Bugun...
ERÜDEN “ZİRAİ EĞİTİMİN 172. YILI DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI” KONULU KONFERANS
Tarih: 12-01-2018 10:18:00 + -ERÜDEN “ZİRAİ EĞİTİMİN 172. YILI DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI” KONULU KONFERANS

            “İNŞALLAH İTHALATTAN KURTULUR VE YENİDEN KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE HALİNE GELİRİZ”

   Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi tarafından “Zirai Eğitimin 172. Yılı Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu konferans düzenlendi.  Konferansta konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan; “Küçük çiftçiyi kaybediyoruz. Artık büyük arazileri olan büyük çiftçiler çıkıyor. İnşallah verimlilik artar. Yeniden ithalattan kurtulur ve kendi kendine yeten bir ülke haline geliriz” dedi.
     Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen etkinliğin ilk konuşmacısı Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Arslan, dünyada hızla gelişen sanayileşmeye paralel olarak tarım alanlarında sürekli bir azalış olduğunu söyledi.
   Prof. Dr. Arslan, “Sürdürülebilir tarım sistemlerinin uygulanması tüm ülkelerde tarım politikalarının ana hedefleri haline gelmiştir. İyi tarım uygulamaları ancak iyi bir tarım eğitimi ve Ar-Ge ile gerçekleştirilmektedir. Uzun yıllar bir tarım ülkesi olarak nitelendirilen ülkemizde son yıllarda sanayileşme adına çok büyük atılımlar yapılmış olsa da, tarım sektörü halen çok önemli bir sektördür” dedi.
   Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Ali Koç da, 172 yıllık köklü bir geçmişe sahip bir mesleğin temsilcisi olmaktan gurur duyduklarının altını çizdi.
    Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan da yaptığı konuşmasında, her geçen gün mirasla tarım topraklarının bölünerek küçüldüğünü ifade etti. Doğan, “Tarımsal üretimde kendi kendimize yeten bir ülkeydik ama şuanda ithalat yapıyoruz. Şimdi benim görebildiğim tersine bir yöneliş var. Artık büyük arazi sahipleri ortaya çıkıyor. Küçük çiftçiyi kaybediyoruz. Onlar şehirlere yönelerek işçilik veya memurluğu tercih ediyorlar. Artık büyük arazileri olan büyük çiftçiler çıkıyor. İnşallah verimlilik artar. Yeniden ithalattan kurtulur ve kendi kendine yeten bir ülke haline geliriz” dedi.
   Açılış konuşmalarının ardından 2017 öğretim yılında akademik başarı sağlayan öğretim üyelerine cübbe giydirilerek, TÜBİTAK projelerinde başarı elde eden öğrencilere teşekkür belgesi verildi.
   Etkinlik, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşet Arslan’ın “Zirai Eğitimin 172. Yılı Dünü, Bugünü, Yarını” konulu konferansının ardından sona erdi.
   Haber Merkezi
Bu haber 163 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ