Bugun...
ÇÖLYAK HASTALIĞI MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KAYSERİ'DE TOPLANDI
Tarih: 27-12-2017 09:59:00 Güncelleme: 27-12-2017 10:45:00 + -ÇÖLYAK HASTALIĞI MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KAYSERİ'DE TOPLANDI

    Başkanlığını AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer'in yaptığı, Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine İlişkin Meclis Araştırma Komisyonu Kayseri'de toplandı.
  Kentte bulunan bir otelde yapılan toplantı da konuşan AK Parti Milletvekili İsmail Tamer, Türkiye'de kayıtlı 70 bine yakın çölyak hastasının bulunduğunu, bu sayının 10 katı kadar da hasta olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Tamer, "Türkiye’de çölyakla ilgili şuan itibariyle Sağlık Bakanlığı’na raporu verilmiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yardım alan hastalarımız var. 70 bin civarında hastanın yaklaşık yarısı bu imkanlardan yararlanıyor. 5 yaşına kadar 79 TL, 5-15 yaş arası 120 TL, 15 yaşından sonra 130 TL. Maliye Bakanı ile geçen hafta itibariyle komisyon olarak görüştüğümüzde bu rakamların yetersiz olduğunu, artırılması gerektiğini ifade ettik. Artırma yoluna gideceğiz" diye konuştu.
   Toplantıya katılan AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ise 2002 yılından itibaren güçlü idare ile birlikte sağlıkta gelişim ve değişimin hızla devam ettiğini vurguladı.
   Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da TBMM Çölyak Hastalığı Araştırma Komisyonu’nu Kayseri’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Kocasinan Belediyesi olarak kadın-erkek, genç-yaşlı her kesimin hayatını kolaylaştırmak ve onların mutluluklarını artırmak için hizmetler üretiyoruz. Bu kapsamda belediye olarak elimizden geldiğince çölyaklı ailelere destek oluyoruz. Meclis toplantımızda aldığımız kararla glutensiz ürün paketi ile çölyaklı ailelere destek oluyoruz. Bunun yanı sıra farklı projeler üretmeye çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalar her geçen gün artarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.
   Gluten içermeyen özel yemeklerin ikram edildiği programda konuşan Vali Süleyman Kamçı toplumun dikkatini çölyak hastalığına çekmeye çalıştıklarını belirterek, “Çölyak hastalığı toplumumuzda fazla bilinir bir hastalık değil. Bu hastalık konusunda toplum bilincini artırmak için gayret gösteren herkese teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Gerek şahsım gerekse Valilik olarak üzerimize düşen neyse destek olacağız.” şeklinde konuştu.
         Haber Merkezi

 HABER VİDEOSU

Bu haber 841 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ