Bugun...
GÖZ HASTALIKLARI UZMANI PROF. DR. ABDULLAH ÖZKIRIŞ:
Tarih: 30-10-2019 10:38:00 + -GÖZ HASTALIKLARI UZMANI PROF. DR. ABDULLAH ÖZKIRIŞ:

            "ÇOCUKLARI GÖZ TEMBELLİĞİ AÇISINDAN MUTLAKA GÖZ MUAYENESİ YAPTIRIN"  

    Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, göz tembelliğiyle ilgili olarak velilerin oldukça duyarlı ve bilinçli olması gerektiğini, aksi halde çocuklarının geleceğini önemli derecede etkileyecek sonuçlar doğurabileceğini söyledi.  
   Konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Abdullah Özkırış; "Gözün gelişim aşamalarını dışarıdan tespit etmek genel olarak mümkün olmamaktadır. Bunun için şu an elimizde mevcut teknoloji ile yenidoğan yaşından itibaren çocuklarda her türlü ölçümü ve muayeneyi yapmak mümkündür. Bu muayeneler sonrası şayet gözde bir sıkıntı varsa mutlaka tespit edilir ve gereken tedavi düzenlenir. Tedavi edilmezse ise gözün gelişim aşaması etkilenmekte ve kalıcı görme azlıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle, çocukların ilerleyen yaşlarda gözünden sıkıntı yaşamaması için 3-4 yaşından önce şikayeti olsun olmasın, bir göz muayenesinden geçirilmesinde fayda vardır" diyerek, geç kalınmanın zararlarına dikkat çekti.
   Prof. Dr. Abdullah Özkırış göz tembelliği hakkında bilgiler vererek; "Göz tembelliği, gözde ve görme yollarında bilinen bir hastalık olmaksızın, çoğunlukla tek gözde, seyrek olarak iki gözde ortaya çıkan görme azlığıdır. Göz tembelliği gözlerin tam kapasiteyle kullanılmaması anlamına gelmektedir. Görünme sıklığı hemen her 100 kişiden üçünde görülmektedir. Teşhisi son derece zor ve ancak uzman bir hekimin gelişmiş cihazlarla muayene edildiği takdirde fark edebileceği bir rahatsızlıktır. Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir" diye konuştu.
   Özkırış konuşmasını şöyle sürdürdü; "Göz tembelliğinin tespiti erken yaşlarda olduğu müddetçe oldukça kolay tedavi edilebilir. Bu süreçte en etkili tedavi kapamadır. Tedaviyi sürdürmenin sorumluluğu tamamen velilere aittir. Çocuklar genellikle göz kapamaktan sıkılacak ve yapmak istemeyecektir. Velilerin onları bir şekilde ikna etmeleri gerekmektedir. Problem ne kadar erken tespit edilirse, tedavide başarı şansı o kadar fazladır. Çoğu kez tedaviyi 9-10 yaşına kadar sürdürmek gerekebilir. Bu yaştan sonra göz tembelliği genellikle tekrarlamaz. Bu nedenle bu yaşlara dek tembelliğin giderilmesi için tedavi şansı iyi kullanılmalıdır."
   İHA

                                         
Bu haber 2185 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR