Bugun...
HİZMET-İŞ SENDİKASI ŞUBE BAŞKANI SERHAT ÇELİK;
Tarih: 13-02-2018 10:28:00 + -HİZMET-İŞ SENDİKASI ŞUBE BAŞKANI SERHAT ÇELİK;

           “BAŞVURUSU REDDEDİLEN İŞÇİ ÜÇ GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDEBİLİR”

   Hak İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesini değerlendirerek; “Kurumlar ilana çıktıktan sonra başvurusu reddedilen çalışanların 3 günlük itiraz süresi var” dedi.
   Çelik konuşmasında Zeytin Dalı Harekâtına da değinerek, "Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanlığı olarak ve Hak-İş’e bağlı sendikalarımızla Afrin Harekâtı’nın ilk günden beri Zeytin Dalı Harekâtında ordumuzun muzaffer olması için askerlerimizin muzaffer olması için bu ülkenin alın teri dökenleri olarak, işçileri olarak, emekçileri olarak ilk gününden beri ordumuzun yanındayız ve dualar ediyoruz” dedi.
   Çelik, çalışma hayatında son gelişmeleri de değerlendirerek, "Çalışma hayatımızın en önemli gündemlerinden birisi de taşeron çalışan arkadaşlarımızın kamuda istihdam edilmeleridir. Belediyelerde ve İl Özel İdarelerde çalışan arkadaşlarımızın da belediyelerde ve il özel idarelerde iktisadi teşebbüslerinde istihdam edilmeleriyle ilgili sürecin etmesidir. Şuanda tespit komisyonları değerlendirmelerini yapıyorlar. Bazı kurumlar tamamladı bazı kurumların da değerlendirmeleri devam ediyor. İlana çıkan kurumlarımız oldu. İlan hazırlıkları yapan kurumlarımız var. Bu ilana çıkan kurumlarımız için eğer ret edilen başvurular var ise rettin 3 gün içerisinde tekrar tespit komisyonlarına itiraz edilmesi gerekiyor. Özetle değerlendirecek olursak kurumlar ilana çıktıktan sonra başvurusu reddedilen çalışanların 3 günlük itiraz süresi var. Yani ret edilen bir dosya varsa 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında hizmet alımı yoluyla çalışıyorsak ve bu haktan yararlanmamız gerekirken ret edilen bir dosyamız varsa kuruma itiraz etmemiz için 3 günlük süremiz var. Bu 3 günlük süreyi de geçirmemiz gerekiyor. Sendikamıza uğrayıp anlaşmalı olduğumuzu hukuk bürolarındaki avukatlarımızla muhakkak çalışan arkadaşlarımızın görüşmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.
   Başkan Çelik, konuşmasını şöyle tamamladı: " Bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlarımızın muhakkak sendikamızla veya bizlerle irtibat kurmaları gerekiyor. Bu zamana kadar ki işyeri ziyaretlerimizde bize iletilen hususlardan biriside kamu kurumlarında bu dosyaların aşırı derecede retlerin olduğu ifade ediliyordu. Ret edilen bir dosya varsa arkadaşlarımızın bize veya sendikamıza ulaşmalarını rica ediyoruz. Bu kapsam dışı kalan arkadaşlarımız için kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan araç kiralama işinde çalışan, yemekhanelerde çalışan, iletişim merkezlerinde çalışan arkadaşlarımızla ilgili de Hak-İş Konfederasyonu Genel Merkezimiz Genel Başkanımız öncülüğünde çalışmalar devam ediyor."
   İHA
Bu haber 231 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR