Bugun...
DERİ KANSERLERİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ ERÜ TIP FAKÜLTESİ’NDE BEN TARAMA PROJESİ YAPILIYOR
Tarih: 29-05-2015 12:12:00 + -


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu ve ekibi, deri kanserinde erken teşhiste farkındalık yaratmak için ücret ben taraması faaliyetlerine başladı.

DERİ KANSERLERİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ              ERÜ TIP FAKÜLTESİ’NDE BEN TARAMA PROJESİ YAPILIYOR

           ERÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu ve ekibi, deri kanserlerinde vatandaşları bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için düzenlenen proje kapsamında ücretsiz ben taraması faaliyetlerine başladı. Farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Borlu, “Bu etkinlik deri kanserinin erken teşhisini kolaylaştırmak. Bu konuda farkındalık yaratmak için yapılan bir etkinlik. Proje kapsamında tüm Avrupa ile birlikte Türkiye’nin birçok ilinde beraber gerçekleştirdik. Bu hafta içinde hem farkındalık yaratmak için broşürler, anketler, afişler, televizyon programlarıyla farkındalık yaratıyoruz hem de herkes kendine uygun olan bir günde ücretsiz, herhangi bir katılım payı ödemeden bu konuda talep eden vatandaşlara ücretsiz ben muayenesi yapıyoruz. Tüm ekibimiz de hazır şekilde kişilere randevular verdik. Geçen yıl da aynı etkinliği benzer bir tarihte yapmıştık. 150’ye yakın bir hastayla bu taramayı yapmıştık. Bu yıl da talebin az olduğunu görüyoruz ama olabildiğince ben taraması yapacağız. Sıkıntılı olanlara bir takım tavsiyelerde bulunup deri kanseri ile ilgili genel bilgilendirme, güneşten korunma yöntemleriyle ilgili açıklamalarda ve aydınlatmalarda bulunmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı. Çok güneş altında kalan insanlar için deri kanseri riskinin biraz daha yüksek olduğuna değinen Borlu, “Kayseri tabi en çok güneş alan bölgelerden biri değil ama güneş alan bölgelerden biri. Bizim deri tipimizde açık tenli insanımız çok fazla yok. Çok dışarıda çalışan insanımız da fazla olmadığı için çok riskli diyemem. Ama sahil kentlerimiz ve çok güneşte bulunan insanlarımızı düşündüğümüz zaman deri kanseri riskini biraz daha yüksek buluyoruz. Avrupa’ya oranla biraz daha az olsa da bizde de risk var” şeklinde konuştu. Deri kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Murat Borlu, “Erken dönemde deri kanseri öldürücü olan mlenom dediğimiz deri kanseri küçük bir operasyonla tamamen kaldırılıp riski sıfırlanabilir iken belli bir dönemden sonra değil almak bütün tedavi yöntemlerini kullansanız bile hastaya çok fazla fayda sağlayamayacağınız bir aşamaya geliyor. Bu yüzden erken teşhis bu tür kanserlerde çok önem arz ediyor” dedi.
            İsteyen vatandaşlar, ücretsiz olarak dijital ortamda ben taraması yaptırarak deri hastalıkları hakkında bilgilendirilmeye devam ediliyor.

 
Bu haber 2166 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR