Bugun...
ECZACILAR ODASI BAŞKANIUĞUR NURİ AKIN:
Tarih: 26-02-2020 10:14:00 + -	ECZACILAR ODASI BAŞKANIUĞUR NURİ  AKIN:

            “ECZACILARIN STOK YAPMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

   Eczacılar Odası Kayseri Şube Başkanı Uğur Nuri Akın, ilaçlara yapılan zamlar hakkın açıklamalarda bulundu. Stoklarda kalmayan ilaçların zam için saklatılmadığını dile getiren Akın, halk arasında bu algının kırılmasını gerektiğini dile getirdi.
   İlaçlara yeni düzenlemeyle yüzde 12 oranında zam yapıldı. Vatandaşlar stoklarda ilaç bulamadığı için sosyal medyadan eczanelere tepki gösterdi. Eczacı Odası Kayseri Şube Başkanı Uğur Nuri Akın, stoklarda bulunmayan ilaçların eczacılar tarafından saklandığı algısının gerçek olmadığını dile getirdi. Akın: “Kayseri Eczacı Odası olarak benim genel sekter olduğum dönemde de birçok etkinliğe imza atmıştık. Çalışmalarımıza hız kesmeden aynı doğrultuda devam ediyoruz. Eğitim faaliyetlerine biraz daha ağırlık verdik diyebiliriz. Eğitilmemiş toplumların ne gibi sorunlar yaşadığını hepimiz biliyoruz. Bu sebeple eğitimli eczacı, eğitimli toplum algısıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Meslektaşlarımıza nasıl katkı sağlarız, ekonomik olarak destek nasıl alırız? Bütün bunlara yanıt bulmak için KOSGEP ile görüştük. En kısa sürede inşallah eczacılarımız için daha güzel haberleri duyuracağız” dedi.
   İlaç stoklarına ve zam haberlerine değinen Akın: “Şubat ayı itibariyle ilaç fiyatlarında bir güncelleme oldu. 19 Şubat’tan itibaren zamlı fiyatlardan ilaç alıyoruz. İlaçları sabit kur üzerinden ülkemize sokuyoruz. En ucuz ilaç fiyatı baz alınarak diğer fiyatlar belirleniyor. Kur 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye yükseltildi. Halkımızın çok fazla endişelenmesine gerek yok. %90 ilaç alıcısının SGK ile ilaç aldığını düşünürsek halkımızın cebinden çok da fazla para çıkmayacak. İlaç zamlarını en çok isteyen ilaç üreticileri ve dağıtım kanalları. Eczacılar, zam noktasında memnun değil. Bizler kademeli olarak para kazandığımız için zam yapıldığında para kaybeden tek meslek grubunun eczacılar olduğunu söyleyebiliriz. İlaç fiyatlarındaki düzenlemelerde bizlere de söz hakkı verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yerli ilaç piyasasını arttırmalıyız. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, yerli ilaçlara yönelmeliyiz. Yerli ilaç olmadıkça ilaç stoklarında sıkıntı yaşanacaktır. Biz eczacıların bu stok konusunda bir suçu yok. Eczacı için öncelik halk sağlığıdır. Hal böyleyken de ilacı saklayıp zamdan sonra satarız diye bir şey söz konusu değil” dedi.
   SGK ile yeni bir protokol yapılacağını söyleyen Akın; halk, kamu ve eczacı üçgeninde zarar etmeden protokolü imzalamaları gerektiğini ifade etti. SGK ile yapılan yeni protokolün Nisan ayı içerisinde imzalanması bekleniyor.
Bu haber 389 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR