Bugun...
ERÜ’DE TÜRKİYE’NİN EN NANO BOYUTTAKİ İNCELEMELERİ YAPILABİLECEK
Tarih: 31-01-2018 10:04:00 + -ERÜ’DE TÜRKİYE’NİN EN NANO BOYUTTAKİ İNCELEMELERİ YAPILABİLECEK

            ERÜ’DEKİ TEKNOLOJİYLE CESETLERİN KAÇ GÜNLÜK OLDUĞU TESPİT EDİLEBİLECEK 

   Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (TAUM) kazandırılan, Zeiss Gemini 500 Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM: Field Emission Scanning Electron Microscopy) ile Türkiye’nin en nano boyuttaki incelemeleri yapılabilecek. 
Yaklaşık 5 milyonluk yatırımla 2 FESEM’i bünyesine katan TAUM, adli tıp incelemeleri başta olmak üzere diğer teknolojik tabanlı incelemelerde; incelenen nesneyi 2 milyon kat oranında büyütmesiyle, Türkiye’de en nano boyutta araştırma yapılmasına imkân tanıyacak. FESEM tanıtım toplantısında konuyla ilgili bilgi veren TAUM Müdürü Prof. Dr. Uğur Şahin, şu anda merkezin bulunduğu imkânlar ile Türkiye’de, bu kadar küçük boyutta inceleme yapmaya imkan sağlayan tek yer olduklarını belirtti.
   ERÜ’nün, eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen 10 araştırma üniversitesinden biri olduğunu hatırlatan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven ise, araştırma merkezlerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Prof. Dr. Güven, “GENKÖK, Nanoteknoloji, İlaç Araştırmaları, Aşı Geliştirme, Klinik Mühendislik ve TAUM gibi 40 civarında araştırma merkezimizle Erciyes Üniversitesi tam anlamıyla bir araştırma üniversitesi. Özellikle yeni teknolojilerin kazandırılması ya da eskiyen teknolojilerin yenilenmesi, ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik araştırmaların yapılabilmesi için bu çalışmalara büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.
   Konuşmaların ardından Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, TAUM Müdürü Prof. Dr. Uğur Şahin, 2'inci Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke ve 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün tarafından, FESEM’in açılış kurdelesi kesildi.
    İHA

 
Bu haber 2882 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR