Bugun...
"HEDEF KONUMUNA GELDİM”
Tarih: 02-04-2015 19:48:00 + -


Kayseri eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak ve itirafçıların da bulunduğu 8 sanığın yargılanmasına başlandı.

          Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyası, Özel Yetkili Mahkemelerin yetkisinin alınmasının ardından güvenlik gerekçesiyle Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderilmişti.  Şırnak’ta 1993-1995 yılları arasında işlendiği iddia edilen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan davada, 8 sanığın yargılanmasına başlandı. Duruşmada, tutuksuz sanıklar Cemal Temizöz, Kamil Atak, Tamer Atak, Kökel Atak, Adem Yakın hazır bulunurken, tutuklu sanık Burhanettin Kıyak ile gizli tanık olduktan sonra sanık sıfatıyla yargılanan Fırat Altın, Hıdır Altuğ ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle katıldı.
          Duruşmada ifade veren sanık Cemal Temizöz, hakkında açılan davaların cemaat bağlantılı olduğunu iddia etti.  Tutuklanma sürecini de anlatan Temizöz, duruşmadaki ifadesinde şunları söyledi: “2009 yılı Mart ayında Kayseri’de bir askeri birliğe sızan cemaatin sivil hücresinin asker hücresi vasıtasıyla yürüttükleri faaliyetleri açığa çıkarmak için askeri savcılığın yaptığı soruşturmaya katkı sundum Sadece kod isimleriyle bilinen cemaat mensuplarının açık kimlikleri belirlenmişti. Böylece cemaat cephesinin diğer takma isimli yürütülen soruşturma ve davalara emsal olacak yöntemleri ve Kayseri hücresi açığa çıkarılmıştı. Bunun üzerine Kayseri Barosu’nda avukatlar cübbeleriyle yürüyüş yaparak basın açıklaması yaptı. Organizasyon bu sefer karşımıza cübbeleriyle çıkmıştı. Basın açıklamasında hedef alınan bendim. Basın açıklamasının ardından mesajı alanlar hemen harekete geçti. Avukatlar kanalıyla Cizre’de 16 yıl öncesi bir olay için duyduklarına ve tahminlerine göre ilk şikâyeti yaptılar. Arkasından Midyat Cezaevi’nden, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne getirilen Mehmet Nuri Binzet’in tanık olarak ifadesi alındı. Ardından tanığın ifadesi doğrultusunda kemik seferine çıkıldı. 13 parça hayvan kemiği ilk delil oldu. Buldukları adına Tükenmez Kalem dedikleri gizli tanığın ifadesine dayanarak beni gözaltına alıp tutukladılar. İfade ettiklerimin en önemli kanıtı iki gün önce bir mahkeme kararıyla belgelenmiştir. Asrın ihanet davası olarak bilinen Balyoz’da yüzlerce sanık beraat etmiştir. Bunun anlamı hiç şüphesiz polis ve yargı içinde illegal yapının varlığının da kanıtıdır.”
         Konuşmasının ardından Temizöz, bazı isimlerin dinlenmesini talep ederken, Sabri Uzun’un ‘İn’ isimli kitabının dosyaya konulmasını talep etti. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenme taleplerini reddederken, ‘İn’ kitabının dosyaya konulmasına karar verdi. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşma sanıkların hazır bulunmasına karar verirken, savcının mütalaa vermesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Bu haber 1943 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR