Bugun...
İYİ PARTİ KOCASİNAN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ KAZIM YÜCEL:
Tarih: 07-08-2019 10:08:00 Güncelleme: 07-08-2019 10:35:00 + -	İYİ PARTİ KOCASİNAN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ KAZIM YÜCEL:

            “MECLİS ÜYELERİNE ZİMMET ÇIKABİLİR”

   İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, belediye meclis toplantısında, kentsel dönüşümde yüklenici firmaya veya yüklenici firmanın muvafakat verdiği üçüncü şahıslara devrinin yapılmasıyla ilgili gündem maddesinin görüşülmesinde meclis üyelerine zimmet uyarısı yaptı. Yücel, “Bu durum, tapu harcında yıllar sonra bir itirazda zafiyete uğrarsa belediye meclis üyelerine Erciyesspor'da olduğu gibi zimmet çıkar” dedi.
   Kocasinan Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar başkanlığında toplandı. Gündemde bulunan 12 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündem maddeleri arasında bulunan, “Belediye Meclisinin 10.06.2019 tarih ve 129 sayılı kararın ‘yüklenici firmaya veya yüklenici firmanın muvafakat verdiği üçüncü şahıslara devrinin yapılabilmesi şeklinde revize edilmesi talebi’ görüşülmesi” sırasında gerginlik yaşandı. İYİ Partili Kazım Yücel, bu konuda kanun maddelerini tek tek sıralayarak, ileri ki zamanda belediye meclis üyelerine tapu harcından dolayı ciddi bir zimmet çıkabileceği uyarısında bulundu.
   Gündem maddesi görüşülürken söz alan Kazım Yücel, şunları söyledi;  “Kentsel dönüşümle ilgili bir konu. Burada belediyenin özel bir anlaşması var. Müteahhitle. Doğal olarak. Üçüncü şahıslara devredilebilir. Bu niye konuldu. Düşündüm. Sonra da yaptığım değerlendirmede 6306 sayılı yasa der ki. Kentsel dönüşüm vergiden, harçtan muaftır. Bu konuda 5393 belediye kanununun 73’üncü maddesi de nettir. 4’de 1 ödersiniz diyor. Yani muafsınız diyor. Kentsel dönüşeme girdiyseniz. Hangi şartlarda diyor. Belediye müteahhit firmaya hak ettiği daireleri verirken bu rakam üzerinden verebilir. Müteahhitlerimiz sıkıntıdalar. Onlar diyor ki. Başkanım bir iş aldık. Allah aşkına diyor. Durumlarını anlatıyor. Burayı devredecek harç yok. Kentsel dönüşümde iseniz. Belediye kanununu 4 de bir ödersiniz diyor. Bu satılırken Allah ne verdi onun kadar vergi ve harç doğar diyor. Daha önce haziran ayında belediyemize bir yetki verdik ve yeniden bir yetki alınmasına gerek yok. Siz üçüncü şahıslarla bir sözleşmeniz vardı. Kat karşılığında yaptığınız işlerle ilgili bir fatura bedelinde sıkıntı yok diyor Müfettiş. Tapu harcında ilkinde sorun yok. Belediyeye devrederken sorun yok. Ama devlet yarın şu soru ile gelecek. Sizi inceleyen müfettişler satışlarınıza bakıyor. Tapu harçlarınıza bakmıyor. Ama ikinci şahıslara satış yaparsanız tapu harcı doğar. Bu nedenle sıkıntı olur ve zimmet çıkar. Erciyesspor bunun örneğidir. Yıllar sonra orada zimmet çıktı.”
   Yücel, bu madde ile ilgili karar alınırken mutlaka Çevre ve Şehircilik bakanlığına yazı yazılarak sorulması, farklı belediyelerde bu konuda bir karar alınmışsa onun örneğine bakılmasını önererek, “Tapu harcında yıllar sonra bir itirazda zafiyete uğrarsa belediye meclis üyelerine zimmet çıkar. Muafiyet yüklenici firmaya aittir. Siz yüklenici firmayı devre dışı bırakarak gösterilen başka birisine satış yapıyorsunuz. Bu muafiyet kanun maddelerinde kentsel dönüşümde var. Kime var. Yüklenici firmaya devir hakkı var. Ticaret değil diyor. Diğer belediyeden satış yapılması ve arada baypas edilen kişiden dolayı harç doğar ve büyük sıkıntı olur. Belediye bu anlamda bir baypas ve tapu harcından kaçınma var. Tapu harcında net bir açıklama olmadığı için Çevre ve Şehircilik bakanlığından görüş alınması daha yararlıdır. Buradaki arkadaşlar rahatlıkla el kaldırıyor ama ilerde 5 yıllık sonra zimmet çıkabilir meclis üyelerine” uyarısı yaptı.
   MHP Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Sedat Kılınç,'ta bu durumla ilgili olarak kanun çıktığını ve yönetmelik değişikliği ile satışların yapılabileceğini ifade etti. Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, bu konunun İmar Komisyonunda detaylı bir şekilde görüşülmesi ve çıkan kanun maddelerinin iyi analiz ve değerlendirilerek karar alınmasının yararlı olacağını ifade etti. Bunun üzerine meclis gündem maddesi komisyonda görüşülerek karara bağlanması ve sonrasında meclise gelmesi yönünde oy birliği ile karar aldı.
   Haber- Foto: Mehmet YılmazHABER VİDEOSU

Bu haber 204 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ