Bugun...
ERÜ’DE 15 TEMMUZ’U ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Tarih: 18-07-2019 10:29:00 Güncelleme: 18-07-2019 10:54:00 + -ERÜ’DE 15 TEMMUZ’U ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

            BÜYÜKKILIÇ; "15 TEMMUZ İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞIDIR"  

   Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 15 Temmuz’un ülkemiz için 2. Kurtuluş Savaşı olduğunu söyledi. Başkan Büyükkılıç, “Allah korusun darbeciler başarılı olsaydı ülkemiz ya bölünmüştü ya da bölünme sürecindeydi” dedi.  
   ERÜ 15 Temmuz Yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte ilk olarak 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması ‘Şanlı Türk Bayrağı’ konulu serginin açılışı yapıldı.
   Konferansın açılış konuşmasını Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış yaptı. Rektör Çalış, “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca bu vatana karşı yapılan hain ve sinsi darbe girişimine, milletimiz tek vücut olarak gereken cevabı destan yazarak vermiştir. Millet olarak bir yanda ihanetin verdiği hüznü; öte yanda ihanete karşı zaferin verdiği onuru ve gururu yaşıyoruz” dedi.
   Konuşmasında Erciyes Üniversitesi olarak amaçlarının, dünyada ki bilimsel gelişmelere katkıda bulunmanın yanı sıra, akademik ve idari kadroları ile örnek davranışlar sergilemek olduğuna dikkat çeken Rektör Çalış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz üzerine oynanan oyunlar ne olursa olsun, bizi yıldıramaz ve yolumuzdan alı koyamazlar. Büyük Türkiye hedefine mutlaka ulaşacağız. Yeter ki birlik ve beraberliğimizden taviz vermeyelim. Çok çalışalım, üzerimize düşen vazifeden kaçmayalım. Biz bir oldukça, beraber oldukça, başaramayacağımız, yenemeyeceğimiz hiçbir güçlük yoktur.”
   Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da konuşmasında, 15 Temmuz’un bir anlamda 2. Kurtuluş Savaşı olduğunu kaydetti.
   Başkan Büyükkılıç, “15 Temmuz’u bugün Suriye’de yapılanlardan, İran’a yapılanlardan, Irak’ta olanlardan ayrı değerlendiremeyiz. 15 Temmuz, bu bölgenin ülkemizin ve bölgemizin değil başka ülkelerin ve güçlerin hayrına olacak şekilde dizayn edilmek istenmesinin ürünüdür. Bölgeyi dizayn etmek için Türkiye’yi engel görenler, içimizdeki maşalarıyla harekete geçmiş; ancak çok şükür ki başarılı olamamışlardır. Eğer başarılı olunsaydı Türkiye bugünkü Türkiye değildi. Muhtemelen de bölünmüş ya da bölünme sürecindeki bir ülke olmuştuk. İşte bu noktada 15 Temmuz’un bir anlamda bizim için 2. Kurtuluş Savaşı olduğunu söyleyebiliriz. Şükürler olsun ki; milletimiz, atalarımızın 1’inci Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri cesaretle hainlere karşı koydu ve 2. Kurtuluş Savaşı’ndan da zaferle ayrılma başarısını gösterdik. Ve yine şükürler olsun ki, 15 Temmuz sonrasında yürüyüşümüzü hiçbir kesintiye uğratmadan devam ettirdik. Bir taraftan hainlerle en sert şekilde mücadele ederken, bir taraftan da ülkemizi çok daha iyi noktalara getirmek için adımlarımıza devam ettik” diye konuştu.
   Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçildi. Konferansın konuşmacıları, 2. Sınıf Emniyet Müdürü Gazi Halit Aziz Yılmaz, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı.
   Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kemal Bayram “Askeri Darbe ve 15 Temmuz”, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alim Yılmaz “Türkiye’de Darbe ve Direniş” konularında birer konuşma yaptı.
   Etkinlik, konferansın konuşmacılarına, Kayserili 15 Temmuz şehitlerinden Cennet Yiğit ve Kübra Doğanay’ın ailelerine, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan, ve Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Osman Balcı’ya plaket takdimi ve Erciyes Üniversitesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.
   Haber Merkezi

 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 265 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR