Bugun...
CUMHURİYET BAŞSAVCISI ABDULKADİR AKIN:
Tarih: 18-10-2018 10:24:00 + -CUMHURİYET BAŞSAVCISI ABDULKADİR AKIN:

"YARGIDA HEDEF SÜRE UYGULAMASI HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR”

   Cumhuriyet Başsavcılığı ile kolluk birimleri arasında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Adliyesi Konferans Salonu'nda koordinasyon toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın: "Yargıda hedef süre uygulaması soruşturmaların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gibi adil yargılanma hakkı için hayati öneme sahip hususlarda fayda sağlayacak" dedi.  
   Adliye Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantının açılışında konuşan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tahir Apaydın; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın çalışmalarından memnun olduklarını ifade etti.
    Toplantıda konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın ise kişi ve kurumların mağdur edilmemesi ve en önemlisi de toplumun yargıya olan güveninin tesisi ve devamı için soruşturma işlemlerini yürüten cumhuriyet savcılarının ve talimatlarını yerine getiren kolluk görevlilerinin azami ölçüde hassas davranması gerektiğini vurgulayarak; "Anayasamızın ‘Hak arama hürriyeti’ kenar başlıklı 36. maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesinde düzenlenen ‘Adli yargılama hakkı’; yargılamaların adil ve tarafsız bir şekilde yürütülmesini sağlayarak, insan hak ve özgürlükleri güvence altına almaktadır. Adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarından birisi ise kuşkusuz ‘yargılamanın makul süre içerisinde bitirilmesi’ ilkesidir. Hak arayanlar için geçerli olan bu ilkenin amacı, uyuşmazlığın taraflarını, yargılama işlemlerinin sürüncemede kalmasına karşı korumak, uyuşmazlık konusu hakka biran önce ulaşabilmelerini sağlamaktır. İşlenen suçlarla ilgili yetkili ve görevli cumhuriyet başsavcılıklarınca hızlı, etkin ve adil biçimde yürütülecek soruşturmalar sonucunda şüphelilerin delilleriyle birlikte bağımsız mahkemeler önüne çıkarılması ve yapılacak kovuşturmalar sonunda ceza adaletinin hızlı ve isabetle gerçekleştirilmesi, suç işleme eğiliminde bulunanlar üzerinde meydana getireceği caydırıcılık etkisi sebebiyle büyük önem taşımaktadır.
     Hedef süre uygulamalarının soruşturmaların eksiksiz bir şekilde zamanında tamamlanması ve uygulama birliğinin sağlanması gibi adil yargılanma hakkı için hayati öneme sahip hususlarda çok ciddi bir fayda sağlayacağını belirten Akın; " Bu amaçla vatandaşlarımızın yazılı veya sözlü müracaatları üzerine başlatılan soruşturmalar ile ilgili olarak, soruşturmaların biran evvel mevzuata uygun şekilde sonuçlandırılmasının sağlanması amacıyla kolluk birimlerimiz ile bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu sayede, soruşturmaların biran evvel ve şüphelinin lehindeki ve aleyhindeki tüm deliller toplanmak suretiyle amaca uygun şekilde sonuçlandırılması sürecinde uygulamada görülen aksaklıklar ve sıkıntıların giderilmesi, uygulamada birlik sağlanması hususlarında faydalı bir toplantı yapacağız. Bilindiği üzere yargılamanın biran önce sonuçlandırılması suretiyle hak ihlaline yol açılmaması için birçok ülkede farklı alanlarda çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan biri de tüm yargı paydaşlarının işbirliği ile yürütülmesi gereken ‘yargıda hedef süre uygulamasıdır’. Yargıda hedef süre uygulaması; zaman planlamasını, planlamaya uyumun takip edilmesini ve denetim mekanizmasının oluşturulmasını gerektiren bir sistemdir. Bu uygulama bir yönüyle makul sürede yargılama ilkesine hizmet etmekteyken diğer yönüyle yararlanıcılara öngörülebilir bir yargısal süreç sunarak şeffaflık ve kamuoyu denetimini de sağlayacaktır. Ülkemizde yargıya olan güveni güçlendirmek, mahkeme ve cumhuriyet başsavcılıklarının etkinliğini ve verimliliğini artırmak, soruşturmaya başlandığında veya dava açıldığında tarafların yargılamanın ne zaman tamamlanacağını bilmelerini sağlamak amacıyla ‘yargıda hedef süre’ uygulaması çalışmasına başlanılmış; soruşturma, kovuşturma ve yargılamalar için hedef sürelerin belirlenmesine karar verilmiştir" diye konuştu.
    Toplantıya İl Emniyet Müdürü Müdürü İbrahim Kulular, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüseyin Bekmez, emniyet müdür yardımcıları, birim amirleri ile jandarma birim amirleri katıldı.
   İHA                                         
Bu haber 1159 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR