Bugun...
CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK
Tarih: 25-03-2020 10:12:00 + -CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK

           “SAĞLIK ÇALIŞANLARI PARA DEĞİL MASKE İSTİYOR”

   CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sağlık çalışanlarına ek ödemenin 3 ay süreyle tavandan yapılacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Sağlık çalışanlarının para değil can güvenliği istediğini belirten Arık, “Sayın Bakan hiçbir eksiğimiz yok diyor ama sahadan aldığımız bilgiler hiç de öyle değil. Bakın bugün sağlık çalışanları 2 saat ömrü olan cerrahi maskeyi 8 saat, tek kullanımlık N 95 maskeyi 3 gün kullandıklarını, yüz siperliğini don lastiğinden ve asetattan kendilerinin ürettiğini söylüyorlar” diye konuştu.
   CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yoğun bir çalışma temposu ile koronavirüse karşı mücadele eden sağlık çalışanlarının taleplerini mecliste gündeme getirdi. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında  test sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Arık, “Ülkemizde yapılan test sayısı hala çok az. 82 milyonluk nüfusa günde 2 bin test çok az. Kayseri gibi çoğu büyük kentlerimizde hala test yapılamıyor.  Sayın bakan geleceğini söylüyor umarım en kısa sürede testler başlar. Az test demek, az tanı demektir. Az tanı da karantina önlemlerinde çaresiz kalmak demektir.  Test sayısının bir an önce artırılması kaçınılmazdır” dedi.
   Türkiye’nin fedakar sağlık çalışanları için her gece saat 21.00’da gerçekleştirdiği alkışlı eylemini hatırlatan Arık, sağlık çalışanlarının bundan daha fazlasını hak ettiğini belirtti. Her şeyden öncece sağlık çalışanlarının can güvenliği istediğini belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sağlık emekçileri can güvenliği için koruyucu ekipman istiyor. Bakın bugün sağlık çalışanları 2 saat ömrü olan cerrahi maskeyi 8 saat, tek kullanımlık N 95 maskeyi 3 gün kullandıklarını, yüz siperliğini don lastiğinden ve asetattan kendilerinin ürettiğini söylüyorlar. Ama ne hikmetse Türkiye’nin dünyanın dört bir yanına maske gönderdiği haberleri geliyor. Önce kendi ihtiyaçlarımız karşılayalım, sonra da eğer gücümüz yetiyorsa gönderelim…  Sayın Bakan Sağlık Çalışanları sizden paradan önce çalışma can güvenliğini sağlamanızı istiyor. Dün sayın bakan sağlık personelinin de enfekte olduğunu söyledi.  Söyledi ama kaç kişi olduğunu söylemedi. Kaç sağlık çalışanı hastalığa yakalandı, neden yakalandı, eksiklerimiz neler, bunları bilmek, çözüm üretmek gerekiyor. Bunları kamuoyu ile paylaşmanız gerekiyor. Sağlık çalışanları ailelerini de tehlikeye atmamak için evlerine gitmiyor ya da ev halkını başka yerlere yolluyor. 40 günlük bebeğini 15 gündür görmeyen sağlık çalışanlarımız var.  Bakın Fransa sağlık çalışanları için hastanelere yakın yerlerdeki otelleri konaklama merkezine dönüştürdü. Biz ne bekliyoruz? Yorgunluktan bitap düşen sağlık çalışanları koridorlarda ayakta uyku ihtiyacını giderirse ne kendisine ne de hastalarına faydalı olamaz. Sağlık çalışanlarımızın hastane de ya da en yakın bir otelde, izole bir şekilde, dinlenmeleri sağlanmalıdır. Doktorları, sağlık çalışanlarını koruyamazsanız toplumu da koruyamazsınız”
   Sağlık Bakanının açıkladığı 32 bin atamayı olumlu bulduğunu ifade eden Arık, 600 binin üzerinde atama bekleyen sağlıkçının atamasının yapılmasını ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının kalıcı olarak iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.
   Haber Merkezi
Bu haber 1168 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR