Bugun...
'HUZURUMUZU BOZDURMAYIZ'
Tarih: 13-01-2018 10:46:00 Güncelleme: 13-01-2018 10:47:00 + -'HUZURUMUZU BOZDURMAYIZ'

           KAMÇI: “KAYSERİ'DE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK”
           OKUL ÖNLERİNDE DENETİMLERİMİZİ İKİ KATINA ÇIKARDIK
            KAYSERİ'DE 69 BİNİ SURİYELİ OLMAK ÜZERE 81 BİN YABANCI UYRUKLU ŞAHIS BULUNUYOR

   *** Vali Süleyman Kamçı, Polisevinde kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyerek, Kayseri'de 2017 yılı içerisinde yaşanan asayiş olayları ile ilgili genel bir değerlendirmelerde bulundu. Kayseri'de 2017 yılında faili meçhul cinayet yok diyen Vali Kamçı, İlimizde kasten adam öldürmek suçundan 67 şüpheli yakalanmış, 27'si çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır. 178 gasp olayında ise 350 şahıs gözaltına alınmış, 82 'i tutuklanmıştır, Kaybolan 1129 şahıstan 1100'ü bulunmuş, 29'unun da aranmasına devam edilmektedir dedi.
   *** Vali Kamçı, Kayseri'de 2017 yılında terör örgütlerine yönelik yapılan mücadeleler, asayiş ve trafik gibi diğer güvenlik hizmetleri ile organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadeledeki operasyonlar hız kesmeden devam etti. Hedefimiz, toplumun beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak klasik güvenlik yaklaşımları yerine bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili,  çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerin uygulamaya konulmasını sağlamaktır" diye konuştu.
   Emniyet Müdürü İbrahim Kulular ve asayişten sorumlu tüm amirlerinde hazır bulunduğu toplantıda konuşan Vali Kamçı, Kayseri'nin huzurunu korumak ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için emniyet ve jandarma teşkilatı ile 7 gün 24 saat güvenlik hizmetlerini aralıksız olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.  Vali Kamçı, şöyle konuştu." Kanun uygulayıcıların öncelikli amacı olan; canı ve malı korumak esasından hareketle güvenlik güçlerimiz,  suçu aydınlatmak, olması muhtemel suçu tahmin etmek, önünü almak ve şüphelileri yakalamaya yönelik çalışmalarını titizlikle yerine getirmektedir. İlimizde, 2017 yılında terör örgütlerine yönelik yapılan mücadeleler, asayiş ve trafik gibi diğer güvenlik hizmetleri ile organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele operasyonlarımız hız kesmeden devam etmiş, herhangi bir zafiyet yaşanmamasına azami özen gösterilerek vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Huzurlu, ekonomik kalkınmasını tamamlamış ve refah içerisinde yaşayabilen bir toplum ve ülke için güvenlik ve asayiş ön koşuldur.  İşte bu gerçekten yola çıkarak, güvenlik güçlerimiz her gün değişen ve gelişen şartlara uygun olarak vatandaşlara iç güvenlik hizmetini iyileştirerek sunma çabasını sürdürmektedir. Hedefimiz, toplumun beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak klasik güvenlik yaklaşımları yerine bireysel özgürlük alanlarını daraltmayacak ve aynı zamanda da kamu düzenini sağlayacak etkili,  çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerin uygulamaya konulmasını sağlamaktır. Bildiğiniz üzere, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016 günü ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve istikrarına kasteden ülke tarihinin en acımasız hain darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve talimatlarıyla, vatandaşlarımız tarafından bertaraf edilmiştir. FETÖ/PDY ve diğer terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede, azim ve kararlılığımızda en ufak bir sapma olmamıştır, olmayacaktır.
   Vali Süleyman Kamçı, 2017 yılında ilimizde meydana gelen asayiş olaylarını da şu şekilde değerlendirdi. 2017 yılında Kasten öldürme olayında, olayların tamamı aydınlatılmış, 67 şüpheli yakalanarak adli mercilere intikal ettirilmiş, 27 şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Meydana gelen 178 gasp olayında 350 şahıs yakalanmış, 82 şahıs tevkif olmuş, 22 şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Bu şahıslar üzerinde 7 adet av tüfeği ve 38 adet tabanca elde edilmiştir. Dolandırıcılık, Kapkaç, Güveni Kötüye Kullanma, Yankesicilik olmak üzere toplam 1.276 olayda 210 şahıs yakalanmış, 36 şahıs tevkif olmuştur. 45 Cinsel İstismar olayında 54 şüpheli yakalanmış, 22 şüpheli şahıs tutuklanmıştır. 24 Cinsel Saldırı olayında 23 şüpheli yakalanmış, 8 şüpheli tutuklanmıştır.75 kumar olayında 80 şüpheli şahıs yakalanmış, kumar oynayan 279 şahsa İdari Yaptırım Kararı uygulanmıştır.47 Fuhşa Teşvik Aracılık veya Zorlama olayında 71 Şüpheli yakalanmış, 6 Şüpheli tutuklanmıştır. 626 şahsa fuhuştan işlem yapılarak İdari Yaptırım Kararı uygulanmış, fuhuş yapılan toplam 162 ev kapatılarak mühürlenmiştir. İlimiz genelinde bulunan İçkili ve İçkisiz Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerlerinin kontrolleri rutin bir şekilde yapılmakta olup, tespit edilen eksikliklerle ilgili olarak gerekli işlemler yapılmaktadır.2017 yılında 7.610 aranan şahıs yakalanarak adli mercilere intikal ettirilmiştir. Yakalanan şahıslardan;5 ila 10 yıl hapis cezası bulunan 202 şahıs, 10 yıl ve üzeri hapis cezası bulunan 151 şahıs olmak üzere toplam 2.798 şahıs tutuklanmıştır. Düzenlenen 18 ayrı şafak operasyonunda (731) aranan şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş, (362) şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Kaybolan 1129 şahıstan 1100 kişi bulunmuş, 29 kişinin aranmasına devam edilmektedir. 356 Suriyeli Yabancı Hakkında İstisnai Vatandaşlık tahkikatı yapılmış,357 yabancı diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine gönderilmiş, Suça karışan 1443 yabancı uyruklu şahıstan 647 kişisi sınır dışı edilmiştir. İlimizde 69 bini Suriyeli olmak üzere 81 bin yabancı uyruklu şahıs bulunmaktadır. Bu da ortalama ilimizin nüfusunun %7’sine tekabül etmektedir. Ayrıca, ilimizde bulunan 3 üniversitede toplam 71.408 öğrenci bulunmaktadır. Alınan emniyet tedbirleri sayesinde bu hususlarda da ilimizde herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta, huzur ve güven ortamı devam etmektedir.
   Haber:Foto: Mehmet Yılmaz

 

 

 
Bu haber 316 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR