kaleminde hem de komisyon kaleminde önemli bir iyileşme yaşadık” dedi.
   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin "81 İlde 81 Meslek Lisesi" projesi ile sanayiciye kalifiye eleman yetiştireceklerini söyleyen Büyüksimitci, "Bu kapsamda Kartal'da bulunan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni proje okulu olarak belirledik. İŞKUR'dan rakamlar alıyoruz bir tarafta iş arayan insanlar diğer tarafta da onun üçte biri kadar eleman arayan firmalarımız var. Buda meslek liselerinde istenilen vasıfta eleman yetiştiremediğimizi gösteriyor. Meslek liselerinden mezun olanlarında yüzde 93’ü kendi mesleğini yapmıyor. Dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB‘nin yapmış olduğu bu protokol gelişmiş ülkelerde olan sistemi uygulamamız için bize fırsat verdi. Bu meslek liselerinde başarılı öğrenciye burs, iş garantisi ve staj imkanı vereceğiz. Böylelikle sanayicinin ihtiyacına yönelik kalifiye elaman yetiştirmiş olacağız" dedi.
   İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Büyüksimitci, Kayseri ihracatının tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştığını ve 2019 yılını serbest bölge ihracatı dahil 2 milyar 495 milyon dolarla kapattığını söyledi. 2019 yılında Kayseri’nin ihracatını yüzde 5,88 artırırken aynı dönemde Türkiye’nin ihracatının yüzde 2,15 oranında arttığını açıklayan Büyüksimitci, Kayseri’nin iller arası sıralamada 10. Sıraya yükseldiğini sözlerine ekledi.
   Haber Merkezi
Bu haber 386 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR