Bugun...
HAYALİNİ KURDUĞU KÜLTEPE'Yİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYOR
Tarih: 07-08-2018 10:59:00 + -HAYALİNİ KURDUĞU KÜLTEPE'Yİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYOR

   Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, öğrencilik yıllarında kazı çalışmalarına katılmanın hayalini kurduğu Kültepe'de kazı başkanı olarak görev yapmanın gururunu yaşıyor.
   Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'ne 1978 yılında kaydını yaptıran Kulakoğlu, 40 yıl önce adım attığı arkeolojide, toprak altında kalmış yüzlerce tarihi kalıntıyı gün yüzüne çıkarıyor.
   Üniversite yıllarında stajyer olarak Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde çalışmak için hayaller kuran Kulakoğlu, şimdiyse bu hayalini kazı başkanı olarak gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyor.
    Mesleğe ilk girdiğinde zorluklar yaşadığını ancak kısa zamanda meslek aşkının bunun önüne geçtiğini belirten Kulakoğlu, ilk kez Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Samsat kazılarında görev aldığını ve aşırı sıcak nedeniyle çalışmakta zorlandığını anlattı.
   Kulakoğlu, yaklaşık 25 yıldır Kültepe'deki kazılara katıldığını, Türkiye'deki birçok kazıda da görev alarak tecrübe kazandığını söyledi.
   Öğrencilik yıllarındaki en büyük hayalinin Kültepe kazılarına katılmak olduğunu anlatan Kulakoğlu, hayalini gerçekleştirdiğini ve 12 yıldır Kültepe'de kazı başkanı olarak görev yaptığını dile getirdi. Kulakoğlu şunları kaydetti: "Üniversiteye girdiğimizde Kültepe ve Acemhöyük kazıları bizim ana bilim kazılarımızın en önemlilerindendi. O dönem bu kazılara gitmek için hocalarımızın kapısında beklerdik. Zira herkesi kazılara götürmezlerdi. Belli kriterleri vardı. Kültepe'ye ilk zamanlar gelemedim ama Prof. Dr. Nimet Özgüç başkanlığında yapılan Samsat kazılarına katıldım. Mezun olduktan epey bir süre sonra Kültepe kazılarına geldiğimde gerçekten çok şaşırdım. Çünkü başka yerlerde katıldığımız kazılardan ve ören yerlerinden çok daha farklı koşullara sahipti. İçerdiği zenginlik bakımından çok daha farklı koşullara sahipti. Diğer kazılarda kerpiç duvarı bulmak çok zorken burada bir mahalleyi açığa çıkarıyorsunuz. Koca bir bölgeyi açığa çıkarma şansına sahipsiniz."
   Kulakoğlu, Kültepe kazılarına katılmanın kendisi için çok özel olduğunu vurgulayarak, "Kültepe kazıları bizim ana bilim dalımızın, mesleğimizin en üst ve en önemli noktalarından bir tanesidir. Burada kazılar yapabilmek emin olun tüm arkeologların hayalidir. Kendimi çok özel hissediyorum" diye konuştu.
AA
Bu haber 739 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR