Bugun...
CHP'DE BLOK VE ÇARŞAF LİSTE GERGİNLİĞİ
Tarih: 08-01-2018 13:12:00 + -CHP'DE BLOK VE ÇARŞAF LİSTE GERGİNLİĞİ

         BLOK VE ÇARŞAF LİSTE KONUSUNDA ANLAŞAMAYAN PARTİLİLER ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI

         +++++Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Örgütü iki adaylı kongreye gitti. İbrahim İlbasmış ile Ümit Özer'in yarıştığı kongrede liste krizi gerginliğe neden oldu. Başkan adaylarından Ümit Özer, Blok liste ile seçime gidilmesi teklifini verirken diğer aday İbrahim İlbasmış'ta çarşaf liste olması konusunda ısrarlı olunca hem divan hem de partililer arısında büyük gerginlik yaşandı.

         +++++Divan heyeti tarafından yapılan oylamada ise 199 oyu bulamayan Ümit Özer taraftarları seçimin çarşaf listeyle gidileceğinin açıklanmasının ardından gerginliğin daha da artmasına neden olarak salonda kavga çıkarttı. 166 oyda kalan gurup biranda salonu terk etti. polisin müdahalesiyle önlenen gerginliğin ardından kongre daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

         Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Örgütü Olağan İl Kongresini yoğun bir katılımla yaptı. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen kongrede Avukat İbrahim İlbasmış ile Ümit  Özer'in listeleri yarıştı.  Divan Başkanlığını Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya'nın yaptığı kongrede tam anlamıyla Blokmu? Çarşafmı? liste krizi yaşandı. Salonda Blokmu-Çarşaf listeylemi seçim yapılsın tartışması kısa sürede gerginliğe neden oldu. Başkan adaylarından Ümit Özer divana Blok liste ile seçime gidilmesi teklifini verirken diğer aday İbrahim İlbasmış'ta çarşaf liste olması konusunda ısrarlı olunca hem divan hem de partililer arısında gerginlik yaşandı. Divan heyeti tarafından yapılan oylamada ise 199 oyu bulamayan Ümit Özer taraftarları gerginliğin daha da artmasına neden olarak kavga çıkarttı. 199'u bulamayarak 166 oyda kalan gurup biranda salonu terk etti. Polisin müdahalesiyle önlenen gerginliğin ardından kongre basına kapalı olarak sürdürüldü. Kongrede yapılan konuşmalar ise hep liste üzerine oldu. Blok ve Çarşaf listenin aleyhinde ve lehinde söz alan partililer arasında da kürsüde sözlü sataşmalar yaşandı. Kürsüye gelerek beşer dakika konuşma yapan partililer listenin blok  yada çarşaf liste olması konusunda görüşlerini dile getirdi. Konuşmacılar arasında en çok alkış alan partililer ise eski Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile eski İl başkanı Ayhan Gülsoy oldu. CHP Kayseri eski Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, kürsüde yaptığı konuşmasında birlik beraberlik mesajları verdi ve il ve ilçe yöneticilerini eleştirdi. Kulkuloğlu, bugün burada yapılan seçim aslında Sakarya Meydan Muhaberesinde göğüs göğüse çarpışan kişilerin seçimidir. Yemek sandalyesinde sen otur ben kalkayım seçimi değildir. Benim çoluğumun çocuğumun geleceğine karar verecek, benim adıma mermi yiyecek ve mermi sıkacak adamın seçimidir. Dolayısıyla blok liste doğru değildir. Hadi Blok liste yaptınız, iyi mi yaptınız! Şimdi Melikgazi İlçe Başkanı kendisinden bir hafta önce kongre delegelerinin oyu ile seçilmiş Kocasinan İlçe Başkanı cephede beraber mermi yiyeceği adamı bir ilçe, il başkanına oy vermeye layık görmüyor. Şehrin kadın adayı olan birine şehrin mevcut kadın kolları başkanını yeterli bulmadınız oy vermeye, il başkanı ve yönetim kurulunu seçmeye. Gençlik Kolları Başkanını seçmeye yeterli bulmadınız" böyle demokrasi olmaz diye konuştu. CHP İl kongresinin yapıldığı salonunun önüne Sarız Belediye Başkanlığı da dev bir çadır kurarak partililerine öğle yemeği verdi. Menüde ise kavurma, pirinç pilavı,salata ve ayran ile tulumba tatlısı yer aldı. Kongrede ayrıca polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis salona belindeki silahıyla girmeye çalışan bir partilinin silahına geçici olarak el koydu. Silahın ruhsatlı olduğunu söyleyen partiliye polis, kongre bitince silahınızı alabilirsiniz. ancak şu anda silahınıza geçici olarak el koyuyoruz dedi. Silahı alınan partili daha sonra salona alındı.

                  Haber-Foto: Mehmet Yılmaz

 

          

 
Bu haber 537 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR