Bugun...
DÜNYAM HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. NAİL ERSÖZ: “MEME MUAYENESİNDE ELE GELEN KİTLELERİN YÜZDE 20’SİNDE KANSER SAPTANIR”
Tarih: 26-05-2015 11:13:00 + -


“KADIN OLMAK MEME KANSERİ İÇİN BİR RİSKTİR” Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nail Ersöz meme kanseri ile ilgili olarak, “Meme muayenesinde ele gelen kitlelerin yüzde 20’sinde kanser saptanır. Bu nedenle memenizde kitle saptadığınızda konusunda uzman bir hekime başvurmak telaşlanmamak gereklidir” dedi.

DÜNYAM HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. NAİL ERSÖZ:             “MEME MUAYENESİNDE ELE GELEN KİTLELERİN YÜZDE 20’SİNDE KANSER SAPTANIR”

Meme kanseri ile ilgili bilgiler veren Ersöz, “Hücrelerin kontrol dışı çoğalmaları ve bulundukları yerden ayrılarak başka organlara yerleşip orada da çoğalmaya devam etmelerine kanser denir. Meme süt üreten üniteler, sütü taşıyan kanallar ve destek dokusundan oluşur. Memeyi oluşturan dokulardan kaynaklanan kansere meme kanseri denmektedir. Kanserin kaynaklandığı hücre grubuna göre de tiplendirilmektedir. En sık meme kanseri kanalları döşeyen hücrelerden kaynaklanmaktadır” diye konuştu.
         Meme kanserinden korunma yollarını anlatan Ersöz, “Kadın olmak meme kanseri için bir risktir. Bu nedenle her kadının özellikle menopozdan sonra beslenmesine dikkat etmesi, alkol alımının günde 1 bardağı aşmayacak şekilde olması, ideal kilonun korunması ve haftada 3-4saat olmak koşuluyla spor yapması meme kanseri riskini azaltır ancak ailede meme kanseri hikayesi olan ve genetik testlerde yüksek risk taşıyan hastalarda ek korunma yöntemlerine ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.
          Ersöz ayrıca, “Meme kanserinin erken teşhisindeki en önemli metot kendi kendine meme muayenesi yapmaktır. 20 yaşını geçmiş her kadın adet döneminin başlangıcından 7-10 gün sonra olmak şartıyla ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. 40 yaşına kadar 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl hekim muayenesinden geçmelidir. Meme muayenesinde ele gelen kitlelerin ancak yüzde 20’sinde kanser saptanır. Bu nedenle memenizde kitle saptadığınızda konusunda uzman bir hekime başvurmak telaşlanmamak gereklidir. Erken teşhis için mutlaka hekim görüşü alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 2547 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR