Bugun...
CHP İL BAŞKANI ÜMİT ÖZER:
Tarih: 06-12-2018 10:20:00 + -CHP İL BAŞKANI ÜMİT ÖZER:

             "TÜRK KADINI TOPLUMDA LAYIK OLDUĞU YERİ MUTLAKA ALMALIDIR

    CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümünde düzenlediği basın toplantısında Türk kadının toplumda layık olduğu yeri mutlaka alması gerektiğini söyledi. Özer, "Kadına karşı ayrımcılığı hiçbir alanda kabul etmiyoruz. Biz, kadınların siyasette de toplum hayatında da en önde olmasını savunuyoruz" dedi.
   CHP İl Başkanı Ümit Özer, 5 Aralık 1934'te Türk kadınına hakların en büyüğü olan seçme ve seçilme hakkının verildiğini ancak aradan geçen 84 yılda kadınların hak ettikleri yerde olmadığını belirtti.
   Özer şunları kaydetti: "Türkiye Cumhuriyeti kurulurken kadınların yaptığı bütün fedakârlıklara, kahramanlıklara, özverilerine sırtını dönmüyor ve kadınların hak ettiği saygıyı ve değeri görmesi için bir takım haklar veriyor Türk kadınına.  Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış, yeni kurulmuş devletin Önderi ve kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, kadınları yüceltmek, savaşta olduğu gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkarken de kadınlar toplumda aktif olsun diye Türk kadınına birçok ülkenin yıllar sonra tanıyacağı hakları gözü kapalı sunuyor. 5 Aralık 1934 Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanırken dünyada da bu tarih dünya kadın hakları günü olarak kutlanıyor. 1935 yılında yapılan seçimlerde Türkiye mecliste bulunan %4,6 kadın milletvekili oranı ile dünya oranlarına göre 21.sırada yer alırken, BM son verilerine göre tüm dünyada kadın-erkek eşitliğinde genel üzerinden yapılan değerlendirmede kadın milletvekili oranı %22 iken ülkemizde oran %14,9’dur. Türkiye bu oranla dünya sıralamasında 91.sırada yer alıyor. Oranlardan anlaşılacak tek şey, haklarını yıllar önce Atasından alan kadınların yıllar içinde çekilmeye çalışıldığı karanlığın boyutudur. Kadınlara verilen hakların amacı toplumun iki organının da işlemesini sağlamak iken mevcut iktidar ve onunla aynı zihniyete sahip olanların yapmak istediği çok açıktır. Kadının yeri evidir anlayışına sahip insanlar için kadının başarılı olması, siyasette dâhil birçok alanda aktif olması, ikinci sınıf vatandaş olmayı kabul etmemesi şaşırtıcı olabilir ama Türk kadını ülkeyi kurarken kenarda beklemedi ve beklemeyecek!  Şehrimizdeki “kadınlar çarşısındaki” kadın heykelinden bile rahatsız olanların anlayışının değişmesi için yine biz kadınlara büyük iş düşmektedir. Var olan haklarımızı bizden alamayacağınız gibi, bizleri hiçbir haktan da mahrum bırakamayacaksınız!. Bunu bir kez de bu güzel günde dile getirmekten gurur duyuyorum. Türk kadını Atasının izinde, üretici, çalışkan ve başarılı olmaya devam edecektir. Sahip olduğu hakların bilincinde, önüne konulan engelleri ilk gün ki azmiyle aşarak, önüne çekilen setlere inat özgür ve güçlü yaşayacaktır. Dünyada yaşayan hiçbir kadın savunulmaya, korunmaya muhtaç değildir."     
   Haber-Foto: Mehmet Yılmaz

 
Bu haber 190 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR