Bugun...
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ;
Tarih: 01-01-2018 11:25:00 + -ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ;

             "MAZLUMLARIN SESİ OLAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”

            Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye Gençlik Vakfı Kayseri Şubesi tarafından 15 Temmuz Halil Kantarcı erkek öğrenci yurdunda düzenlenen "TÜGVA Gençlik Buluşması" etkinliğine katıldı.
            Burada öğrencilerle sohbet eden Bakan Özhaseki, Müslüman insanlar olarak çevre anlayışı içerisinde emanet kavramına sahip olduklarını söyledi. Özhaseki, Müslüman medeniyetlerinin tarihte örnek yapılar sunduklarını söyledi. Eski mahalle yaşamına doğru dönecek planlamalar peşinde olduklarını belirten Özhaseki, "Elbette akıllı şehirler kuracağız. İnsanoğlunun anlamakta bile güçlük çekeceği modernite içerisinde bu şehirleri kuracağız ama mahalle konsepti içerisinde kuracağız" ifadesini kullandı. Bakan Özhaseki, son zamanlarda Müslüman coğrafyasında yaşanan olaylarda Türkiye'nin önemli bir görev üstlendiğini anımsattı. Kudüs ile ilgili son zamanlarda yaşanan olaylarda da Türkiye'nin önemli işler yaptığını vurgulayan Özhaseki, "Öyle bir yerde mazlumların sesi olan bir ülke haline geldik. Zalim bir dünyanın vicdanı olan bir ülkesi haline geldik. Aslında üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası da son dönemin mazlumlarının sığınma coğrafyasıdır. Bu ülke son yüzyılın mazlumlarının sığındığı tek coğrafyadır" dedi.
   Özhaseki, Gezi olayları zamanında olaylara karışan gençlerin temsilcilerinden Ankara'da hükümetten ne istediklerini dinlediğini de söyledi. "Bize '12 milyon ağaç dikin' deselerdi. Helal olsun be çevreci çocuklar 12 milyon ağaç istiyorlar derdik" diyen Özhaseki şunları kaydetti: "Bunu istemediler. Bir üçüncü havalimanı yapımından vazgeçin, iki üçüncü köprüden de vazgeçin, üç nükleer tesisten de vazgeçin. Yatırımları da durdurun. Nükleer tesisler çevreye çok zarar veriyor. Dünyada şuanda 454 tane nükleer tesis var. Fransa Amerika gibi ülkeler enerjisinin çoğunluğunu nükleerden elde ediyorlar. Nükleere geçmek demek başka bir teknolojiye geçmek demek. Bizde 2 tane kuruluyor, buna neden karşı çıkıyorsunuz? Eyfel Kulesi’nin üzerinde bir pergel kurun 200 kilometre açın 6 tane nükleer tesis var. Londra'nın etrafında 9 tane, Madrid'in etrafında 4 tane nükleer tesis var. Şu anda halen devam eden 50'nin üzerinde nükleer tesis inşaatı var. Üçüncü hava limanını istemeyen kim? Onu neden yapmıyoruz. Türkiye öyle bir noktadaki 50'den fazla ülkeye en geç 3 saate ulaşabiliyoruz. Bu da bizim için bir lütuf. Doğu ile batının kesişme noktasındayız. Bu hava limanı bazı hava limanlarını pabucunu dama atacak ondan istemiyorlar.”
    Haber Merkezi
Bu haber 359 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR