Bugun...
KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ;
Tarih: 27-02-2020 10:25:00 + -KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ;

            “2019 YILINDA İHRACAT HEDEFİMİZİ YAKALADIK”

   Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar’ın katılımı ile Odalar Ortak Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. KTO Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda yapılan toplantıya Kayseri il ve ilçelerdeki Oda ve Borsa temsilcileri katıldı.
   Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci, ihracat rakamları ve KAYSO çalışmaları hakkında bilgi verdi.
   İhracatın ülkelerin gelişip kalkınmasında öneli paya sahip olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, Kayseri Sanayi Odası olarak ihracatı geliştirmek ve tabana yaymak hedefi ile birçok eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirdiklerinin söyledi.
   İhracatta Kayseri olarak 2019 yılı hedeflerini yakaladıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, 2019 yılında Türkiye’nin ihracatı yüzde 2,15 artarken biz Kayseri olarak ihracatımızı yüzde 5,88 artırmayı başardık. Bu rakam neredeyse Türkiye’nin üç katına denk geliyor. 2019 yılını Serbest Bölgemiz dahil 2 milyar 495 milyon dolarlık ihracatla kapattık.Aynı zamanda Kayseri olarak iller arası sıralamada 10. Sıradayız. Bu yıl ihracat hedefimizi yüzde 10’luk artışla 2 milyar 650 milyon dolar olarak belirledik. Hep birlikte gayret ederek bu rakamı rahatlıkla yakalayacağımız düşüncesindeyiz” diye konuştu.
   Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar ise, Küresel ekonomideki belirsizliklerin ekonomik büyümedeki öngörülebilirliği önemli ölçüde azalttığına dikkat çekerek, “IMF, küresel ekonomik büyümenin 2019 yılında yüzde 2.9 olarak gerçekleşeceğini, 2020-2021 yıllarında ise sırasıyla yüzde 3.3 ve yüzde 3.4 olacağını ön görmektedir. Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütünün anılan yıllar için ekonomik beklentileri ise çok daha düşüktür. Küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamayla birlikte küresel ticarette de yavaşlama beklenmektedir. Ticaret savaşları, ülkelerin korumacılık eğilimlerindeki son yıllarda görülen artış küresel ticaretteki büyüme beklentilerini olumsuz şekilde etkilemektedir” dedi.
   Daha sonra kürsüye gelen Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni nesil teknolojiler Daire Başkanı Muhammed Emin Torunoğlu ve İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Ahmet Numan Özyurt dijital dönüşüm devlet yardımları hakkında sunum yaptı.
  Haber Merkezi
Bu haber 331 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR