Bugun...
DEV FITIKTAN KATMANLARA AYIRMA YÖNTEMİYLE KURTULDU
Tarih: 09-02-2018 10:12:00 + -DEV FITIKTAN KATMANLARA AYIRMA YÖNTEMİYLE KURTULDU

   Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünde fıtığı olan 63 yaşındaki bir hasta, katmanlara ayırma yöntemiyle sağlığına kavuştu.
   Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi bölümü doktorlarından Op. Dr. Kadir Dicle, katmanlara ayırma yönteminin hastanede ilk defa yapıldığını ve yürüyemez bir durumda olan hastayı bu yöntem ile beraber artık hareket edebilir hale getirdiklerini söyledi.
   Dicle, hastanın kendilerine geldiğinde dev bir karın fıtığının olduğunu ve bu durumunun kalkmasını ve yürümesini engelleyen bir durum olduğunu belirtti. Op. Dr. Dicle: “Fatma teyze, bize dev bir karın fıtığıyla beraber geldi. Klasik olarak başka doktoralara da gitmiş. Ameliyatı riskli olarak düşünüldüğü için herhangi bir cerrahi operasyon yapılmamış. Bize geldiğinde biz hastayı değerlendirdik. Şeker ve kalp hastalığı vardı. Klasik yöntemlerle yapılamayacak bir ameliyattı. Biz tedavi için katmanlarına ayırma yöntemi yaptık. Bu yöntem yeni bir ameliyat tipidir. Bizim hastanemizde de ilk defa yapılıyor. Bu ameliyatta karın zarlarından sağlamlık ve dayanıklılık verem fasiyal dediğimiz zarları biz ayırarak karnın ön tarafında ki yükü yanlarına bir boşluk açarak yanlarına yayıyoruz” dedi.
   Hastanın kendi organlarını kullanarak bu ameliyatı yaptıklarını ve bu yöntem ile beraber yama kullanmadıklarını dile getiren Op. Dr. Kadir Dicle: ”Bu kasları yanlarına kaymıştı. Bu kasları ön tarafa getirerek tekrar fonksiyon kazandırdık. Hastanın kendi organlarını kullanaraktan da bir reaksiyon gösterecek dışarıdan bir madde kullanmadık” ifadelerini kullandı.
   İHA
Bu haber 1183 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR