Bugun...
GÜÇLÜ KADINLAR PROJESİ’ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Tarih: 11-01-2018 10:08:00 + -GÜÇLÜ KADINLAR PROJESİ’ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

   İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Hekimleri Derneği ve Aile Sağlığı Elemanları Derneği ortaklığında gerçekleştirilen ‘Güçlü Kadınlar Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.
   Geriatri Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, önceki dönem İl Sağlık Müdürü İsmail Kılıç, Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ümit Işıldak, Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı Hatime Yakut ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
   Açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Benli, Türkiye’nin Avrupa Birliği projelerinden yeteri kadar faydalanmadığını düşünerek, Müdürlük bünyesinde bir ar-ge ve proje ofisi oluşturduklarını söyledi. Bu kapsamda, ‘Güçlü Kadınlar Projesi’nde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten İl Sağlık Müdürü Benli, “Kadınlar toplumun dezavantajlı kesimi gibi algılanabiliyor. Kayseri’de 677 bin 711 kadın nüfusu var. Bu nüfusun 354 bin 190’ı doğurganlık çağında. Doğurganlık çağında olan kadınların farklı sağlık problemleri olabiliyor. Bunun için, anne sütü, üreme sağlığı, gebe eğitimi, kanser, erken teşhis ve muayeneleri gibi kadın sağlığına yönelik konuları Sağlıklı Yaşam Merkezlerimizde takip ediyoruz. Ancak kişilerin kendi kendilerini muayene gibi durumları algılamaları ve bunun üzerine gitmeleri için belirli eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Bu farkındalığın oluşabilmesi için de bizim eğiticilerimizin Avrupa Birliğinin bazı ülkelerine giderek, orada yapılanları Kayseri’de uygulayabilmek namına oluşturulmuş bir proje ‘Güçlü Kadınlar Projesi’. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
   Birinci basamak sağlık hizmetleri düzeyinde kadın sağlığına yönelik çalışmalara, araştırma ve eğitim programlarına önem verdiklerini dile getiren Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı Hatime Yakut ise, “Bu projeyle yurt dışında birinci basamakta sağlık hizmetleri, sağlık eğitimi uygulamaları, kanser, erken teşhis taramaları sürecine yönelik çalışmaları yerinde görmek için proje koordinatörü tarafından belirlenen eğitim kurslarına katılacağız. Sağlık sistemi bir ekip işidir. Bu ekip işinde var olmak ve değer görmek dernek olarak bizleri oldukça mutlu etti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
   Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ümit Işıldak da, “Güçlü Kadınlar Projesi kapsamındaki kadınlara verilen hizmetlerin hemen hemen hepsi Aile Hekimliği Biriminde, aile sağlığı çalışanları ve aile hekimliği birimleri tarafından verilmekte. Proje kapsamında bizler aile hekimleri olarak, bizde verilen hizmetlerle orada verilen hizmetler arasındaki karşılaştırmayı görebileceğiz. Oradaki farklı uygulamalardan haberdar olacağız ve oradan aldığımız bilgilerle ilimizde uygulamaya geçireceğimiz konular olabilecek” ifadelerini kullandı.
   Konuşmaların ardından Proje Koordinatörü Emel Güden, katılımcılara projeye dair bilgi verdi.
   İHA
Bu haber 241 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR