Bugun...
DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A TEPKİ
Tarih: 28-07-2020 10:17:00 + -DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A TEPKİ

            “HERKES OTURDUĞU MAKAMA ATATÜRK'ÜN SAYESİNDE GELDİ”

   Ayasofya'nın cami olarak ibadete açıldığı gün cuma hutbesinde sarf ettiği sözler nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a bir tepki de Demokrasi Platformu bileşenlerinden geldi. Platform Sözcüsü Nazlı Erdoğan, "Herkes oturduğu makama milli mücadele önderi Atatürk sayesinde geldiğini unutmasın. Hiç kimse kalbimizden Mustafa Kemal sevgisini sökemeyecek. Lozan Antlaşması’nı bir hezimet gibi yansıtamayacak, Anıtkabirin kapılarına kilit vuramayacak. Atatürkçüleri susturamayacak, sindiremeyecek" dedi.
   ADD Kayseri Şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Demokrasi Platformu Bileşenleri Sözcüsü Nazlı Erdoğan, “Türkiye’de Atatürk düşmanlığı sinsi sinsi yol alıyor. Bunun son örneğini Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş verdi. Ayasofya’da ki cuma hutbesinde gerçekleri de çarptırarak Ulu Önder’e lanet okudu. Oysa vatanın işgal edilmiş toprakları gibi Ayasofya’yı ve İstanbul’u düşman çizmesinden kurtaran kahraman Atatürk’tür. Atatürk Ayasofya’yı Türkiye’nin yüksek çıkarlarını gözeterek müzeye çevirdi. Bunu eleştiri konusu yapmak kötü niyet sonucu olup hak ve hakkaniyete sığmaz. Ali Erbaş, sıradan bir vatandaş olsaydı, “galiba bir meczup veya cahilin biri” der geçerdik ama bu zat, sıradan bir vatandaş değil, Atatürk’ün 1924’te çok önem vererek kurduğu bir kurumun başkanıdır” dedi.
   Erdoğan konuşmasını söyle sürdürdü."Sayın Erbaş TC Anayasası’nın Diyanet İşleri Başkanlığı 136. maddesi diyanet işlerinin tüm çalışmalarını laiklik ilkesi doğrultusunda bütün siyasi görüş ve düşüncelerinin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek yapmasını emreder. Devletimizin kurucusu Atatürk’e saldıranlar TC Anayasasını da çiğnemiş oluyorlar. Ulu Ata’ya yapılan saldırılar Türk toplum vicdanını kanatarak ülkemizde infiale sebep olmaktadır. Bir taraftan da toplumun ayrışmasına kutuplaşmasına neden olmaktadır. Kişisel saltanat ve hilafet hedeflerine toplumsal çatışma ve dinsel kavgalarla ulaşmayı hedefleyenlere Türk halkı izin vermeyecek bu tuzağa düşmeyeceğiz. Bizler bu oyuna gelmeyecek ve Türkiye’nin Orta Doğu cehennemine sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Herkes oturduğu makama milli mücadele önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde geldiğini unutmasın. Hiç kimse kalbimizden Mustafa Kemal sevgisini sökemeyecek Sakarya’yı Dumlupınar’ı unutturamayacak Lozan Antlaşması’nı bir hezimet gibi yansıtamayacak, Anıtkabirin kapılarına kilit vuramayacak Atatürkçüleri susturamayacak, sindiremeyecektir".
   Haber-Foto: Mehmet Yılmaz
Bu haber 671 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR