Bugun...
ERÜ’DE, ÇOCUK HEMATOLOJİ/ONKOLOJİ VE KEMİK İLİĞİ NAKLİ HASTANESİ YAPILIYOR
Tarih: 04-04-2018 10:18:00 + -ERÜ’DE, ÇOCUK HEMATOLOJİ/ONKOLOJİ VE KEMİK İLİĞİ NAKLİ HASTANESİ YAPILIYOR

Erciyes Üniversitesi’nde Kayserili hayırseverler tarafından Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli Hastanesi yaptırılıyor. Üniversitede mevcut Çocuk Hastanesinin hemen yanında 8 bin metrekare alanda 5 katlı ve 60 yatak kapasiteli inşa ettirilecek hastane, JACIE (Joint Accreditations Committee of ISCT and EBMT) standartlarında olacak.
   Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Musa Karakükcü yaptığı açıklamada, Kanseri Karşı Birlikte Derneği’nin (KANKA) girişimleri ile Kayserili hayırseverler tarafından inşa ettirilecek olan Çocuk Hematoloji-Onkoloji Hastanesi’nin, bu alanda sadece Kayseri’nin değil, tüm bölge illerin ihtiyaçlarını da gidereceğini kaydetti.
   Prof. Dr. Karakükcü, “Erciyes Çocuk KİT Merkezimiz, kemik iliği naklinde dünya standardı olan JACIE akreditasyonuna Türkiye’ den başvuran ilk Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezidir. Yapılan bu hastane ile yatak kapasitemiz 6’dan 20’ye çıkarılacaktır. Yeni hastanemizde 20 hepafiltreli yatak KİT hazırlık ve nötropenik hastalar için kemoterapi odası ve 20 selim hematoloji odaları bulunacaktır” dedi.
   Açıklamasında hastanenin fiziki imkânları hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Karakükcü, “Hastane içerisinde çocuk oyun alanları, tiyatro merkezleri, hatta aile evi bile bulunacak. Avrupa ve dünya standartlarına uygun olacak hastanede 8 bin metre kare alandan oluşacak. Hastane içerisinde toplam 60 çocuk hasta odası bulanacak. Hasta odaları 27 metrekareden oluşacak. Çocukların sıkılmaması için çizgi film kahramanlarının figürleri ile donatılacak hasta odalarında modern banyolar bulunacak. Daha da önemlisi hastane JACIE (Joint Accreditations Committee of ISCT and EBMT) standartlarında işletilecek. Böylelikle hastane inşaat tamamlandığında Kayserimiz, Erciyes Üniversitemiz, Avrupa ve Dünya standartlarında Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli Hastanesine kavuşmuş olacak” diye konuştu.
   Prof. Dr. Musa Karakükcü, hastane temelinin önümüzdeki mayıs ayı içerisinde atılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

 
Bu haber 4958 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR