Bugun...
ERÜ HASTANELERİNDE ‘DÜNYA ASTIM GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Tarih: 04-05-2018 10:15:00 + -ERÜ HASTANELERİNDE ‘DÜNYA ASTIM GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

   Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Dünya Astım Günü” etkinliği düzenlendi.
   Türk Toraks Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Gevher Nesibe Hastanesi girişine stant kuruldu ve burada vatandaşlar ücretsiz solunum fonksiyon testinden geçirildi.
   ERÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnsu Yılmaz, Dünya Astım Günü etkinliklerindeki amacın farkındalık oluşturmak ve toplumu bilinçlendirmek olduğunu kaydetti.
   Doç. Dr. İnsu Yılmaz, “Her yıl Mayıs ayının ilk haftasını ‘Dünya Astım Günü’ olarak kutluyoruz. Astım hastalığı toplumda sık görülen alerjik hastalıklardan birisidir. Neredeyse 10 kişiden birisi astım hastası diyebiliriz. Burada önemli olan şey, hastalarımızın bilmesi gereken, astım hastalığının tedavi şeklidir. Astım hastalığının tedavisi halk arasında ‘fısfıs’ diye bilinen inhaler cihazlarla yapılmaktadır. Bu inhaler cihazların kullanım şekli çok önemlidir. Doktorunuzdan, eczacınızdan ya da hemşirenizden bu cihazın nasıl kullandığını iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekiyor. Bugün vermek istediğimiz mesajlarının birisi de; astım, tamamen kontrol altına alınabilir, tedavi edilebilir bir hastalıktır. 10 hastadan 9’unun hastalığı tamamen kontrol altına alınarak ilaç kullanmayacak hale getirilebilir. Bu 10 hastadan birisi de ağır astım hastası olan kişiler. Onların tedavileri biraz daha zor, ama onlar da son dönemlerde yapılan çalışmalarla geliştirilmiş ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Umut vaat edici yeni ilaçların da çalışmaları devam ediyor. Astım hastası ilacını düzenli ve uygun teknikte kullanır, doktor kontrolüne giderse ilaç kullanımı kesilebilir” diye konuştu.
  Haber Merkezi

 
Bu haber 1694 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR